Hiszpania – kraj Flamenco i Corridy

corrida tekstFlamenco i Corrida to element hiszpańskiej kultury. Bez zmysłowego, uczuciowego tańca i walki byków nie byłoby tylu szczęśliwych ludzi, którzy zawsze umieją się bawić. Corrida przyciąga, również do Hiszpanii wielu turystów, jest dla nich zabawą, o którą trudno w innych miejscach.

 

Bardzo krwawa i nie bezpieczna, ale wciągająca. Czar ma w sobie również Flamenco, taniec pełen gestów i śpiew, który wszystko mówi.

Corrida

Corrida to inaczej walka byków. Krwawy i brutalny sport, który gromadzi na arenach tysiące ludzi. Walki byków biorą swój początek jeszcze z czasów rzymskich. Poza Hiszpanią odbywają, się również w południowej Francji oraz Portugalii.

W Hiszpanii najsłynniejsza areną, na której odbywa się Corrida jest madrycka arena Las Ventas. Oddano ją do użytku w tysiąc dziewięćset trzydziestym czwartym roku. Jednorazowo może w niej przebywać około dwudziestu trzech tysięcy osób. Jest ona otwarta od marca do października. Corrida na ogół rozpoczyna się około wieczora. Jeden Matador zazwyczaj walczy z dwoma bykami, takich matadorów jest około trzech, a widowisko trwa dwadzieścia minut.

Walka kończy się sukcesem, gdy byk zostaje zabity. Matador, który dobrze walczy zyskuje uznanie osób zasiadających na trybunach i otrzymuje za swoja pracę w dowód uznania jedno lub dwa uszy byka, a jak się wyjątkowo postara to dostaje nawet ogon.

Matadorowi pomagają Torreadorzy, potem Picadoress na koniach, po czym Banderillas. Wszyscy oni dbają o to, aby przygotować byka do jak najlepszej walki i ułatwić zabicie go Matadorowi, czyli zwiększają swym zachowaniem złość u zwierzęcia i maksymalnie je męczą. Na koniec Matador zabija byka szpadą.

Flamenco

Mówi się, że Flamenco jest tańcem hiszpańskich Cyganów. Narodziło się ono w południowej Hiszpanii, a dokładnie w Andaluzji, około piętnastego wieku. Flamenco to taniec i pieśń. Śpiew jest jednak ważniejszy, gdyż wyraża sens tańca. Przedstawia uczucia, głównie smutek i ból, na przykład po utracie osoby, którą się kochało. Aktualnie w Hiszpanii Flamenco przeżywa ponownie okres dużej popularności. Ludzie coraz częściej je tańczą, w tym śpiewają pieśni. Przy czym staje się ono inne, bardziej nowoczesne niż kiedyś.

Flamenco to piękny taniec powszechnie akceptowany, ponieważ jest zmysłowy i subtelny. Podoba się, zarówno kobietom jak i mężczyznom. Inaczej jest z walkami byków, Corrida budzi skrajne emocje, od bezwzględnego uwielbienia do zupełnego braku akceptacji. Dlatego wiele osób zwiedza areny, na których się odbywa, gdy nie toczą się na nich walki.

Wielu osobom przeszkadza zabijanie byków, ich cierpienie od etapu hodowli poprzez „przygotowanie do śmierci” i śmierć. Corrida łamie wszelkie prawa zwierząt. Jednak nie można jej zakazać, bo jest tradycją?

Agnieszka Krakowiak, fot. boudist.com, neotravel.com, forsal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ