Ćwicz mięśnie Kegla

miesnie kegla tekst life4styleMięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy, które pomagają w podtrzymywaniu pęcherza oraz macicy. Mają także niemały wpływ na doznania seksualne. Zadbanie o odpowiednie napięcie tych zespołów mięśniowych niesie ze sobą szereg zalet.

Jak zlokalizować mięśnie Kegla? To bardzo proste. Podczas oddawania moczu spróbuj zatrzymać na chwilę tę czynność w trakcie trwania. Możesz także zidentyfikować te mięśnie poprzez włożenie do pochwy dwóch palców. Kiedy je napniesz, poczujesz jak zaciskają się one wokół palców. Jeśli udało Ci się wykonać któryś z powyższych sposobów, oznacza to, że już wiesz, gdzie umiejscowione są mięśnie Kegla.

Warto poświęcać nieco codziennej uwagi mięśniom Kegla, gdyż regularne ćwiczenie ma pozytywny wpływ na kobiecy organizm. Zwiększają one znacznie satysfakcję seksualną i to obojga partnerów. Zmniejszają ryzyko takich nieprzyjemnych dolegliwości jak nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza. Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla ułatwiają poród i przyspieszają dojście do właściwej formy po urodzeniu dziecka. Ponadto, mogą być pomocne w pozbyciu się uciążliwych bólów kręgosłupa i pleców oraz redukują problemy związane z zaparciami. Elastyczne i silne mięśnie dna miednicy utrzymają w prawidłowej pozycji narządy wewnętrzne.

Ćwiczenia polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Możesz je wykonywać dosłownie wszędzie – w pracy, stojąc w kolejce po zakupy, w windzie czy w kuchni podczas gotowania obiadu. Specjaliści odradzają jednak wykonywanie tych ćwiczeń podczas oddawania moczu, gdyż może to doprowadzić do zapalenia dróg moczowych.

Ćwiczenia powinno się wykonywać codziennie przez minimum około 5-10 minut. Prawidłowo wykonanie ćwiczenie powinno obejmować napięcie mięśni dna miednicy bez dodatkowego angażowania mięśni brzucha i pośladków. Jeśli będziesz wykonywać ćwiczenia systematycznie, efekty powinny być widoczne już po kilku tygodniach.

Ćwiczenie 1

Leżąc na plecach ugnij kolana. Złącz nogi i stopy. Unieś do góry miednicę, w taki sposób, aby dolna część kręgosłupa pozostała na podłodze. Wytrzymaj w tej pozycji 7-9 sekund, po czym rozluźnij i przejdź do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Ćwiczenie 2

Stojąc w lekkim rozkroku lub leżąc na plecach napnij grupę mięśni Kegla, odlicz do 5 i powoli je rozluźnij. Zaczynaj od 3 serii dziennie obejmujących 5 skurczów i rozkurczów i stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń. Efekty murowane!

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ