Festiwale świata!
Tooomorrowland, Belgia
Zainteresowanie także tym festiwalem jest tak ogromne, że organizatorzy ciągle zwiększają liczbę miejsc, a w tym roku, w ramach 10-lecia festiwalu, będzie on obejmował aż 2 weekendy, co daje aż 360 000 wejściówek, które zostały jednak już wyprzedane i to w kilkadziesiąt minut. Festiwal podporządkowany jest koncepcji baśniowej krainy, zarówno pole namiotowe, wszelkie instalacje, a także monumentalna scenografia, co roku przybierają inną, równie szaloną formę. Ubiegłoroczną transmisję festiwalu oglądało ponad 16 milionów osób! Doczekał się on nawet swojej amerykańskiej wersji.
Glastonbury Festival, Wielka Brytania
Początek, dla obecnie jednego z najbardziej popularnych festiwali, dał ruch hippisowski. Wstęp na pierwszą edycję w 1970 roku kosztował 1 dolara, co niestety zmieniło się w kolejnych latach, nie zmienił się za to jego klimat. Możemy na nim usłyszeć niemal każdy rodzaj muzyki, każdy grany na innej scenie, których liczba jest ogromna. Festiwal odbywa się na niesamowicie dużej przestrzeni (900 akrów), obejmuje nie tylko sceny, namioty, miejsce dla tańczących, ale nawet podziemia. W Glastonbury, oprócz dobrej muzyki możemy znaleźć też m.in. teatr, cyrk, strefę Eko, kino, otwarte strefy wypoczynkowe z masażami i muzyką relaksacyjną. Dla dzieci otwierana jest specjalna strefa, a także oddzielny kemping dla rodzin. Warto na kilka dni stać się hippisem.
Przystanek Woodstock, Polska
W tym artykule nie mogło zabraknąć naszego festiwalu, który jest okrzyknięty jednym z najlepszych na świecie, a zjeżdżają na niego goście z najdalszych państw. Festiwal trwa 3 dni na przełomie lipca i sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. Organizuje go Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Jurkiem Owsiakiem na czele, w podziękowaniu dla wolontariuszy i innych wspierających inicjatywę. Na imprezie znajdują się dwie sceny – główna i folkowa. Oprócz koncertów, na Woodstocku można np.: skoczyć na bungee, potaplać się w błocie przy sławnym grzybku, odwiedzić wioskę Krishny oraz zawitać na Przystanek Jezus. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych można spotkać się z osobistościami ze świata polityki i kultury, i porozmawiać z nimi, a także skorzystać z wielu atrakcji jak nauka gry na gitarze, tańczenie zumby, wspinaczka na ściankach, a także wiele, wiele innych.
Ewa Szymańska