Chiński Nowy Rok!

Już dziś Chińczycy obchodzą najważniejsze święto państwowe i religijne, Nowy Rok, który według starożytnego kalendarza astrologicznego jest rokiem Owcy. Tak zwane Święto Wiosny, jak nazywają Nowy Rok, będzie trwało piętnaście dni i zakończy się jednym z najbardziej widowiskowych festiwali w Chinach, Świętem Latarni.

teewallpapers.net

Data chińskiego Nowego Roku obliczana jest za pomocą kalendarza księżycowego i zawsze przypada na okres pomiędzy końcem stycznia a końcem lutego. Istnieją pewne rozbieżności co do daty obchodów święta, dlatego też Tajwańczycy zaczęli zabawę już dziś, a na kontynencie festiwal rozpocznie się dopiero jutro. Jednak chiński świat wita Rok Owcy nie tylko w Kraju Środka, ale również w Korei Południowej, Mongolii czy Wietnamie, a parady smoków i tradycyjne tańce lwów mają miejsce na całym świecie – we Francji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Polsce, wszędzie tam, gdzie mieszkają Chińczycy.

Specyfika kulturowa decyduje o tym, że jest to święto zarazem religijne i państwowe. Jest tak dlatego, że obowiązująca przez wiele wieków oficjalna filozofia państwowa, konfucjanizm, kładła nacisk na kultywowanie tradycyjnych wartości, a zatem przestrzeganie starożytnych obrzędów i rytuałów, co miało umacniać tożsamość kulturową Chińczyków i zarazem wzmacniać ich państwo. Udawało się to bardzo długo, do 1912 roku, kiedy władzę przejęła partia komunistyczna. Jednak nawet komuniści nie byli w stanie i w gruncie rzeczy nie chcieli rezygnować z tego wydarzenia, dlatego Święto Wiosny nadal obchodzone jest w Chińskiej Republice Ludowej bardzo uroczyście.

Co to znaczy, że nadchodzący rok jest Rokiem Owcy? Według chińskiego kalendarza Nowy Rok zaczyna się w dniu drugiego nowiu księżyca po zimowym przesileniu Słońca. Wówczas władanie nad rokiem przejmuje kolejne z 12 zwierzęcych znaków zodiaku. Na ten cykl nakłada się jeszcze jeden, cykl przemiany pięciu żywiołów: drewna, ognia, ziemi, metalu i wody, nadając odpowiedniego charakteru nadchodzącemu rokowi i osobom, które się w nim urodziły. Taki cykl przemiany żywiołów trwa dwa lata. To jeszcze nie wszystko, ponieważ co roku zmienia się też cykl przemiany dwóch podstawowych elementów rzeczywistości, przeciwstawnych sił „yin” i „yang”, związanych z energią żeńską i męską. Dlatego choć znak zodiaku powraca po 12 latach, to dla Chińczyków pełen cykl przemiany świata trwa aż 60 lat. Nadchodzący rok jest rokiem Owcy związanej z drewnem i energią kobiecą „yin”. Ponieważ drewno łączone jest z roślinnością i kolorem zielonym, niekiedy mówi się po prostu o Roku Zielonej Owcy .

Owca jest jednym z najszczęśliwszych zwierząt w chińskiej mitologii. Nie musi pracować tak jak Wół, dlatego te dwa zwierzęta nie przepadają za sobą. Owca jest przyjazna i łagodna, i tacy też są ludzie urodzeni pod jej znakiem.

Chociaż Chińczycy wigilię Święta Wiosny spędzają w rodzinnym gronie, do późnej nocy zajadając się pierożkami „jiaozi”, wymieniając się prezentami i grając w gry, pierwszy dzień Nowego Roku to czas hucznej zabawy na ulicach miast. Nie może wówczas zabraknąć fajerwerków, muzyki oraz charakterystycznej, wijącej się w tańcu figury smoka, symbolu szczęścia, bogactwa i pomyślności.

Lidia Pustelnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ