Designerskie pamiątki z Polski

Przyjemnie jest wyskoczyć na weekend do Wrocławia, Gdańska albo Krakowa i fajnie, kiedy możemy przywieźć sobie z wycieczki jakąś pamiątkę. Mały drobiazg, który będzie nam przypominał o odwiedzanych miejscach. Może to być zwykła rzecz, typu  magnes na lodówkę, lustereczko albo pocztówka, ale wykonany z pomysłem, wyróżniający się zabawnym designem.

casatua.pl

Siostry Krulikowskie Agata i Magda – rodowite warszawianki – wpadły na pomysł odświeżenia pamiątek z Polski. Nie tylko one miały dość biało-czerwonych kubków z banalnym napisem „Polska”, otwieraczy do piwa z wygrawerowanym orłem albo zestawu kieliszków do wódki z kiczowatymi rysunkami dwuznacznej treści. Zaprosiły do współpracy graficzki, zrobiły burzę mózgów i tak zaczęły powstawać wdzięczne pamiątki, które chce się mieć u siebie w domu. Designerskie gadżety dzielą się na dwie serie. Love Poland Design to pamiątki związane z Polską ogólnie – wizerunki polskich miast, tradycyjne polskie potrawy, polskie góry, polskie morze, jednym słowem wszystko, co myślisz, mówiąc Polska. Polski smok i polska krowa też tam się znajdą. Wars Sawa Design to pamiątki tylko i wyłącznie z Warszawy, tu też jest niezły miszmasz – mamy seksowną syrenką z rumieńcami, oczywiście nie zabraknie Pałacu Kultury, Łazienek czy Zamku Królewskiego. Konkretny wzór możemy znaleźć na magnesie, pocztówce, plakacie, notesie, lusterku.

Promowanie polskiego designu może być ciekawą i pożyteczną formą współczesnego patriotyzmu. Nie musimy wychodzić na ulice i krzyczeć nie wiadomo po co i na kogo, wystarczy, że przyczepimy sobie na lodówkę fajny magnes z tatarem i wódeczką, albo włożymy do książki zakładkę z Pałacem Kultury. Przyjaciołom z zagranicy możemy wysłać pocztówkę z pierogami albo ogórkiem kiszonym i tym samym zachęcić do odwiedzania Polski i poznawania naszych tradycji. Poza tym te pamiątki są po prostu ładnymi przedmiotami, na których widok  uśmiech pojawia się na naszych twarzach.

Siostry Krulikowskie mają głowy pełne pomysłów i nie zamierzają poprzestać na magnesach. Na Targach Rzeczy Ładnych, które odbywały się w Warszawie 22-23 listopada premierę miała „Warszawska Syrenka, wycinanka-ubieranka”. Jak sama nazwa wskazuje, możemy wyciąć sobie z kartonowych kartek warszawską syrenkę, która staje się naszą top model i dowoli ją przebierać i ubierać. Poza tym w ofercie Wars Sawa Design znajdziemy kolorowankę z kultowymi warszawskimi miejscami. To edukacja i świetna zabawa w jednym.

Ostatnio można zauważyć, że design stał się po prostu modny. Wraca do łask sztuka wzornictwa przedmiotów użytkowych i to dobrze, bo to pole do popisu, ograniczone tylko wyobraźnią projektanta. Tak więc Polko, Polaku, jeśli chcesz być modny i na czasie, a w dodatku chcesz pokazać wszem i wobec, ze jesteś patriotą, zainteresuj się polskim designem i kup sobie magnes na lodówkę z tym, co najbardziej lubisz w swojej ojczyźnie.

Karolina Wójtowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ