Dlaczego warto uczyć dzieci gry w szachy
Zauważalnym już od wielu lat, przykrym zjawiskiem jest nieobecność dzieci na podwórkach przed blokami. Zamiast ruchu na świeżym powietrzu wolą przebywać w czterech ścianach swoich pokoi i zagłębiać się w rzeczywistość nowej gry komputerowej. Jak to zmienić? Spróbuj zainteresować swojego potomka inną formą rozrywki. Mało popularną, ale wciągającą grą są szachy! Poniżej przedstawiamy powody, dla których warto nauczyć jej zasad młode pokolenie.
Dziecko uczy się krytycznego i logicznego myślenia. Gracz przy każdym wykonywanym ruchu musi podejmować decyzje typu: bardziej opłaca się stracić hetmana czy może wieżę i gońca? Wykonać bicie w przelocie, a może wprowadzić skoczka do gry? Jeden błąd może kosztować nawet zwycięstwo. Dlatego naprawdę dobrzy gracze posiadają wysoko rozwiniętą zdolność krytycznego i logicznego myślenia.
Dziecko nabywa umiejętności planowania, oceny sytuacji, podejmowania decyzji. Szachy to gra, w której trzeba obrać jakiś rodzaj taktyki, z góry planować pewne posunięcia, a jednocześnie szybko analizować ruchy przeciwnika.
Dziecko rozwija umiejętność nauki na błędach. Podczas gry w szachy nie ma możliwości cofnięcia ruchu, możemy jedynie modlić się w duchu, aby drugi gracz nie zauważył naszego błędu. Szachy posiadają tę zaletę, że widzimy konsekwencje wykonywanych przez nas posunięć, dzięki temu uczymy się na swoich potknięciach.
Dziecko uczy się rozwiązywać problemy. Przeciwnik robi wszystko, co może, aby pozbawić nas jak największej liczby figur i jak najszybciej zamatować. Często stosuje podchwytliwe ruchy. Takie przypadki uczą gracza w jaki sposób można wyjść cało z opresji.
Dziecko rozwija umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami. W szachach, tak jak w życiu, bywa różnie – zdarzają się porażki, z którymi trzeba sobie poradzić. Dzięki tej grze dziecko stopniowo zaczyna się uczyć, jak radzić sobie z niepowodzeniami.
Dziecko rozwija umiejętność cierpliwości i determinacji. Często zdarza się, że gra pomiędzy zawodnikami toczy się kilka godzin. Aby zachować wysoki poziom rozgrywki i osiągnąć cel, czyli wygrać z przeciwnikiem, potrzeba nie tylko zdolności, ale i dużo wytrwałości.
Dziecko rozwija zdolność koncentracji. Szachy wymagają dużego skupienia, ciągłej analizy sytuacji. Dzięki temu gracz doskonali umiejętność koncentracji.
Dziecko ćwiczy pamięć. Świetnym ćwiczeniem na pamięć jest blitz, czyli krótka partia szachowa, w trakcie której każdy z przeciwników dysponuje jedynie 10-minutowym czasem, rozłożonym na całą partię. W blitzu szczególną rolę odgrywa umiejętność zapamiętywania sytuacji, grania z pamięci. Jeśli Twoje dziecko jest roztrzepane i ma problemy z zapamiętywaniem, szachy to doskonałe rozwiązanie.