Ćwiczenia Callanetics
Callanetics to trening zarówno na górne, jak i dolne partie ciała. Poszczególne ćwiczenia powinny być wykonywane według określonej kolejności, a ich skuteczność potwierdza wiele osób. Zadaniem tego zestawu jest wzmocnienie mięśni, poprawa kondycji, zwiększenie wytrzymałości stawów oraz wymodelowanie sylwetki.
Nazwa ćwiczeń pochodzi od imienia ich autorki – Callan Pinckney. Przez większość swojego życia zmagała się z problemami postury, które wynikały z wrodzonej deformacji stawów. Towarzyszący jej na każdym kroku ból pleców doprowadził Callan do opracowania metody modelowania sylwetki bez obciążania stawów i kręgosłupa. Ćwiczenia te opierają się na serii precyzyjnych i zaplanowanych ruchów. Pierwsze efekty tej metody widoczne są już po dwóch tygodniach, a należy do nich nie tylko ujędrnienie pośladków i ud, zlikwidowanie cellulitu, ale również zmniejszenie dolegliwości bólowych. Godzina treningu callanetics przez wielu porównywana jest do dwudziestu godzin aerobiku, ponieważ podczas jego wykonywania pracują najgłębiej położone partie mięśni.
Częstotliwość wykonywania ćwiczeń
Początkujące osoby powinny rozpoczynać od 2 godzin ćwiczeń tygodniowo, przy czym na jeden dzień nie powinna przypadać więcej niż jedna godzina. Dla zaawansowanych zalecane jest 5-6 godzin treningu na tydzień. Ważne jest, aby chociaż jeden dzień był wolny od ćwiczeń. Po uzyskaniu zadowalających rezultatów, wystarczy poświęcenie 15 minut dziennie. Warunkiem koniecznym skuteczności zarówno tego, jak i każdego innego treningu jest systematyczność.
Istota ćwiczeń callanetics
Każdy trening składa się z trzech części. Wprowadzeniem do niego jest rozgrzewka, dwie kolejne części to ćwiczenia polegające na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni. Wykonywane są one w powtarzalnych seriach, a na każde z nich przypada od 50 do 100 sekund. Nie ulega zmianie kolejność i czas wykonywania ćwiczeń. Specjalny program callanetics można znaleźć w książce o tym samym tytule.
Paulina Rożej