Co Polacy jedzą w pracy?

doartykulu jedzenieWedług raportów Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowe odżywianie w pracy to jeden z ważniejszych czynników warunkujących efektywność pracowników. Mówimy tu o zwiększaniu wydajności nawet o 20%. Jasne jest, że rezygnacja z jedzenia na rzecz wykonywania naglących zadań to kiepski plan. Jakie pomysły na drugie śniadanie mają więc pracownicy polskich firm?


Nudne drugie śniadanie

Jak pokazują wyniki badania „Co Polacy jedzą w pracy?” przeprowadzonego w 2013 roku przez pracownię badawczą IPSOS na zlecenie Sodexo On-site Services większość Polaków spożywa w pracy tylko jeden posiłek – zwykle jest to drugie śniadanie. Biorąc pod uwagę średni czas pracy, oznacza to, że w ciągu ośmiu godzin dostarczamy naszemu organizmowi zaledwie jedną dawkę energii. To stanowczo za mało.

W pracy odżywiamy się monotonnie i nudno, bez większych urozmaiceń. Połowa badanych codziennie je przygotowane wcześniej w domu kanapki. Kilka razy w tygodniu zdarza się nam spożywać owoce, jogurty oraz słodycze. Jedynie co trzecia osoba deklaruje, że jada w pracy obiad/lunch w firmowych stołówkach lub restauracjach – niewielu zdarza się to więcej niż raz w tygodniu. Jak wynika ze statystyk, przez nadmiar obowiązków brakuje nam czasu by zastanawiać się co, gdzie i jak często jemy. Dlatego właśnie zestawy dietetyczne proponowane ostatnio przez wiele restauracji w biurowcach w Polsce nie są zbyt popularne.

Dieta pudełkowa?

Od jakiegoś czasu firmy cateringowe i restauratorzy, chcąc zachęcić pracowników do regularnego i zdrowego odżywiania, oferują gotowe zestawy posiłków dietetycznych na dowóz, czyli tzw. diety pudełkowe, które mają przede wszystkim pomóc w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych Polaków. Kurierzy dostarczają pod wskazany przez klienta adres całodzienne zestawy posiłków (najczęściej jest ich pięć) o określonej wartości energetycznej. Dzienny koszt takiego zestawu to kilkadziesiąt złotych, dlatego w Polsce rzadko korzysta się z tego rozwiązania.

Tańsza wersja

Dieta pudełkowa nie musi być jednak aż tak kosztowna, jeśli odpuścimy sobie kuriera i sami zadbamy o swoje pudełko do pracy. Przykładowo firma Sodexo proponuje nam program „Mindful” opracowany przez dietetyków, wykorzystujący najnowsze zalecenia żywieniowe, rekomendowane przez Instytut Żywności i Żywienia. Zbilansowany zestaw posiłków na cały dzień, łącznie – 1500 kalorii (czyli średnie, energetyczne zapotrzebowanie dorosłego człowieka), można zamówić i po drodze do biura samemu odebrać z restauracji. W pudełku znajdziemy produkty niskokaloryczne: chude mięsa, nabiał lub rośliny strączkowe będące dobrym źródłem białka. Do tego kasze, produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, dostarczające błonnika, witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Roksana Lęga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ