Batalia Napoleońska

Cesarz Francuzów pojawi się w Będominie! Przed nami 15. Batalia Napoleońska

W sobotę, 24 sierpnia 2019 r. Napoleon przyjedzie do Będomina, by dokonać inspekcji wojsk. Z cesarzem Francuzów do Muzeum Hymnu Narodowego przybędzie całe dowództwo wraz z namiotem sztabowym. To świetna okazja, by poznać Napoleona, przyjrzeć się z bliska armii oraz poznać realia wojny początku XIX wieku.

Rekonstrukcja Batalii Napoleońskiej w Będominie to także jarmark rzemiosła, rękodzieła oraz wiele atrakcji dla najmłodszych miłośników historii. Towarzyszyć jej będzie wystawa grafik napoleońskich.

Batalia Napoleońska…

Przez cały dzień będzie można podglądać losy mieszkańców dworu i stacjonujących wojsk podczas różnorodnych scenek teatralnych. Program Batalii Napoleońskiej wzbogacą pokazy historyczne: musztry, mody i tańców dawnych, medycyny wojskowej, a także kuchni żołnierskiej. Dla spragnionych wiedzy przygotowano wykłady popularno-naukowe poświęcone pojedynkom w czasach napoleońskich oraz kobietom w życiu Napoleona i Józefa Wybickiego.

 – Już po raz 15. zapraszamy na Batalię Napoleońską – mówi Przemysław Rey, kierownik oddziału Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, organizator rekonstrukcji. – W tym roku tematem przewodnim jest 250. rocznica urodzin Napoleona Bonaparte, która przypadła 15 sierpnia. Napoleon był doskonałym wodzem, francuskim cesarzem, który sławiony jest nawet w polskim hymnie narodowym – zaznacza Rey.

W programie batalii nie zabraknie też koncertu Orkiestry Czasów Zarazy oraz jarmarku z tradycyjnym rzemiosłem i rękodziełem.

I. Batalia Napoleońska – Dał nam przykład Bonaparte

Po długim i krwawym oblężeniu, perła Pomorza – Gdańsk – została zdobyta. Jednak do pokoju jeszcze daleko. O ile większe miasta są kontrolowane przez sprzymierzonych, o tyle we wsiach i lasach pomorskich wciąż ukrywają się oddziały pruskie i rosyjskie. Przyczajone jak wilki, czekają okazji do zadania bolesnego ciosu.

Wykrwawione w bojach oddziały francuskie i polskie pod dowództwem zasłużonego oficera Sawiaka zostają czasowo wycofane dla odzyskania sprawności bojowej do majątku w Będominie. Cesarz Napoleon I planuje osobiście dokonać inspekcji bohaterskich Polaków. Jednak pruski wywiad nie próżnuje. Taka okazja może się nie powtórzyć. Feldfebel von Ludwig planuje akcję, która odwróci losy wojny i całej Europy.

Program 15. Batalii Napoleońskiej
„Dał nam przykład Bonaparte”:

  • godz. 11.00 – uroczyste otwarcie oraz odśpiewanie hymnów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Francuskiej
  • godz. 11.30 – prezentacja rodzajów wojsk przed cesarzem Napoleonem
  • godz. 12.00 – wernisaż wystawy „Vive l’Empereur! Grafiki napoleońskie z kolekcji dra Andrzeja Nieuważnego”
  • godz. 12.30 – kuchnia obozowa
  • godz. 13.00 – scenka historyczna: namiot Cesarza, pojedynek
  • godz. 14.00 – scenka historyczna: porwanie i sąd polowy
  • godz. 14.30 – potyczka w parku
  • godz. 15.00 – pokaz medycyny obozowej
  • godz. 16.00 – koncert Orkiestry Czasów Zarazy
  • godz. 16.30 – wykłady w sali konferencyjnej
  • godz. 18.00 – inscenizacja bitwy
Plakat Batalia Napoleońska

 

… oraz napoleońskie grafiki

W Będominie będzie też okazja, by zwiedzić wystawę „Vive l’Empereur!”. To grafiki napoleońskie z kolekcji dr Andrzeja Nieuważnego, naukowca i kolekcjonera specjalizującego się w epoce napoleońskiej.

Zaprezentowany zbiór grafik przedstawia losy Napoleona oraz życie i losy żołnierzy walczących w jego wojnach. Ukazane zostały zarówno sceny obozowe i bitwy, portrety dowódców, a także karykatury. Ważną część kolekcji stanowią grafiki dokumentujące udział Polaków w wojnach napoleońskich. Wśród prezentowanych prac będą te autorstwa najważniejszych artystów epoki, takich jak: Charles Horace Vernet, Charles Vernier, Nicolas Toussaint Charlet czy Johann Adam Klein.

Kolekcja została zakupiona w 2018 roku, dzięki mecenatowi Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.

„Napoleon z synem” – karykatura (Niemcy, 1814). Fot. z archiwum Andrzeja Nieuważnego

 

Vive l’Empereur! Grafiki napoleońskie z kolekcji dra Andrzeja Nieuważnego

  • wernisaż: 24 sierpnia 2019 r., sobota, godz. 12.00
  • wystawa czynna: 25 sierpnia – 2 grudnia 2019 r.
  • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
  • oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
  • Będomin 16
  • Nowy Barkoczyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ