Brit Awards 2015
Najważniejsze nagrody brytyjskiego przemysłu muzycznego zostały rozdane! Po dwie statuetki zdobyli Ed Sheeran oraz Sam Smith, a najlepszym zespołem okazał się być Royal Blood. Co jeszcze zaskoczyło podczas tegorocznej gali?
Na początek kilka słów o nagrodzie. Brit Awards jest przyznawane od 1977 roku, kiedy w Wembley w Londynie zorganizowano uroczyste obchody setnej rocznicy pierwszego nagrania dźwięku i z tej okazji wyróżniono artystów, którzy przyczynili się do rozwoju brytyjskiego rynku fonograficznego, takich jak Queen, George Martin czy Cliff Richard. Od tamtej pory w formule przyznawania nagród wiele się zmieniło, a na nazwę „Brit Awards” zdecydowano się dopiero w 1989 roku. Najwięcej statuetek w historii, bo aż 17, zdobył Robbie Williams, na drugim miejscu znajdują się grupy U2 oraz Take That – obie mają na swoim koncie po 7 nagród.
W tym roku bezkonkurencyjny okazał się być Ed Sheeran, zwycięzca w kategoriach „najlepszy brytyjski artysta solowy” oraz „najlepsza brytyjska płyta”. Jego album, „X”, już po tygodniu od wydania królował na listach przebojów zarówno na Wyspach Brytyjskich, jak i za oceanem.
Sam Smith okazał się być natomiast „przełomowym artystą” roku oraz tym, który zdaniem jury odniósł największy „globalny sukces”. „Najlepszą brytyjską artystką solową” została okrzyknięta Paloma Faith.
Podczas gali rozdania nagród nie zabrakło również wpadek. Z pewnością największą z nich zaliczyła Madonna, która dość boleśnie upadła podczas wykonywania swojego show. Zawinił zbyt ciężki płaszcz czy wysokie szpilki? Prawdopodobnie wszystkie te dodatki były dość kłopotliwe. Niemniej, jak na Królową Popu przystało, artystka szybko stanęła na nogi i dokończyła występ.
Tegoroczni laureaci:
Najlepszy brytyjski wokalista solowy – Ed Sheeran
Najlepsza brytyjska wokalista solowa – Paloma Faith
Najlepszy brytyjski zespół – Royal Blood
Najlepszy brytyjski album – „X” (Ed Sheeran)
Najlepszy brytyjski singiel – „Uptown Funk” (Mark Ronson, Bruno Mars)
Najlepszy brytyjski teledysk – „You And I” (One Direction)
Najlepszy brytyjski producent – Paul Epworth
Najlepszy zespół zagraniczny – Foo Fighters
Najlepszy zagraniczny wokalista solowy – Pharrell Williams
Najlepsza zagraniczna wokalistka solowa – Taylor Swift
Nagroda brytyjskich krytyków muzycznych – James Bay
Najlepszy brytyjski debiut – Sam Smith
Globalny sukces – Sam Smith