A może by tak do muzeum?

Gdy na dworze upał, miłą alternatywą do pluskania się w wodzie może stać się rozrywka nieco bardziej intelektualna oraz nie wymagająca wyjazdu poza miasto. Większość muzeów ma w swej ofercie jeden dzień w tygodniu, gdy zwiedzić możemy wszystkie albo tylko niektóre wystawy zupełnie za darmo!

en.wikipedia.org

Warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym placówkom i sprawdzić, czy znajdziemy coś dla siebie w bogatej ofercie muzealnej stolicy. A przy okazji można nieco zaoszczędzić. Wybrane muzea oferują bezpłatny wstęp przez cały tydzień. Jest tak w przypadku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie możemy zwiedzić wszystkie aktualne wystawy, ukazujące różne aspekty współczesnej sztuki, designu czy architektury. Aktualne wystawy to m.in. „Oskar Hansen – forma otwarta” oraz „Co widać. Polska sztuka dzisiaj”. Także Muzeum Geologiczne pozwala bezpłatnie zwiedzić swe zasoby, a  posiada w swej kolekcji m.in. skały, minerały, szkielety wymarłych zwierząt czy też rekonstrukcję polskiego dinozaura. Ciekawe może być także obejrzenie, co w swych zasobach kryje stosunkowo mało znane Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Znajduje się w podziemiach kościoła na Żoliborzu, ukazuje życie i męczeńską śmierć kapłana, są w nim pamiątki związane z posługą ks. Popiełuszki, m.in. sutanna, w  której zginął.

W poniedziałki możemy za darmo zwiedzić Muzeum Plakatu w Wilanowie, będące najstarszym tego typu ośrodkiem na świecie, posiadające największy zbiór plakatu artystycznego. Także Muzeum Kolejnictwa oferuje nam poniedziałkowe bezpłatne zwiedzanie. Oprócz wystawy wewnątrz budynku, ukazującej historię kolei, można też obejrzeć eksponaty oraz tabor kolejowy, wraz ze słynną „Salonką Bieruta”.

Wtorkowe dni z muzealnictwem warto spędzić w największym w Warszawie Muzeum Narodowym. Wstęp bezpłatny oferuje na wystawy stałe, które ukazują dzieła sztuki z  zakresu malarstwa, rzeźby, rysunku, a także fotografie, ryciny, przedmioty sztuki użytkowej, numizmaty. Warto wstąpić także do położonego w jednej z niewielkich uliczek warszawskiej Starówki Muzeum Karykatury – jedynej tego typu placówki w  Polsce.

Czwartkowa oferta jest nader bogata. Możemy wybierać spośród Muzeum Woli, Muzeum Więzienia Pawiak, możemy wybrać się do Królikarni, Centrum Sztuki Współczesnej, do Zachęty. Warto zwiedzić też liczne zabytkowe obiekty, znajdujące się na terenie Łazienek Królewskich, np. Pałac na Wyspie, Starą Pomarańczarnię, Amfiteatr, czy mniej znane: Biały Domek i Pałac Myślewicki. Na terenie Łazienek znajduje się także Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, również bezpłatne w czwartki.

Ciekawe miejsce do odwiedzenia w soboty to Muzeum Etnograficzne, z największym w Polsce zbiorem obiektów etnograficznych i archiwaliów. W nowoczesnym Centrum Olimpijskim mieści się muzeum ukazujące dzieje polskiego sportu – Muzeum Sportu i Turystyki, także z darmowym wstępem w soboty.  

Niedzielne zwiedzanie rozpocząć można w Muzeum Powstania Warszawskiego, tak by spokojnie i gruntownie zapoznać się z losami warszawskich powstańców w jednej z  najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Swoje kroki możemy też skierować do Żydowskiego Instytutu Historycznego, prezentującego historię warszawskiego getta, sztukę żydowską oraz największy w Polsce zbiór judaików. Inne placówki z bezpłatnym wejściem w niedziele to: Muzeum Chopina, Muzeum Wojska Polskiego (część ekspozycji), Muzeum Archeologii, Muzeum Ziemi PAN.

Jak widać jest z czego wybierać, może warto zatem wybrać się jeszcze latem szlakiem darmowych muzeów?

Monika Łazuga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ