Najgorsze faux-pas i gafy, które większość z nas popełnia

Wielu z nas uważa, że popełnianie gaf i faux-pas nie dotyczy akurat nas. Jednak przez swoją niewiedzę często właśnie to robimy. Oto błędy, które popełniamy najczęściej, a w ogóle nie traktujemy ich jako wpadki.

Jak powinniśmy zachować się na spotkaniu biznesowym, a jak na towarzyskim? Czy wypada się spóźnić, a może jednak nie? Zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, czy to już przesada? Takie pytania często zadajemy sobie sami. Dzięki naszemu krótkiemu przewodnikowi będziecie wiedzieć jak zachować się w niektórych sytuacjach.

Często wychodzimy z naszymi znajomymi na miasto aby zjeść obiad czy też kolację. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że podczas takiego posiłku możemy narazić się na popełnienie wielu błędów. Jednym z nich będzie na pewno rozpoczęcie posiłku zanim wszyscy otrzymają swoje dania. Nikt nie lubi jeść zimnego obiadu, jednak kilka minut zwłoki na pewno nie spowoduje całkowitego wystygnięcia naszego posiłku. Drugi, dość popularny błąd to odbieranie telefonu podczas takiego spotkania i dyskutowanie z kimś przez telefon przy wszystkich zgromadzonych przy stole. Gdy otrzymujemy ważny telefon, który musimy odebrać, warto na chwilę odejść od przyjaciół i porozmawiać gdzieś z boku. Dzięki temu nie będziemy im przeszkadzać.

Będąc w restauracji warto pamiętać, że nie powinniśmy pomagać kelnerowi w jego pracy. Robienia stosika naczyń na stole w żadnym stopniu mu nie pomoże, a może jedynie zaszkodzić. Kelnerzy mają wypracowane swoje techniki i nie powinniśmy ich zaburzać. Poza tym menager widząc taki stosik na stole może stwierdzić, że kelner nie daje sobie rady w swojej pracy i skutki tego mogą być dla niego bolesne. Dlatego lepiej będzie jeżeli nie będziemy się za bardzo narzucać z naszą pomocą.

Dinner Party GIF by The Hills - Find & Share on GIPHY

Równie często co spotkania towarzyskie odbywamy również spotkania biznesowe/służbowe. Jeżeli mają one miejsce w restauracji oczywistym jest, że powyżej podane przez nas zasady również obowiązują. Jedną z kluczowych zasada podczas takich spotkań jest to żeby pamiętać, że przy takim spotkaniu nie ma znaczenie płeć, ale ranga. I tak przy witaniu przedstawianie wszystkim najpierw kobiet, tylko dlatego, że są kobietami, jest błędem. W związku z tym warto pamiętać, że osobę na niższym stanowisku przedstawia się osobie na wyższym, mówiąc oczywiście: „Chciałbym panu przedstawić”, a nie „Chciałbym, by Pan kogoś poznał”. Pożegnania powinny natomiast charakteryzować się tym, że gdy ktoś opuszcza spotkanie wstają wszyscy, bez względu na płeć. Inaczej osoba wychodząca może poczuć się urażona i potraktowana z wyższością.

Meeting GIF - Find & Share on GIPHY

Dobre maniery przydadzą nam się również wtedy kiedy idziemy do kogoś z wizytą, jak i również kiedy jesteśmy organizatorami przyjęcia. Pierwszym pomieszczeniem jakie powinniśmy wskazać naszym gościa jest łazienka, aby mogli się oni odświeżyć. Dopiero potem zaprowadzić do stołu. Wszystkie prezenty jakie dostaniemy od przybyłych należy postawić w widocznym miejscu, a nie chować do szafek. Podczas posiłku powinniśmy wziąć ten kawałek mięsa, który jest najbliższym nam. Inaczej sugerujemy, że nie wszystkie wyglądają apetycznie, co może obrazić gospodarzy. Opuszczając przyjęcie nie musimy krzyczeć, że wychodzimy. Wystarczy pożegnać się z gospodarzami, którzy przy okazji poinformują innych, że niestety ale już musieliśmy wyjść.

Dinner Party Ufc 217 Embedded GIF - Find & Share on GIPHY

Kulturę powinniśmy zachować również podczas wymienia z kimś korespondencji e-mailowej. Na wiadomość powinniśmy odpisać w przeciągu 24 godzin, nawet jeżeli treść naszej odpowiedzi będzie zawierać jedynie kilka słów, które poinformują o tym, że dłuższą odpowiedź wyślemy kiedy zastanowimy się nad danym tematem. E-maile należy rozpoczynać od słów Szanowny Panie, Szanowna Pani, a nie Witam, które jest bardzo popularne, szczególnie wśród studentów.

W codziennym życiu nie uda nam się uniknąć niektórych wpadek, jednak mamy nadzieję, że nasz mały poradnik wam pomoże. Dajcie znać w komentarzach jakie wpadki najczęściej zauważacie u waszych znajomych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ