Cukier czy słodzik?

Wielu osobom trudno jest zrezygnować z cukru, a niektórzy są od niego wręcz uzależnieni. Niestety, nadmierne spożywanie cukru prowadzi do raczej gorzkich rezultatów. Entuzjaści słodkiego smaku decydują się zatem na słodziki, ale ich stosowanie posiada tyle samo zalet, jak i wad.

www.keto-sa.co.za

Stosowanie substancji słodzących w produkcji żywności ma za zadanie przede wszystkim zaspokajanie występujących u człowieka potrzeb odczuwania smaku słodkiego oraz polepszanie cech organoleptycznych wielu produktów.

Blaski stosowania słodzików

Wartość energetyczna słodzików jest zredukowana o co najmniej 30% w porównaniu z oryginalnymi lub podobnymi środkami spożywczymi. Słodziki nadają także słodki smak środkom spożywczym bez dodatku cukru.

Słodziki charakteryzują się słodyczą co najmniej taką samą jak sacharoza, lub większą. Nie dostarczają energii lub dostarczają jej w niewielkich ilościach. Słodziki powinny być nietoksyczne, a ich stosowanie bezpieczne dla zdrowia. Są łatwe w użyciu i łatwo rozpuszczają się w wodzie. Nie powodują próchnicy zębów. Nie powinny ponadto wywoływać niekorzystnych dla zdrowia efektów ubocznych, takich jak biegunki i alergie. Za ich stosowaniem przemawia także niska cena. Najczęściej występują w postaci pastylek lub proszku, w niewielkim poręcznym opakowaniu. Niektóre substancje wchodzące w skład słodzików, np. polialkohole, odpowiadają za uczucie zimna w ustach po ich spożyciu. „Efekt chłodzenia” przyczynił się do powszechnego ich stosowania w produkcji cukierków miętowych, orzeźwiających i przeciwkaszlowych. Substancje zawarte w słodzikach nie stymulują trzustki do wzmożonego wydzielania insuliny, przez co mogą być spożywane przez osoby chore na cukrzycę.

Cienie stosowania słodzików

Słodziki nie są przeznaczone dla wszystkich. Do osób tych należą kobiety w ciąży, osoby starsze oraz małe dzieci. Ze spożywania słodzików powinny także zrezygnować osoby chore na fenyloketonurię, ponieważ słodziki na bazie aspartamu zawierają szkodliwą dla nich fenyloalaninę. Słodziki, które w swoim składzie mają aspartam, wymagają także niskich temperatur w trakcie obróbki termicznej oraz odpowiednich warunków przechowywania. Przy niezachowaniu tych warunków, powstaje szkodliwy związek – diketopiperyzyna. Słodziki zawierające sacharynę mogą pozostawiać niekorzystny posmak goryczki i metalu w ustach. W ostatnim czasie jej stosowanie jest ograniczone w związku z podejrzeniami o działanie kancerogenne i kokancerogenne. Substancja o działaniu kokancerogennym nie ma właściwości rakotwórczych, ale wzmacnia proces kancerogenezy w przypadku wystąpienia właściwej substancji kancerogennej.

Źródło: abczdrowie.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ