Bądź eko w miejscu pracy

Ekologia zaczyna się od małych zmian, które dużo znaczą.  Od jakiegoś czasu moda na bycie eko nie ustaje, a wręcz przeciwnie – rośnie w siłę. Kobiety dumnie noszą torebki z emblematem „I’m not a plastic bag”, konsumenci wybierają sklepy ze zdrową żywnością, a w miastach roi się od akcji na przykład zbierania zakrętek. To wszystko robimy, aby uczynić nasze życie prywatne lepszym. Nie przekłada się to jednak na eko nawyki w miejscu pracy.

 

konferencja projektu 3 x Środowisko

Mali i średni przedsiębiorcy nie doceniają swojego ogromnego wpływu na środowisko, a przecież w wielości siła – ten sektor to 99% wszystkich firm w naszym kraju. Polska zużywa dwukrotnie więcej zasobów niż jest dostępne na jej terenie. Oszczędzanie zasobów takich jak woda i energia elektryczna jest kluczowe. Projekt „3 x Środowisko” jest odpowiedzią na potrzeby zarówno środowiska, jak i samych przedsiębiorców.

Głównym celem projektu 3 x Środowisko jest wzrost świadomości przedsiębiorców i ich otoczenia w zakresie działań proekologicznych. Przedsiębiorcy często nie mają czasu, by zgłębiać nowe tematy spoza ich  podstawowej działalności, stąd wynika niekiedy brak wiedzy, jak działać proekologicznie w firmie, nie obniżając jakości usług i wyrobów,  oszczędzając przy tym pieniądze – tłumaczy Leszek Nowaczyk, kierownik projektu „3x środowisko”.

Na szczęście dzięki takim oddolnym inicjatywom, ekologia coraz odważniej wkrada się w świat biznesu. Mamy już ekodrukarzy, a nawet… ekofryzjerów! Jednym z takich ekologicznych wirtuozów nożyczek jest Piotr Staszewski. Prowadzi on 3 przyjazne środowisku zakłady fryzjerskie. Silnie popiera opinię o tym, że prowadząc firmę w sposób ekologiczny, jesteśmy w stanie bardzo wiele zaoszczędzić. Obala mity na temat nieopłacalności i żmudności takiego działania.

– Kosmetyki ekologiczne zawierają naturalne składniki, są przyjazne dla naszego środowiska, ale też – co jest równie ważne – nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Na przykład tzw. tradycyjne szampony mają wiele szkodliwych składników, które są wchłaniane przez naszą skórę i przedostają się do organizmu podczas mycia włosów. Najczęściej się nad tym nie zastanawiamy. Kolejnym problemem jest to, że te szkodliwe składniki przedostają się do kanalizacji i tym samym zanieczyszczają środowisko, w którym wszyscy żyjemy i w którym będą żyć nasze dzieci! – wyjaśnia.

Co ciekawe, jego zdaniem w salonie fryzjerskim bez problemu można oszczędzać nawet wodę!

-Nie wpływa to na jakość wykonywanych usług. Woda jest wykorzystywana w większości zabiegów fryzjerskich. To ok. 60% usług. I jest oczywiste, że włosy muszą być dobrze umyte. Ale sam sprawdziłem, że stosując napowietrzacz wody, tzw. perlator, można zużywać mniej wody, przy tej samej jakości usługi. Również bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie baterii z termostatem, dzięki której nie tylko oszczędzamy wodę, ale również prąd – bardzo szybko uzyskujemy żądaną temperaturę wody – tłumaczy.

Spotkanie z ekologicznymi przedsiębiorcami odbyło się w ramach konferencji „3x Środowisko” zorganizowanej 27 października w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej. W ramach projektu organizatorzy będą odpowiadać między innymi za spotkania z ekspertami czy udostępnianie przydatnych materiałów dla wszystkich zainteresowanych.

 

Organizatorzy akcji przekonują, że aby rozpocząć swoją przygodę z ekologią wystarczy zmienić tylko kilka drobnych przyzwyczajeń np.

•          zmiana oświetlenia w budynku (zwłaszcza w przypadku firm pracujących w nocy, np. branży piekarskiej);

•          zmiana baterii kurkowej na baterię oszczędnościową;

•          wykorzystywanie perlatorów (pozwalają na zmniejszenie zużycia wody);

•          odzyskiwanie ciepła.

Jak widzimy bycie eko jest proste i przyjemne. Nie tylko w zaciszu domowego ogniska.

 

Katarzyna Mierzejewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ