Co to jest menopauza?
Menopauza jest naturalnym procesem, który musi przejść każda kobieta w określonym wieku. Zdarza się, że jej objawy są na tyle silne, że utrudniają życie pacjentce.
Zgodnie z medyczną terminologią menopauza to samoistne (fizjologiczne) zatrzymanie cyklu miesiączkowego w wyniku wygasania czynności hormonalnej jajników tzw. niedoboru produkcji estrogenów i progesteronu. Pojawia się zazwyczaj w przedziale wiekowym 40-65 lat, choć może pojawić się znacznie wcześniej.
Pojęcie menopauzy jest stosowanie zamiennie z terminami: klimakterium oraz przekwitanie. W rzeczywistości te definicje dotyczą kilku lat przed i kilku lat po ostatniej miesiące.
W menopauzie wyróżnia się trzy fazy:
PREMENOPAZUA (okres przedmenopauzalny) pojawia się na kilka lat przed menopauzą. Charakteryzuje się zaburzeniami regularności cyklów, obniżeniem płodności oraz cyklem bezowulacyjnym. Poziom FSH jest podwyższony.
PERIMENOPAUZA (okres menopauzalny) rozpoczyna się około 45 roku życia i kończy się zaraz po właściwej menopauzie. Wzrost FSH jest wyraźny, a poza tym obniża się znacząco poziom estrogenów i progesteronu.
POSTMENOPAUZA(okres pomenopauzalny) to okres od momentu całkowitego ustania miesiączkowania do około 65 roku życia. Poziom hormonów przysadkowych jest wysoki, a estrogenów oraz progesteronu bardzo niski. W tym okresie następuje zanik krwawienia, aczkolwiek rośnie ryzyko chorób układu krążenia i układu kostnego.
Nadejście menopauzy zwiastuje szereg uciążliwych objawów, takich jak:
- zaburzenia krwawienia miesiączkowego – dochodzi do wydłużenia cyklu w wyniku słabszego oddziaływania estrogenu i progesteronu na błonę śluzową macicy.
- uderzenia gorąca rozprzestrzeniające się od twarzy po resztę ciała. Zwykle zdarzają się kilka razy dziennie. Mogą im towarzyszyć zlewne poty, przyśpieszona akcja serca oraz bóle głowy.
- dolegliwości natury psychicznej: zmienność nastrojów, bezsenność, lęki i depresje, pogorszenie pamięci, drażliwość, zaburzenia koncentracji oraz trudności w podejmowaniu decyzji.
- zmiany w obrębie narządów moczowo-płciowych: suchość pochwy zapalenia pochwy, zaburzenia w oddawaniu moczu, bolesność podczas współżycia oraz obniżenie popędu seksualnego.
- sucha i wiotka skóra.
- nasilone wypadanie, rozdwajanie się i łamanie włosów.
Menopauza jest procesem naturalnym, którego przyczyną jest starzenie się ciała. Można łagodzić jej objawy hormonalną terapią zastępczą (HTZ) oraz naturalnymi suplementami witaminowymi. Dla zachowania pięknego wyglądu niezbędna jest właściwa dieta, ruch, a także dobranie odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu.
Anna Tłustochowicz, fot.