Estetyka czy funkcjonalność – czym kierować się wybierając oświetlenie wnętrza?

Odpowiednie oświetlenie pełni bardzo ważną kwestię w wykończeniu mieszkania lub domu. W zależności od tego, do czego posłuży nam dany pokój, jakie mamy wobec niego oczekiwania oraz jak wymarzyliśmy sobie jego wystrój, musimy dobrać oświetlenie spełniające te wszystkie warunki. Choć nie jest to łatwe zadanie, wystarczy pamiętać o kilku dekoracyjnych trikach, alby oświetlenie naszego wnętrza było zarówno praktyczne, jak i stanowiło jego ozdobę. 

 

Źródło: ezhomesolar.com

Umiejscowienie i rodzaj oświetlenia dobieramy do funkcjonalności i charakteru danego pomieszczenia. W zależności od tego, jak dobrze naturalnie naświetlony jest pokój oraz do jakich czynności będzie nam służyć, możemy wybrać odpowiednie oświetlenie. Zapewniając funkcjonalne wymagania naszego wnętrza, możemy przejść do dekoracyjnych walorów źródeł światła. Na polskim rynku jest coraz więcej marek, które oferują ciekawe propozycje oświetleniowego designu.  

 

Salon 

Salon przede wszystkim powinien być pomieszczeniem wielofunkcyjnym, dlatego zaleca się zastosowanie w nim kilku różnych źródeł światła. W zależności od pory dnia, jak i okazji (odpoczynek z rodziną lub przyjęcie dla gości) potrzebujemy oświetlenia o innym natężeniu. Niezbędne wydaje się w tym przypadku oświetlenie centralne, które rozświetli całość lub większość naszego salonu. W przypadku wysokich pomieszczeń możemy zastosować ozdobny żyrandol, natomiast w bloku sprawdzą się plafony lub halogeny. W salonie warto zastosować również oświetlenie miejscowe, takie jak kinkiety i lampy stojące.  Rozproszone, mniej intensywne światło spełni się przy wieczornym relaksie, a umożliwiająca regulację intensywności strumienia światła lampa, okaże się niezbędna do czytania po zmroku. Wielu ekspertów zaleca również doświetlenie miejsca, w którym stoi telewizor.  

 

Kuchnia 

Kuchnia, podobnie jak salon, wymaga zarówno centralnego oświetlenia, jak i miejscowych źródeł światła. Punktowe oświetlenie ma nam przede wszystkim ułatwić wykorzystanie funkcyjności blatu kuchennego, dlatego najczęściej montujemy je nad płytą grzewczą i zlewem. W praktyce stosuje się zazwyczaj oświetlenie halogenowe zamontowane w równych odstępach w spodzie wiszących nad blatem szafek kuchennych. Doświetlenie blatu jest konieczne, ponieważ oświetlenie centralne (sufitowe) w momencie wykonywania czynności w kuchni znajduje się za naszymi plecami. Wybór barwy oświetlenia (zimnej bądź ciepłej) zależy od charakteru, jaki ma lub jaki chcemy nadać naszej kuchni. We wnętrzach nowoczesnych spełni się lepiej zimne oświetlenie ledowe, a w ciepłych, klasycznych przestrzeniach oświetlenie o cieplejszej barwie.  

 

Źródło: myhomedecorideas.com

Pokój dziecięcy 

Oświetlenie pokoju dziecięcego zależy w dużej mierze od wieku dziecka, a co za tym idzie od tego, w jaki sposób nasza pociecha będzie spędzała w nim czas. Podstawą oświetlenia przestrzeni najmłodszych jest górne, rozproszone światło. Ważne jest też oświetlenie punktowe w miejscach, takich jak np. przestrzeń do przewijania dziecka, jego łóżko lub biurko. Wiele dzieci boi się zasypiać w ciemności, więc pamiętajmy o zaopatrzeniu tego pomieszczenia w mało intensywną lampkę, która nie zaburzy snu, a delikatnie oświetli pokój. Dziecięca przestrzeń powinna zachęcać naszą pociechę do zabawy i kreatywności, więc nie warto ograniczać się do nudnego, jednostajnego źródła światła. Postawmy zatem na lampkę w formie miecza świetlnego, a nie papierowy klosz.  

 

Łazienka 

Podobnie jak kuchnia, łazienka jest pomieszczeniem wymagającym kilku źródeł światła. Centralne światło konieczne jest do oświetlenia całego wnętrza. Sprawdzą się tu transparentne plafony, wbudowane halogeny lub tzw. podwieszony sufit. Oprócz tego, w łazience konieczne jest doświetlenie lustra, umywalki oraz (jeżeli wystrój tego wymaga) kabiny prysznicowej lub wanny. Niezbędne jest przede wszystkim równomierne oświetlenie lustra. Nie zaleca się w tym celu stosować żarówek halogenowych, ponieważ mają one tendencje do pozostawiania cieni na twarzy przeglądającej się osoby. Oświetlenie umożliwiające wykonywanie codziennego makijażu zapewnią nam dwa, równomiernie oddalone od siebie źródła światła zamontowane nad lustrem, których promień skierowany będzie na twarz osoby malującej się. Choć najczęściej w łazienkach stosuje się jasne światło, warto zastanowić się nad umieszczeniem w tym pomieszczeniu kilku źródeł światła o różnym charakterze. Inne światło posłuży nam do wykonania wcześniej wspomnianego makijażu, a inne pozwoli zrelaksować się w gorącej kąpieli. Oczywiście, wszelkie żarówki i lampy montowane w łazience powinny być zabezpieczone przed ewentualnym kontaktem z wodą. 

 

Przedpokój  

Przedpokój, korytarz i schody to tzw. traki komunikacyjne naszego domu. Dla bezpieczeństwa i wygody domowników muszą być odpowiednio oświetlone. Przedpokój, który zazwyczaj pozbawiony jest dostępu do światła dziennego, powinien być maksymalnie doświetlony sztucznymi źródłami światła. Nie należy stosować w nim wiszących żyrandoli i lamp stojących, ponieważ mogą one ograniczać możliwy do wykonania ruch (np. przy zakładaniu kurtki) lub utrudniać otwieranie drzwi. Korytarz i schody powinny w bezpieczny sposób prowadzić domowników do kolejnych pomieszczeń. Stosuje się w tych wypadkach punktowe, równomiernie rozmieszczone źródła światła, takie jak kinkiety lub lampy LED w stopniach schodów. W domowych trakach komunikacyjnych dobrze sprawdzają się lampy wyposażone w czujki ruchu, które zapalają się w zależności od potrzeb i obecności domowników. 

__________________ 

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ