Domowe sposoby na walkę z łupieżem
Łupież to choroba objawiająca się nieprzyjemnym swędzeniem skóry głowy i charakterystycznym białym osadem. Przyczyn jego powstawania może być wiele – nieodpowiednie kosmetyki, niedokładne mycie głowy, przewlekła choroba, a nawet zmęczenie i stres. W walce z łupieżem warto przetestować domowe sposoby na pozbycie się go.
Sok z cytryny
Cytryna dokładnie oczyszcza skórę głowy oraz działa antybakteryjnie. W skórę głowy należy wetrzeć kilka kropel soku z cytryny, zostawić na około 10-15 minut, a następnie obficie spłukać letnią wodą. Kolejnym krokiem powinno być umycie włosów szamponem przeciwłupieżowym. Zabieg ten należy powtarzać codziennie, aż łupież ustąpi.
Płukanka z octu
Ocet ma właściwości bakteriobójcze, dlatego idealnie sprawdza się w walce z łupieżem. Zabieg ten stosuje się po umyciu włosów tradycyjnym szamponem. Do przygotowanego naczynia wlej lenią wodę i dodaj ocet. Wystarczy 1-2 łyżeczki na każdy litr wody. Wypłucz nią dokładnie włosy. Płukanka octowa nie tylko pomaga w walce z łupieżem, ale poprawia kondycję włosów.
Maseczka z jajka lub jogurtu naturalnego
Jogurt, dzięki zawartości żywych kultur bakterii, pomaga kontrolować wzrost drożdży, które mogą być jedną z przyczyn powstawania łupieżu. Jogurt naturalny należy nanieść na skórę głowy, masując ją. Włosy trzeba zawinąć ręcznikiem i odczekać 20-30 minut, a następnie spłukać jogurt i umyć włosy delikatnym szamponem. Zamiast jogurtu można użyć również jajek. W tym celu wbij do szklanki jajko, roztrzep je, a następnie dodaj kilka kropel wody. Tak przygotowaną substancję nakłada się na skórę głowy.
Maseczka z zielonej glinki
2 łyżki glinki należy wymieszkać z wodą do uzyskania pożądanej konsystencji. Papkę nanosimy na umytą skórę głowy, pozostawiamy na kilkanaście minut i ponownie myjemy dokładnie włosy. Maseczkę można nakładać po każdym myciu.
Olej różany lub rycynowy
Na umytą skórę głowy należy nanieść kilka kropel oleju i dokładnie go wetrzeć. Głowę owiń ręcznikiem, umyj włosy po 20-30 minutach. Można umyć je nawet kilkukrotnie, ponieważ olejek może pozostawiać na nich tłustą warstwę.
Źródło: choroby-skóry.net, portal.abczdrowie.pl
____________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.