Alain Delon w ARTE.tv

Alain Delon był legendą kina i na zawsze pozostanie ikoną X Muzy. Odszedł 18 sierpnia br. w wieku 88 lat. Zapamiętamy go jako aktora, scenarzystę, reżysera filmowego, a przede wszystkim – jedną z największych gwiazd kina europejskiego lat 60. i 70. XX wieku. Był twarzą francuskiej Nowej Fali oraz uosobieniem męskiego seksapilu. To o nim Jeanne Moreau powiedziała kiedyś, że „Marlon Brando mógłby mu czyścić buty”, mając na myśli jego zwalającą z nóg urodę i urok osobisty. Historia jego życia to niemalże materiał na film sensacyjny i dramat obyczajowy w jednym. W raz z jego odejściem, kończy się pewna epoka w świecie kina i sztuki.

ARTE.tv postanowiło upamiętnić tego niezwykłego aktora, publikując niezwykły reportaż i wywiad z samym Delonem. 

ALAIN DELON – CZŁOWIEK LEGENDA 

Alain Delon był legendą kina, prawdziwą ikoną. Odszedł 18 sierpnia 2024 r. w wieku 88 lat. Oddając mu hołd, ARTE.tv przypomina fascynującą karierę króla ekranów, który podbijał serca widzów od Moskwy po Los Angeles. W dokumencie ALAIN DELON – CZŁOWIEK LEGENDA | ARTE po polsku widzowie mają okazję przyjrzeć się jego złożonej, nie zawsze łatwej osobowości, którą zapamiętali ci, którzy skrzyżowali z nim swe losy.

W maju 2019 r. oddano hołd legendzie kina, Alainowi Delonowi, przyznając mu honorową Złotą Palmę. Była to nagroda za trwającą ponad 50 lat karierę i nieoceniony wkład w historię kina. Alain Delon już jako młody chłopak zwracał uwagę aparycją. Zadebiutował w 1957 r. w obrazie „Kiedy wmiesza się kobieta” Yves’a Allégreta, a jego kariera przyspieszyła w latach 60., m.in. dzięki „W pełnym słońcu” René Clémenta. W tym samym roku odniósł kolejny sukces, tym razem dzięki filmowi „Rocco i jego bracia” Luchina Viscontiego, gdzie wystąpił u boku swojej przyjaciółki Annie Girardot. Również w latach 60. Delon zagrał u Jacques’a Deraya w kultowym „Basenie” – tu pojawił się razem ze swoją dawną miłością i byłą narzeczoną Romy Schneider. Ogromnym sukcesem był też „Lampart” – kolejna współpraca z Viscontim, nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes w 1963 r.

Alain Delon był buntownikiem do ostatnich lat życia i na zawsze pozostanie wśród największych gwiazd światowego kina.

ALAIN DELON – WYWIAD RZEKA 

Przeszło dekadę temu na Festiwalu Filmowym w Locarno wielki francuski aktor Alain Delon spotkał się z publicznością, by odpowiedzieć na pytania o swoją długą i różnorodną karierę we Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Podczas rozmowy aktor opowiadał m.in. o swojej niechęci do kina współczesnego, o początkach kariery i powodach, dlaczego w ogóle ją rozpoczął oraz o gatunkach filmowych, w których czuje się najlepiej. Aktor przyznał, że nie jest miłośnikiem nowoczesnej twórczości. Według niego kino współczesne, w przeciwieństwie do tego tworzonego w ubiegłym stuleciu, nie pozwala marzyć, śnić i nie ma artystycznego zacięcia. Pokochał kino lat 60. czy 70., które skłoniło go do rozpoczęcia kariery aktora. Według pogłosek, w trakcie pracy nad swoim pierwszym filmem miał okazję obejrzeć Sachę Guitry’ego w filmie „Deburau”. Tak nim to wstrząsnęło, że, mimo braku wcześniejszego zainteresowania i wykształcenia, postanowił zostać aktorem i spróbować odmienić życie innych ludzi. O czym jeszcze opowiadał? Jakie smaczki z życia wyciągnęli od niego dziennikarze? Tego możemy dowiedzieć się w wywiadzie pod linkiem: ALAIN DELON – WYWIAD RZEKA | ARTE po polsku.

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tobejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ