Feliks Stamm – legenda polskiego boksu

stam4 - sporteuroW 37. rocznicę śmierci legendarnego trenera Feliksa Stamma w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Historia Polskiego Boksu”. Wystawa została zorganizowana przez prawnuczkę Feliksa Stamma – Paulę Stamm, prezes Fundacji im. Feliksa Stamma. 

Wystawa została poświęcona wybitnemu trenerowi polskiej reprezentacji, a także zawodnikowi Warty Poznań (1923-1926). Pod jego kierownictwem polscy bokserzy stali się światową potęgą, zdobywając 6 złotych, 7 srebrnych i 11 brązowych medali olimpijskich, 25 razy zwyciężyli w czasie mistrzostw Europy, 17-krotnie sięgnęli po medale srebrne i 19-krotnie zdobyli medale brązowe. Wychował wiele talentów boksu m.in.Jerzego Kuleja, Józefa Grudnia, Mariana Kasprzyka, Zbigniewa Pietrzykowskiego, Leszka Drogosza, Jana Szczepańskiego i wielu innych.

Na wystawie można podziwiać zdjęcia głównie z lat 60. i 70., gdy polscy pięściarze regularnie sięgali po medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy. Są też buty, skakanki i rękawice mistrzów, gazety z tamtych lat, okolicznościowe pamiątki. Wiele fotografii pochodzi z albumów prywatnych.

Wernisaż zgromadził wielu wybitnych zawodników, m.in. Kazimierza Szczerbę, dwukrotnego brązowego medalistę olimpijskiego z Montrealu 1976 i Moskwy 1980, Wiesława Rutkowskiego, wicemistrza olimpijskiego i mistrza Europy,Jerzego Rybickiego, mistrza olimpijskiego z Montrealu 1976 i brązowego medalistę olimpijskiego z Moskwy 1980 oraz Zbigniewa Górskiego,prezesa Polskiego Związku Bokserskiego,Luizę Złotkowską,brązową medalistkę z Vancouver 2010.stam7 - sporteuro

Sukcesy pięściarzy przez lata opisywałTadeusz Olszański, który uchylił rąbka tajemnicy z początków kariery Papy Stamma. Okazuje się, że słynny trener bokserski miał za sobą również karierę dziennikarską.

W trakcie uroczystości do zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki przekazana została statuetka „Feliks Boksu” – wręczana corocznie zwycięzcom na Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Feliksa Stamma.

Od 1977 w Warszawie rozgrywany jest corocznie (z przerwą 1990-1993) turniej nazwany jego imieniem. Ten rok jest szczególny dla polskiego pięściarstwa, gdyż zbiegło się kilka jubileuszy: 60. rocznica historycznego zwycięstwa Polski w Hali Mirowskiej na pierwszych po wojnie Mistrzostwach Europy w 1953 roku, gdzie zdobyliśmy pięć złotych medali, XXX Jubileuszowy MTB im. Feliksa Stamma oraz 90-lecie powstania Polskiego Związku Bokserskiego.

Wystawa czynna: od 2 do 19 kwietnia 2013 roku

Fundacja „Stamm Sport Promotion”

Priorytetem Fundacji im. Feliksa Stamma jest propagowanie, krzewienie i upowszechnianie idei sportu, kultury olimpijskiej i praca na rzecz rozwoju i wsparcia młodych talentów sportu. Założycielką i Prezesem Fundacji jest prawnuczka Feliksa Stamma – Paula Joanna Stamm.

stam8 - sporteuroAutorytet Feliksa Stamma jest ponadczasowy, to uniwersalna prawda i aktualna dla wszystkich dyscyplin sportu, zatem, odwołując się do tego argumentu – Fundacja kontynuuje dzieło Trenera wszechczasów i realizuje idee m.in. poprzez wspieranie zdolnej młodzieży, wpływając na właściwy rozwój młodego sportowca w drodze do sukcesu, dbając szczególnie o jego zdrowie i edukację. Fundacja dba o zachowanie pamięci o swoim Patronie poprzez promowanie prozdrowotnej, społecznej, edukacyjnej i wychowawczej wartości sportu wśród społeczeństwa polskiego oraz reaktywację historycznej wiedzy i sukcesów Polski w boksie i innych dyscyplinach sportu, a także poprzez organizację wystaw o charakterze sportowym.

Źródło: www.muzeumsportu.waw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ