sauna

Czas na saunę! Wszystko, co warto o niej wiedzieć

Regularne wizyty w saunie pomagają pozbyć się napięcia mięśniowego, poprawiają odporność i ogólną kondycję fizyczną, przyspieszają regenerację, a także mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Zdawać by się mogło, że relaksująca sesja w saunie jest tym, czego potrzebują współcześni zabiegani Polacy.

Sauny są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Można skorzystać z ich dobrodziejstwa w wielu ogólnodostępnych miejscach m.in. w klubach fitness i basenach. Istnieją także specjalne saunaria, w których można wypróbować różne rodzaje saun.

Kultura saunowania

Zaleca się, aby do sauny wchodzić nago. Wynika to z wielu przyczyn, w tym także z dbałości o higienę. Przed sauną należy wziąć prysznic, podczas którego trzeba dokładnie umyć całe ciało. To sprzyja wydalaniu toksyn z organizmu, ponieważ ten proces jest znacznie szybszy, gdy nasza skóra jest czysta. Korzystanie z sauny powoduje wzmożone pocenie się, a jakikolwiek materiał, niezależnie od tego czy będzie to ręcznik czy kostium kąpielowy, powoduje, że toksyny pozostają w otwartych porach naszego ciała. To naprawdę niebezpieczne zjawisko, które może spowodować dodatkowo poparzenia lub podrażnienia.

Nagość w saunie to także przejaw dbania o higienę osobistą. Ciepło i wilgoć sprzyjają szybkiemu rozwojowi bakterii, które w bieliźnie czy stroju kąpielowym mają zdecydowanie ułatwione zadanie. W saunie ręcznik jest jednak niezbędnym wyposażeniem. Należy go zabrać, by móc na nim usiąść i nie pozostawić plam potu na drewnianych deskach.

Sauna to miejsce relaksu, wycieszenia, dlatego głośne rozmowy i żarty także nie są mile widziane. Nie należy również wietrzyć pomieszczenia przez ciągłe otwieranie drzwi. Powoduje to szybki spadek temperatury i konieczność ponownego nagrzewania.

Różne rodzaje saun

Sauna parowa – zwana łaźnią rzymską, to miejsce, w którym wilgotność może sięgać prawie 100%, standardowo to około 70%. Temperatura średnio wynosi około 40-50ºC. Ten typ sauny jest polecany szczególnie osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z saunowaniem. Stosunkowo niska temperatura i duża wilgotność powietrza ułatwiają oddychanie.

Sauna sucha – w tym przypadku temperatura jest znacznie wyższa, bowiem może dochodzić nawet do 110ºC! Niższa wilgotność – około 10% i wysoka temperatura sprawiają, że jest ona większym wyzwaniem i wiąże się z większym wysiłkiem organizmu. Warto, zaprawieni w boju amatorzy saunowania podczas sesji spalają nawet do 300 kalorii.

Sauna solna – to rzadziej spotykany rodzaj sauny, która zbudowana jest z kamiennych brył solnych. Wykorzystanie soli jest niezwykle cenne w leczeniu chorób dróg oddechowych. Umiarkowana wilgotność i temperatura, która sięga do 80ºC stwarzają warunki do solnej inhalacji.

Sauna na podczerwień (infrared) – temperatura w tej saunie to około 50-60ºC. Niższy poziom temperatury wynika ze zrezygnowania z tradycyjnego pieca, ciepło tworzone jest przez promieniowanie podczerwone. To niedoceniony rodzaj sauny, a jej lecznicze właściwości są naprawdę duże. Szczególnie poleca się ją osobom cierpiącym na silne zapalenia stawów.

Jak korzystać z sauny?

Pierwsze wizyty w saunie nie powinny być zbyt długie. W zależności od rodzaju sauny czas sesji waha się od 5 do 15 minut. Wraz z nabywaniem doświadczenia możemy wydłużać kolejne wizyty. Należy także pamiętać o dokładnym prysznicu przed i po saunie oraz o odpoczynku po sesji. Zazwyczaj przy saunach tworzy się specjalne strefy, w których można zrelaksować się i nawodnić.

Przeciwwskazania

Niestety nie każdy może korzystać z dobrodziejstw saunowania. Przed rozpoczęciem przygody z saunami należy upewnić się, czy nie choruje się m.in. na choroby serca, choroby układu krążenia, grzybicę, choroby płuc. Okazuje się, że nie każdy rodzaj sauny jest dobry na poszczególne dolegliwości. Co więcej, sauna nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku przeziębienia i grypy. Rozgrzany organizm może nie poradzić sobie z walką z chorobą. Należy uważać i wybrać najlepszą wersję dla siebie.

Źródło zdjęć: pixabay.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ