Czy on jest dla mnie za stary?

Związki, w których partnerów dzieli duża różnica wieku, są narażone na wzmożone zainteresowanie otoczenia. Panuje bowiem w społeczeństwie przekonanie, że takie pary nie maja przed sobą żadnej przyszłości. Złośliwym komentarzom pod adresem zakochanych nie ma końca: „ona jest z nim dla pieniędzy”, „dla niego liczy się tylko seks z małolatą”. Walka ze stereotypem jest często walką z wiatrakami. Znaczna różnica wieku niesie za sobą ryzyko częstych konfliktów, lecz z drugiej strony, taki związek może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, za którym kryje się doświadczenie życiowe starszego z partnerów. Z czym, tak naprawdę, wiąże się taki związek? Jakie są realne szanse na przetrwanie relacji?

www.huffingtonpost.com

Świat show-biznesu rządzi się swoimi prawami, więc ilość sławnych par, których dzieli przepaść wiekowa, nie dziwi nawet prostego obywatela. Coraz częściej też, we własnym otoczeniu zauważamy związki, w których różnica wieku między partnerami wynosi więcej niż 5 – 10 lat. O ile związki dojrzałych mężczyzn z młodymi kobietami nie budzą już tak wielkich kontrowersji, tak wiekowe kobiety i prężni młodzianie stają się istną sensacją. Jakie są powody, dla których ludzie decydują się na życie z osobami dużo od siebie starszymi? Może być ich wiele.

Młode kobiety często są zafascynowane starszymi od siebie mężczyznami, którzy ujmują je swoją dojrzałością i doświadczeniem. Dodatkowo, starsi mężczyźni mają stabilną sytuację życiową i finansową, co daje poczucie bezpieczeństwa, a tego kobieta nie można oczekiwać od swojego rówieśnika. Fascynacja jest wzajemna, gdyż dojrzali mężczyźni swoje uczucia lokują w młodszych partnerkach, ze względu nie tylko na chęć przeżycia przygody czy odmłodzenia siebie. Młoda, piękna partnerka to przede wszystkim wyzwanie, ale także możliwość wzbudzenia w niej podziwu swoją mądrością i doświadczeniem. Nie od dziś wiadomo, że panowie uwielbiają kobiety, którymi mogą się opiekować, dzielić się z nimi wiedzą życiową – na zasadzie mistrz i uczennica.

Co zaś skłania mężczyzn do wiązania się ze starszymi paniami? Imponuje im to, że dojrzałe kobiety są niezależne i wiedzą, czego oczekują od życia. Wiele już osiągnęły i nie potrzebna im jest stabilizacja, która tak przeraża młodych panów. Kiedy panie mają już poczucie bezpieczeństwa, mogą zaszaleć, puścić wodze fantazji, ryzykować, podejmować wyzwania. Są pewne, że to nie zagrozi ich życiowej pozycji. Niewątpliwie znają swoje potrzeby, przez co seks ze starszą partnerką jest nie lada wyzwaniem dla młodszego partnera. Co natomiast może zaoferować starszej kobiecie młodszy mężczyzna, oprócz atrakcyjności i sprawności seksualnej? Możliwość przeżycia przygody, swoją energię, elastyczność, większe możliwości adaptacyjne.

Niestety pary, w których partnerów dzieli duża różnica wieku borykać się będą z wieloma problemami. Trudno temu zaprzeczyć, choć wyjątki, których to kompletnie nie dotyczy, również się zdarzają.

Przede wszystkim takie pary są wystawione na krytykę i nieprzychylne komentarze otoczenia. Rodzicom młodszego z partnerów może być trudno zaakceptować wybranka swojego dziecka, który jest mniej więcej ich równolatkiem albo nawet jest od nich starszy. Poza tym dojrzalszy z partnerów  może czuć się niekomfortowo w towarzystwie młodych znajomych swojej drugiej połówki. Różnica wieku może stać się również przyczyną konfliktów na tle światopoglądowym, dotyczących priorytetów życiowych, sposobu spędzania czasu i wielu innych istotnych spraw. Partnerzy są przecież na innych etapach życia i najprawdopodobniej na przyszłość patrzą zupełnie inaczej. Młodszy partner może chcieć się bawić, a starszy spędzać czas w domowym zaciszu. To samo tyczy się rozwoju związku – planowania przyszłości czy potomstwa – często starszy z partnerów ma już za sobą inny związek i dzieci, niekiedy dorosłe. Niekoniecznie będzie chciał ponownie zakładać rodzinę, o której młodszy z partnerów z czasem zamarzy – w bliższej lub dalszej przyszłości. Dodatkowo młodszy z partnerów musi liczyć się z faktem, że na drodze do ich szczęścia może stanąć choroba i z tym, że starszy wybranek straci sprawność. Niekiedy trzeba mieć na względzie całkowite oddanie i opiekę nad nim – to ogromne wyzwanie.

Zaakceptowanie przeszłości partnera, jego rodziny i dzieci, a niekiedy wizji przyszłości ze staruszkiem, kiedy drugie będzie jeszcze w pełni swych sił to najważniejsze warunki jakie muszą spełnić pary, które decydują się na wspólne życie pomimo dużej różnicy wieku. Wiele zależy od postrzegania świata i oczekiwań wobec niego. Trzeba wiele poświęcić, ale także można wiele zyskać.

Wiek nie musi być przeszkodą na drodze do szczęścia. Miłość przecież nie zna granic, a na pewno tych wiekowych. Wiek biologiczny zapisany w metryce, nie jest też przecież wiekiem ducha partnera. Zdarzają się przecież przypadki, że to starszy partner jest aktywny, ma milion pomysłów na minutę, uwielbia się bawić i jest duszą towarzystwa, a młodszy nie może za nim nadążyć.

Aleksandra Maleszewska-Tomala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ