Idealny film na Walentynki!
Zbliżają się Walentynki. Niedługo trzeba będzie podjąć decyzję dotyczącą spędzenia czasu w tym dniu. Jeśli jesteś miłośnikiem filmów, ale nie należysz do licznego grona osób, które 14 lutego mają zamiar wybrać się z drugą połówką do kina na Pięćdziesiąt twarzy Greya, mamy dla Ciebie kilka propozycji!
Breathe in
Sophie jest uczennicą z wymiany zagranicznej, która przyjeżdża z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych. Zatrzymuje się u amerykańskiej rodziny. Keith (w tej roli Guy Pearce) tworzy z pozoru szczęśliwy związek z Megan. Pojawienie się Sophie burzy ową sztuczną fasadę. Zarówno ją, jak i Keitha łączy miłość do muzyki. Wkrótce tworzy się pomiędzy nim szczególna więź, która na zawsze zmienia losy całej rodziny. Dzieło stworzone przez Drake’a Doremusa posiada niezwykły, magiczny klimat, uzyskany częściowo za pomocą świetnej ścieżki dźwiękowej. Jest to film, w którym nie ma podziału na dobro i zło, postaci winnych i niewinnych. Breathe in pokazuje, że niektórych wydarzeń nie da się uniknąć, podobnie jak nie da się cofnąć podjętych decyzji. Dzieło jest idealną propozycją dla osób, które lubią spokojne, klimatyczne obrazy, w których główną rolę grają niedopowiedzenia.
Zostań, jeśli kochasz
Film Zostań, jeśli kochasz jest ekranizacją powieści Gayle’a Formana. Opowieść posiada sielankowy charakter, jest słodka i cukierkowa jak uczucie, które połączyło głównych bohaterów. Mia Hall jest nieśmiałą i niezwykle utalentowaną nastolatką, która nie widzi świata poza Beethovenem, dopóki nie poznaje Adama. Wtedy jej życie nabiera kolorów, które tracą na wyrazistości, kiedy dziewczyna staje przed trudnym wyborem. Wbrew pozorom nie jest to opowieść wyłącznie o miłości. Rodzina Mii ulega poważnemu wypadkowi samochodowemu. Ona sama budzi się w stanie zawieszenia, pomiędzy życiem a śmiercią. Tylko od niej zależy czy przekroczy królestwo umarłych czy pozostanie wśród żywych. Propozycja dla młodszych widzów.
Apartament
Połączenie dreszczowca z jedną z najpiękniejszych historii miłosnych we współczesnym kinie. Lisa jest piękną tancerką. Pewnego dnia nagranie video z jej udziałem trafia do sklepu, w którym pracuje Matthew. Chłopak zakochuje się w kobiecie od pierwszego wejrzenia. Udaje mu się zdobyć jej uczucie, jednak po kilku miesiącach związku ukochana znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Zrozpaczony Matthew związuje się z siostrą szefa i planuje z nią ślub. Pewnego dnia, będąc w restauracji, widzi Lisę. Niestety, kiedy próbuje do niej podejść, kobieta nie zauważywszy go wybiega z lokalu. Mężczyzna próbuje ją odnaleźć. Jak potoczą się ich dalsze losy? Dlaczego Lisa opuściła Matthew? Muzyka zespołu Coldplay w tle stwarza niezwykle romantyczny klimat, którego nie można się spodziewać po tytule dzieła. Atutem filmu jest świetna gra aktorska, szczególnie Josha Harnetta. Uczucia, które malują się na jego twarzy wydają się autentyczne. Aktor jest mistrzem gry na emocjach widza. Choć w dziele nie brakuje oklepanych, hollywoodzkich chwytów Apartament jest pozycją obowiązkową dla osób, które kochają filmy romantyczne. Dla tych, którzy widzieli już opowieść Paula McGuigana: Apartament jest amerykańską wersją francuskiego l’Appartament z 1996 r. Może w tym roku sięgnięcie po oryginał?
Spragnieni miłości
Nagrodzony licznymi nagrodami melodramat Kar Wai Wonga opowiada historię Su i Chow. Oboje mieszkają w tej samej kamienicy i są już w związkach małżeńskich. Samotność sprawia, że mężczyzna i kobieta zaczynają zwracać na siebie szczególną uwagę. W końcu rodzi się pomiędzy nimi uczucie. Historia ich miłości toczy się bardzo powoli: przypadkowe spotkania w budynku, dwuznaczne spojrzenia, a w końcu wspólnie spędzone wieczory. W opowieści występują liczne niedopowiedzenia, które zwiększają napięcie widza. Jednak jeśli liczy on na nagłe i dramatyczne zwroty akcji, nie doczeka się ich. Kar Wai Wong całą inwencję twórczą skupił na stworzeniu nastroju. Niewątpliwie udało mu się to. Powolne ruchy kamery rejestrują zażyłość, która stopniowo rodzi się między Su i Chow. Owe zabiegi techniczne sprawiają, że odbiorca zauważa wszystkie niuanse aktorskiej gry, która głównie polega na wykorzystywaniu mimiki twarzy, gestów, wyrazu oczu. Doskonałym tłem dla zakazanej miłości jest mroczny Hong-Kong z ciemnymi, wąskimi uliczkami i klaustrofobicznymi pomieszczeniami, wypełnionymi dymem.
Moulin Rouge
Moulin Rouge jest propozycją dla miłośników musicalu. Gatunek ten nie został przedstawiony w tradycyjnym schemacie narracyjnym, w którym piosenki stanowią dopełnienie partii dialogowych. W Moulin Rouge są one równoznaczne z wypowiedziami aktorów. Podobnie jak w najnowszej wersji Les Miserables, to odtwórcy ról śpiewają utwory. Wśród nich można wymienić przeboje Eltona Johna, Davida Bowie. Dzieło jest ekranizacją na podstawie powieści francuskiego pisarza Pierre’a La Mure’a, który przedstawił w niej losy francuskiego malarza i grafika – Henri Toulouse-Lautreca. Film nie jest wierną kopią książki. Postacią pierwszoplanową jest poeta Christian zakochany w pięknej kurtyzanie – Satine. Uczucie, które ich łączy nie ma w sobie nic z idealistycznych mrzonek o miłości, która pokona wszystkie przeszkody. Problem stanowi zarówno choroba, jak i marzenie Satine o karierze aktorki. Akcja dzieje się w najsłynniejszym klubie nocnym Paryża tamtych czasów, tytułowym Moulin Rouge, miejscu, w którym znikały bariery społeczne. Gościli tam zarówno arystokraci, żebracy, jak i wspaniali artyści. Moulin Rouge to duchowa uczta dla uszu, oczu i serca każdego widza.
Marta Nagórka