FINAŁ 8. EDYCJI ARTEKINO FESTIVAL – KTO ZWYCIĘŻYŁ?

Kolejna edycja festiwalu ArteKino dobiegła końca – znamy już nagrodzone produkcje. Od 1 do 31 grudnia polscy widzowie na platformie streamingowej ARTE.tv mogli obejrzeć bezpłatnie 10 filmów młodego europejskiego kina, m.in. z Niemiec czy Portugalii. Niektóre z nich były już wcześniej prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając liczne wyróżnienia. W najnowszej edycji Europejską Nagrodą Publiczności otrzymał obraz otwierający w Polsce to wydarzenie – „Vamos a la playa” w reżyserii Bettiny Blümner, w którym jedną z głównych ról zagrał znany polski aktor Jakub Gierszał. Film do końca stycznia będzie można oglądać pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/116668-000-A/vamos-a-la-playa/.

ArteKino Festival ma na celu popularyzację kina europejskiego i wspieranie młodych twórców w ich dalszym artystycznym rozwoju. W ramach wydarzenia europejska publiczność co roku ma możliwość oddania głosu na swoją ulubioną produkcję. Zwycięski film zostaje nagrodzony Europejską Nagrodą Publiczności, a reżyser otrzymuje nagrodę w wysokości 20 000 euro. W tym roku zwyciężył film o młodości – „Vamos a la playa”. Ta niemiecko-kubańska produkcja portretuje uczucia, relacje i rozterki młodych ludzi na tle gorących, egzotycznych plaż Kuby. Opowiada o pierwszej miłości, namiętności i fascynacji drugą osobą. Z jednej strony pokazuje beztroskę i radość bycia, z drugiej, poczucie odpowiedzialności za nierówności występujące na świecie, który sami tworzymy. Próbę walki z systemem, niezgodę na obowiązujące w zachodnim świecie normy, poszukiwanie prostych wartości i uczuć. W swoim obrazie reżyserka Bettina Blümner ukazała różnice kulturowe wynikające z nierówności ekonomicznych. Świat, gdzie bogaty spotyka się z biednym, rządzi się innymi prawami, dlatego fascynuje i przyciąga młodych ludzi.

Kolejna nagroda, Jury Młodych Widzów, wynosi 10 000 euro i przyznawana jest przez młodych Europejczyków we współpracy z programem Erasmus+. W ramach 8. edycji festiwalu ArteKino został nią uhonorowany norweski film „Siostro, co rośnie na skażonej ziemi?” w reżyserii Franciski Seifert Eliassen, okrzykniętej przez krytyków nadzieją niezależnego kina norweskiego. Stworzyła ona poruszającą historię skomplikowanej relacji sióstr, która zostaje wystawiona na wielką próbę. Główna bohaterka, Eira, mieszka z rodzicami i starszą siostrą Verą w miasteczku na północy Norwegii. Jest zapatrzona w błyskotliwą i buntowniczą Verę. Kiedy ta zaczyna dziwnie się zachowywać, dziewczynka, by lepiej ją zrozumieć, potajemnie czyta jej pamiętnik. Odkrywa ona fascynujący świat siostry, pełen blasku i marzeń o lepszym świecie. Ale są tam też ciemniejsze strony, które wywołują w niej niepokój. Film dostępny do końca stycznia pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/116665-000-A/siostro-co-rosnie-na-skazonej-ziemi/.

Prezentowane na Festiwalu ArteKino filmy poruszają problemy, z jakimi mierzą się współczesne społeczeństwa, takie jak poszukiwanie swojej tożsamości, stawianie czoła samotności czy skomplikowane relacje rodzinne. Wzruszają, poruszając serca widzów na całym świecie. Filmy tegorocznej edycji festiwalu odnotowały prawie 3 miliony wyświetleń. W Polsce najchętniej oglądanymi tytułami były: „Vamos a la playa”, „The Sibyl” oraz „Noone’s with the calves”. Liczny udział widzów w głosowaniu i przyznawane nagrody motywują młodych reżyserów do kontynuowania dalszej artystycznej kariery. 

O ARTE.tv  

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.  

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.  

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.  

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolskuhttps://twitter.com/ARTEpl. 

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ