AMANT, NAUKOWIEC I PSYCHOPATA – HISTORIA WYBITNYCH AKTORÓW HOLLYWOOD NA ARTE.TV

Ryan Gosling z charyzmą i gracją podbija aktualnie Hollywood. Marlon Brando jest legendą kina XX wieku. A Joaquin Phoenix od lat wzbudza w widzach skrajne emocje granymi przez siebie postaciami. Trzech wybitnych aktorów, a każdy z nich jest inny. Ich historie, nie tylko jako artystów, ale także zwykłych ludzi ze słabościami, pasjami i miłościami, możemy poznać w przygotowanych przez ARTE.tv filmach dokumentalnych. Jacy są? Jak to się stało, że podbili serca widzów na całym globie? Co skrywają przed światem?

RYAN GOSLING – NIE TYLKO KEN

ARTE.tv przestawia zabawny i zaskakujący portret aktora, który występem w głośnym filmie „Barbie” podbił serca widzów na całym świecie, a także ugruntował swoją opinię amanta i symbolu seksu. Jednak jego kariera zaczęła się dużo wcześniej. Wspomnieć tu warto chociażby słynną scenę z filmu „Pamiętnik” z 2004 roku, za którą otrzymał MTV Best Kiss Award. W 2011 roku zdobył uznanie publiczności i krytyków dzięki trzem tytułom: „Drive”, „Idy marcowe” i „Kocha, lubi, szanuje”. Po tym trzecim okrzyknięto go dżentelmenem Hollywood, ikoną męskości i popkultury. Zazdrośni twierdzą, że sukces zyskał tylko dzięki muskulaturze i ładnej buzi. Czy jeden z największych amantów amerykańskiej fabryki snów sławę zawdzięcza aparycji, czy talentowi i dobrej grze aktorskiej? Jak jest naprawdę? Ryan Gosling wielokrotnie nominowany był do Oscara, zdobył Golden Globe, sprawdził się także jako reżyser. Niejednokrotnie dowiódł, że potrafi sprostać najbardziej wymagającym kreacjom, od poważnych, przez romantyczne, po zabawne. Nigdy nie chciał być aktorem jednej roli, nigdy też nie robił tego, czego od niego oczekiwano. W dokumencie „Ryan Gosling – nie tylko Ken” dostępnym pod linkiem: RYAN GOSLING – NIE TYLKO KEN | ARTE.tv poznamy człowieka, który utworem I’m just Ken podbił świat, a jego reakcja po tym, jak piosenka zdobyła nagrodę Critics’ Choice stała się hitem Internetu.

MARLON BRANDO – AKTOR I NAUKOWIEC

Marlon Brando jest jednym z najsłynniejszych aktorów XX wieku. Jego role w „Czasie Apokalipsy” i „Ojcu Chrzestnym” pozostają niezapomniane i przeszły do historii kina. Angażował się też w amerykański ruch na rzecz praw obywatelskich, m.in. w 1973 roku nie odebrał Oscara, manifestując tym samym swój sprzeciw wobec dyskryminacji Indian. Jednak, co ciekawe, wielką miłością Brando nie było aktorstwo, a nauka. W 1966 roku nabył wyspę Tetiaroa na Morzu Południowym, by stworzyć tam laboratorium w celu opracowania wyjątkowego modelu ekologicznego. Oprócz prowadzenia badań planował założenie rezerwatu morskiego, a nawet hotelu. Bradno odczuwał wielki głód wiedzy: pragnął zrozumieć mechanikę świata, pochodzenie ludzkiej motywacji. Poszukiwał prawdy. Niestety zawód aktora i naukowa pasja zostawiły gdzieś na boku życie prywatne aktora. Nigdy nie potrafił odegrać roli, o której zawsze marzył – dobrego ojca. Nie umiał stworzyć prawdziwego, pełnego miłości domu ani uszczęśliwić swoich dzieci. Utrata rodziny odebrała mu naukową pasję i przestał pojawiać się na Tetiaroa. Jego raj został utracony. ARTE.tv w dokumencie „Marlon Brando – W raju” dostępnym po linkiem MARLON BRANDO – W RAJU | ARTE.tv prezentuje tę niebanalną postać.

JOAQUIN PHOENIX – AKTOR SKRAJNOŚCI

Strudzony życiem komik popada w obłęd i staje się psychopatycznym mordercą. Brzmi znajomo? W 2020 Joaquin Phoenix dostał Oscara za rolę Jokera. I choć wielu znakomitych aktorów przed nim wcielało się w tę postać, to właśnie jego kreacja zostanie w naszych głowach na zawsze. Mroczna, niepokojąca i niejednoznaczna. Rola wymagająca i wyczerpująca nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Phoenix w wywiadach deklarował, że kocha tę rolę i nienawidzi jej jednocześnie. W tym roku ponownie wcieli się w Jokera, tym razem u boku z Lady Gagi jako Harley Quinn w długo wyczekiwanej kontynuacji nokturnowego hitu Todda Phillipsa. Tym razem para przestępców będzie próbowała uciec z zakładu psychiatrycznego Arkham, niosąc za sobą zniszczenie. Przed widzami jedyny w swoim rodzaju burzliwy romans i akcja pełna szaleństwa oraz niebezpieczeństw. Joaquin Phoenix wciela się w postaci trudne, skrajne i niezwykle wyraziste – był już Jokerem, Napoleonem i Gladiatorem, a od 12 maja pod linkiem: JOAQUIN PHOENIX – AKTOR SKRAJNOŚCI będzie można zobaczyć go w dokumencie o… nim samym na ARTE.tv.

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tobejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ