Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Egzaminy maturalne za pasem, także sesja zbliża się wielkimi krokami. Ilość wiedzy, którą muszą przyswoić sobie maturzyści oraz studenci jest ogromna. Co zrobić, aby zwiększyć koncentrację, sprawić, że mózg będzie lepiej chłonął informacje? Przedstawiamy proste ćwiczenia oraz porady.

www.hercampus.comKrzyżówki

To powszechnie znana i lubiana forma rozrywki. Według naukowców łamigłówki w znacznym stopniu wpływają na pracę mózgu i podnoszą naszą sprawność intelektualną. Umysł jest zmuszony do sporego wysiłku podczas szukania rozwiązania zadań. Uruchomiona zostaje wyobraźnia, zaczynamy także szukać skojarzeń. Dzięki temu polepsza się nasza pamięć. Wzbogacenie słownictwa to kolejna zaleta.

Książki

Jeżeli należysz do grona zagorzałych przeciwników spędzania czasu z książką, będzie Ci trudno wprowadzić w życie nawyk czytania. Bo czytanie powinno stać się nawykiem każdego. Osoby, które częściej oddają się lekturze, mają zdecydowanie większą wiedzę niż inni, bogatszy zasób słownictwa (przydaje się zwłaszcza maturzystom!), popełniają także mniej błędów językowych. Czytanie wymaga dużej uwagi, dlatego jest doskonałym ćwiczeniem na poprawę koncentracji. Dobrym pomysłem jest „pożeranie” książek w środkach transportu miejskiego, gdyż w takich warunkach potrzeba podwójnego wysiłku, aby się skupić. Wielu osobom świetnie się to udaje.

Gry planszowe, karciane, puzzle

Szachy to jedna z gier planszowych, która wymaga naprawdę dużego skupienia, stworzenia w myślach planu i jego realizacji. W trakcie rozgrywania partii trzeba znajdować wyjście z niejednej, skomplikowanej sytuacji, spowodowanej ruchem przeciwnika. Do innych gier planszowych rozwijających sprawność umysłową należą np. warcaby czy mahjong. Także gra w karty i układanie puzzli wpływają na pamięć, zdolność koncentracji i logicznego myślenia.

Ćwiczenia zręcznościowe, zwłaszcza ręki, którą nie posługujesz się na co dzień

To doskonała wiadomość dla wszystkich przedstawicielek płci pięknej, które mają zdolności artystyczne i lubią domowe robótki. Szydełkowanie, haftowanie, malowanie, czyli wszystko co wymaga użycia palców, poprawia sprawność intelektualną. Doskonałym ćwiczeniem umysłu jest także posługiwanie się ręką, która nie jest dominująca. Dlatego raz w tygodniu postaraj się wykonywać większość czynności za jej pomocą.

Obrazki, ryciny, fotografie

Poszukaj w domu fotografii lub obrazka, na którym jest wiele elementów. Skup na niej/nim wzrok przez minutę, następnie odłóż i opowiedz lub zapisz wszystko, co zapamiętałaś.

Ćwiczenie oddechu

Podczas nauki bardzo istotne jest także dotlenienie mózgu i jasność umysłu. Za każdym razem, kiedy zasiądziesz do nauki możesz wykonać następujące ćwiczenie: weź głęboki wdech przez nos (w trakcie brzuch powinien delikatnie się uwypuklić), następnie zrób wydech (czas, w którym wydychamy powietrze powinien być dwukrotnie dłuższy niż podczas wdechu). Ćwiczenie należy powtórzyć 3-4 razy.

Dieta

Wszystkie wymienione ćwiczenia są ważne i skuteczne, ale niewiele pomogą, jeśli nie będziemy dbać o to, co jemy. Najwięcej energii do pracy dostarczą mózgowi węglowodany zbożowe, czyli oczywiście pełnoziarniste pieczywo, kiełki, otręby, muesli, brązowy ryż. Na pamięć wpływa zwłaszcza żelazo. Jest ono obecne w takich produktach jak: orzechy, rośliny strączkowe, zielone warzywa czy czerwone mięso. Nie zapominajmy także o kwasach omega-3 i omega-6, które znacznie poprawiają pracę mózgu. Znajdziemy je w orzechach, oleju rzepakowym, awokado, siemieniu lnianym i tłustych rybach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ