Mamo, chcę mieć zwierzątko!
Prawie wszystkie dzieci, wcześniej czy później, chciałyby opiekować się zwierzątkiem. Nie od dziś wiadomo, że obecność tych stworzeń pozytywnie wpływa na rozwój malca, nastrój i domową atmosferę. Wiesz jednak, że bycie opiekunem kochanego pupila wiąże się nie tylko z radością, ale także z wielką odpowiedzialnością za niego. Prawdopodobnie większość obowiązków, przynajmniej na początku, spadnie na Ciebie. Przeczytaj o zaletach i wadach posiadania wybranych zwierzaków.
Pies. Niektórzy uważają, że jest kolejnym członkiem rodziny. Te czworonogi zazwyczaj są bardzo towarzyskie, uwielbiają dzieci i można się do nich przytulić. Kochają swojego właściciela miłością bezwarunkową. Przebywając z nimi, stajemy się bardziej empatyczni oraz wrażliwi. Wymagają jednak dużo uwagi, szczególnie jeśli wybierzesz szczeniaczka, którego należy od początku „wychowywać”. Psy uczą odpowiedzialności, a także dyscypliny, gdyż musimy liczyć się z częstymi spacerami i wizytami u weterynarza. Dziecko, mimo najlepszych chęci, może na początku nie sprostać powierzonym obowiązkom, powinno też pamiętać, że piesek nie jest zabawką i należy o niego dbać jak o swojego najlepszego przyjaciela.
Kot. Ten uroczy milusiński lubi chodzić swoimi ścieżkami. Jest indywidualistą i ma dość dominującą osobowość. Na szczęście nie trzeba z nim wychodzić na spacer (docenią to śpiochy), gdyż swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w kuwecie, ale najpierw musisz go nauczyć z niej korzystać. Obserwacja zabaw i polowań na sztuczną myszkę polepszy humor każdemu. Futrzak prawdopodobnie będzie niestety niszczył ściany i meble, ostrząc sobie pazurki. Wykonując swoje salta może niechcący zbić lustro lub wazon.
Zwierzątka przebywające w klatce. Jeśli maluch jest bardzo uczuciowy, to przemyśl kupno chomika, myszki czy szczura. Nie żyją one zbyt długo. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie królik, szynszyla albo świnka morska. Gryzonie nie są trudne i bardzo kosztowne w utrzymaniu, ale za to trzeba im często sprzątać klatkę, która w przeciwnym razie zacznie wydzielać nieprzyjemną woń. Zazwyczaj są ciekawskie i przyjaźnie nastawione do opiekunów. Bywają hałaśliwe, mogą obgryzać metalowe pręty, szczególnie gdy nie wypuszczasz ich z klatki.
Rybki. Podświetlane akwarium jest piękną ozdobą domu, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio się o nie dba. Wbrew pozorom opieka nad rybkami zajmuje czasem kilka godzin w tygodniu i może być dość kosztowna. Zwierzątka te są odpowiednie dla alergików, gdyż nie uczulają. Podziwianie i obserwacja toczącego się życia pod wodą bardzo uspokaja, może wręcz stać się prawdziwą przyjemnością. Jednak gdy pociecha nacieszy się już intrygującym widokiem podwodnego świata, może okazać się, że ją to nuży. Dziecko musi również wiedzieć, że rybki nie należy dotykać, a tym bardziej, niestety, nie będzie mogło się do niej przytulić.
Żółw. Hodowany w domu żyje najczęściej 30-40 lat. Z reguły jest mało towarzyski, powolny i spokojny. Mitem jest twierdzenie, że zamiast przebywać w terrarium może mieszkać na podłodze oraz chodzić po mieszkaniu. Taka sytuacja szybko zaowocuje u niego poważnymi kłopotami ze stawami. Również niełatwo zdiagnozować i leczyć jego choroby. Gdy dziecko ma porywczy temperament i nie jest miłośnikiem obserwacji gadów, to kupno tego zwierzęcia będzie raczej złym pomysłem, gdyż żółw szybko mu się znudzi.
Maria Górczyńska
____________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.