Dlaczego kolorystyka jest tak ważna?

Symbolika koloru jest mocno zakorzeniona w społeczeństwie. Kiedy kobieta dostaje od mężczyzny czerwoną różę, wiadomo, że ofiarodawca prawdopodobnie coś do niej czuje. Barwy informują nas również o tożsamości płciowej. Jeżeli widzimy z daleka dziecko ubrane na różowo, możemy się domyślić, że to dziewczynka. Już w kulturach pierwotnych kolor miał duże znaczenie i przypisywano mu funkcje, dotyczące oddziaływania na ludzi i otoczenie. Rysunki na ścianach jaskiń, substancje wcierane w skórę przez członków plemion – barwa nigdy nie była w nich przypadkowa. Którymi warto się otaczać i jaki jest ich wpływ?

klad.com

Nie od dziś wiadomo, że sposób urządzenia mieszkania, jego kolorystyka jest bardzo ważna. Czy warto podążać za obecną modą? Obecne stylizacje wnętrz, które możemy podziwiać w magazynach dotyczących wystroju, opierają się na wykorzystaniu bieli i jasnych, chłodnych barw. Na pewno nie będą odpowiednie dla każdego.

Kwestia ta tyczy się również naszego ubioru. Są kobiety, które lubią ubierać się wyłącznie w rzeczy o delikatnej, przytłumionej barwie. Można do nich zaliczyć biel, szarość, beż. Inne mają tendencję do noszenia wyłącznie czerni. Zdarzają się też osoby, które lubią mocne, soczyste barwy, takie jak czerwień, żółć, itp. Zazwyczaj wynika to z tego, jak się w nich czują.

Czy zdawałaś sobie sprawę, że niektóre z barw są w stanie obniżyć ciśnienie albo przyspieszyć metabolizm? Te informacje były znane już w starożytnym Egipcie, Chinach i Grecji oraz wykorzystywane w leczeniu. Owa alternatywna metoda uzdrawiania nosi nazwę chromoterapia. W XX wieku jej znaczenie na nowo odkrył Edwin Babbitt. Na czym polega? Kolory wywołują w naszym organizmie drgania komórek, których częstotliwość jest zależna od danej barwy. Każdy z nich działa na inną część ciała. Za nerki odpowiada kolor czarny, za wątrobę żółty, za serce – wiadomo – czerwony, za płuca biały. Chromoterapia nie polega wyłącznie na przebywaniu w miejscach o określonych barwach, ale też naświetlaniu np. przed specjalnie przeznaczonym do tego ekranem. Można wziąć również kolorową kąpiel. Być może brzmi to abstrakcyjnie, ale wszystko wskazuje na to, że naprawdę pozytywnie skutkuje. Oczywiście terapia ta nie zastąpi medycyny tradycyjnej, ale będzie jej doskonałym uzupełnieniem.

Dzięki poniższemu zestawieniu przekonasz się, jakie kolory są dla Ciebie wskazane oraz w jaki sposób możesz wykorzystać ich oddziaływanie.

Czerwony – niewątpliwie należy do grupy kolorów, które najbardziej przykuwają wzrok. Kojarzy się z dynamiką i aktywnością. Powinny go nosić osoby, którym brakuje życiowej energii oraz chęci do działania.

Zielony – opinie o jego uspakajającym oddziaływaniu są powszechnie znane. Dużo mówi się też o dobroczynnych skutkach jego wykorzystania u osób chorych na klaustrofobię. Osoby nadmiernie pobudzone często udają się na spacer do parku. Wynika to z tego, że zieleń wycisza i sprzyja relaksowi. Powinni jej unikać ludzie znudzeni i ospali.

Niebieski – kojarzony jest z mądrością i wytrwałością. Jest kolorem, który lubi największa liczba osób. Niebieski obniża ciśnienie krwi. Zastanawiałaś się dlaczego w sklepach jest tak szeroki wybór kompletów pościeli w tej barwie? Błękity ułatwiają zasypianie. Jeśli chciałabyś schudnąć i jesteś na diecie warto pomalować kuchnię na ten kolor, gdyż tłumi nasz apetyt.

Pomarańczowy – jest symbolem otwartości, nowoczesności oraz radości. Jego działanie zwiększa apetyt, dlatego jeżeli ktoś jest właścicielem restauracji albo innego lokalu o charakterze gastronomicznym, może w nim umieścić różne dodatki dekoracyjne o ten barwie.

Różowy – kolor kojarzony z dzieciństwem, małymi dziewczynami, romantycznymi spacerami. Podobno róż oraz pomarańcz są dwoma kolorami, w które najlepiej się ubrać na jakąś imprezę albo inną okazję, kiedy chcemy przykuć uwagę mężczyzny i sprawić by do nas podszedł. Barwy te sprawiają, że kobieta wydaje się być radosna i przyjaźnie nastawiona do świata.

Fioletowy – kojarzony z czymś zagadkowym, mistycznym. Na fioletowo bądź z fioletowym akcentem często ubierają się kobiety, które reklamują się jako wróżki. Wykazuje korzystne działanie na system nerwowy.

Biały – barwa czystości oraz niewinności. Ułatwia podejmowanie różnych decyzji, sprzyja rozważaniom i kształtowaniu sądów. Nie przynosi jednak spodziewanego efektu, jeżeli wybór tego koloru był spowodowany obawą przed mocniejszym akcentem. Dlatego warto rozważyć pomalowanie wnętrza na biało.

Brązowy – wiąże się z poczuciem spokoju i stabilizacji. Wnosi harmonię, ale również nadmierne wyciszenie u osób introwertycznych.

Czarny – kolor definitywnie związany z żałobą. Bywa utożsamiany także z tajemną wiedzą i władzą. Podnosi autorytet i poważanie. Powinien być noszony przez osoby na kierowniczych stanowiskach. Może wywołać nadmierny smutek.

Marta Nagórka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ