Arcybrutalny film Von Triera wyświetlony bez wyciętych scen

Przeraźliwie brutalny film Larsa von Triera zbliża się do kin wielkimi krokami. Nowe dzieło duńskiego reżysera zostało na nieoficjalnych pokazach wyświetlone w wersji reżyserskiej, bez żadnej cenzury oraz wyciętych scen. Dystrybutor może mieć przez to problemy.

„Dom, który zbudował Jack” może być najbardziej brutalną produkcją w bogatej filmografii Larsa von Triera. Opowiadający historię seryjnego mordercy i jego ofiary film został po raz pierwszy wyświetlony na pokazie w Cannes w maju i około stu osób wybiegło z sali kinowej w trakcie pokazu. Być może mamy tutaj do czynienia z czymś jeszcze mocniejszym niż „Mięso” Julii Ducournau, które już zawsze będzie kojarzyć nam się z torebką na wymioty.

Film „Dom, który zbudował Jack” będzie miał kategorię R (poniżej 17. roku życia obejrzy się go w kinie tylko z rodzicami). Światowa premiera jest zaplanowana na 14 grudnia. IFC Films pewnego dnia wyświetliło jednak w kinach w ponad stu miastach film w wersji reżyserskiej (W 100% odpowiadającej oryginalnemu zamysłowi reżysera). Było to niezgodne z systemem oceniania produkcji (niedozwolone jest emitowanie wersji reżyserskich w tak krótkim odstępie czasowym od premiery, mogłoby to wprowadzić w błąd widzów, którzy niechcący obejrzeliby bardziej brutalną wersję). Dlatego też Motion Picture Association of America wystosowało pismo, w którym upomina producenta filmu i grozi ewentualnymi sankcjami. Możliwe jest nawet 90-dniowe zawieszenie uczestnictwa IFC w systemie ocen (co mogłoby być problemem, ponieważ kina nie chcą wyświetlać filmów nie posiadających jasno określonej kategorii wiekowej).

Przedstawiciele IFC Films czekają teraz na przesłuchanie, po którym MPAA wyda decyzję w tej sprawie. Polska premiera filmu zaplanowana jest na 19 stycznia 2019 roku i mamy nadzieję, że po raz kolejny nie zostanie już przesunięta.

Kim jest Lars Von Trier?

Lars von Trier to  duński reżyser oraz scenarzysta filmowy. Jego filmy często konfrontują się z tematyką ludzkiej egzystencji, problemów społecznych oraz różnych kwestii politycznych. Jego dzieła nigdy nie uzyskały jednoznacznego uznania krytyków, a sam von Trier znany jest ze swojego kontrowersyjnego i ekscentrycznego zachowania. Razem z Thomasem Vinterbergiem zapoczątkował artystyczny manifest Dogma 95, który wzywał do powrotu do realizmu w kinie.

Pierwszym filmem Larsa von Triera była produkcja Element zbrodni. Obraz został nakręcony w 1983 roku.

Dwukrotnie otrzymał prestiżową europejską nagrodę Feliksa: w 1996 za film fabularny Przełamując fale i w 2000 za Tańcząc w ciemnościach.

Źródło: noizz.pl / wikipedia.org.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ