Turystyka z uśmiechem

Turystyka kojarzy się z chodzeniem, zmęczeniem, muzeami i ogólnym znużeniem. Jednak, mało kto wie, że Polska obfituje w przedziwne oferty rozrywkowe. Jeśli znudziły Cię konwencjonalne sposoby zwiedzania, zapraszamy do odkrycia osobliwości naszego kraju.

Źródło: kameralna.com.pl

Muzeum gwizdka

Szkolne Muzeum Gwizdka mieści się w Gwizdałach, w budynku Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa. Obecnie jego zbiory liczą około 5000 gwizdków i innych eksponatów. Są to: gwizdki od czajników, gwizdki zabawki, gwizdki branżowe (sportowe, kolejowe, harcerskie, milicyjne i policyjne), gwizdki ludowo – odpustowe, instrumenty muzyczne (flety, okaryny, fujarki oraz organy). Najstarszym jest prawie dwustuletnia ligawka. Zbiory ciągle się powiększają. Wstęp do muzeum jest darmowy, a jego gośćmi są nie tylko dzieci.

Muzeum Tanich Win

Karkonoska Chata Walońska może poszczycić się niejedną atrakcją. W jej podziemiach mieści się na pewno ta najbardziej nietypowa – Muzeum Tanich Win. Można tam zobaczyć ponad setkę butelek i kilkaset etykiet z nazwami i ilustracjami do win. Kobiety reprezentowane są przez: „Maryś osiemnastka mocne przeżycie”, „Rozkosz” i „Cycula”, mężczyźni natomiast: „Mocny Walduś K.”, „Platon” i „Belzebub”. „Muzeum nasze jest jednak skromną placówką – kilkaset etykiet, ponad 100 butelek, z których kilkanaście jest darem znanego aktora – Stefana Friedmanna. Artysta zgodził się przekazać swoją piwniczną kolekcję pod wpływem zrozpaczonej żony, obawiającej się, że kolekcja pewnego dnia wybuchnie, pokrywając oparami siarki domostwo.” – tak o muzeum mówi Joanna Lamparska, kustosz.

Miasteczko Westernowe Twinpigs

Jeśli marzyłeś, aby urodzić się w czasach kowbojów i Indian, to miejsce jest stworzone z myślą o tobie. Mowa tu o Miasteczku Westernowym Twinpigs w Żorach. Można tam zobaczyć napad na bank, pojedynek rewolwerowców, ale też zwiedzić wnętrze kopalni złota, nauczyć się rzucać lassem, strzelać z łuku, a także szukać złota. Kowboje mogą odwiedzić prawdziwy saloon, a pary wziąć udział w potańcówce.

Mistrzostwa Świata w Szypułkowaniu Truskawek

Te niecodzienne zawody organizowane są z okazji Święta Truskawki w Lidzbarku, a towarzyszą mu od 2004 roku. Zadaniem jego uczestników jest oszypułkowanie 2 kilogramów truskawek w jak najkrótszym czasie. Do tej pory do rywalizacji dołączyli zawodnicy z ponad 20 krajów z 4 kontynentów. Organizatorzy skwapliwie odnotowują nawet rekordy świata, kontynentów i poszczególnych państw w różnych kategoriach. Najlepsze rezultaty w historii należą do Polaków; wśród pań do Alicji Pocheć – 1 min. 43 sek., a wśród panów do Grzegorza Kowalczyka – 2 min. 4 sek.

Mistrzostwa Polski w Jeździe na Muszlach Klozetowych

Niemożliwe? A jednak! Atrakcja dostępna jest na terenie Rabkolandu już od 1999r., co roku w trzecią sobotę sierpnia. „Klozety przyjechały do nas z Nowej Zelandii. Pierwszy raz zobaczyłem je na targach we Francji, kiedy pewien mężczyzna wyjechał na klozecie z pomieszczeń sanitarnych, co wprowadziło nie tylko mnie w lekką konsternację” mówi Eugeniusz Wiecha, właściciel parku w wywiadzie dla portalu parkmania.pl. „Okazało się, że jest to producent klozetów, a także m.in. wyścigowych wanien, beczek po piwie czy pnia drzewa. Rozbawiony, postanowiłem sprowadzić klozety do Rabki. I tak od 13 lat w Rabkolandzie organizujemy mistrzostwa w jeździe na nich, gdzie wygrywa ten, który po prostu będzie najszybszy we wszystkich biegach” – podsumowuje. Wszystkie pojazdy są ceramiczne, a rozpędzają się do 18 km/h, jeżdżąc po owalnym torze o długości 60m.

Mistrzostwa Świata w Rzucie Młotkiem do Telewizora

Niezwykła impreza została wymyślona jako sprzeciw wobec papki informacyjnej, serwowanej widzom przez telewizję, a przerodziła się w prawdziwą atrakcję. Pomysłodawcą jest twórca warszawskiej grupy artystycznej „Praffdata” Jarosław Guła (na którego łące zawody są rozgrywane). Organizowana jest corocznie we wsi Bałąg, a pierwsza edycja miała miejsce już w 1991 roku. Zawodnicy startują w dwóch konkurencjach. Pierwszą jest Pal-Sekam, w której wygrywa ten zawodnik, którego młotek najszybciej wbije się w kineskop telewizora, drugą jest rzut terenowy, który polega na trafieniu w odbiornik w jak najmniejszej serii rzutów, a następnie przebiegnięcie dystansu ok. 1,5 km. Zgubienie młotka dyskwalifikuje zawodnika.

Mistrzostwa Europy w Rzucie Patelnią Pań

Oryginalne zawody odbywają się w Szczecinie, a uczestniczą w nich panie z całej Europy. Rekord Europy należy do Sylwii Niedźwieckiej, która w 2008 r. rzuciła patelnią na odległość 21 metrów. Oprócz nagrody za najlepszy rzut, można otrzymać nagrodę za najdłuższą drogę przebytą na zawody. Do tej pory laureatką jest pani, pochodząca ze Stuttgartu. Oprócz rozrywki, impreza poświęcona jest promocji programu wczesnego wykrywania raka piersi. Od 2010 r. spotkanie odbywa się pod hasłem „Patelnią w raka”.

Mistrzostwa Świata w Rzucie Gumofilcem

Rekordowy wynik w rzucie gumofilcem padł w 2005 roku, gdy Mistrzostwa odbywały się w maju. Zwyciężył Adam Wilk z Wejsun wynikiem 33 metry. Razem z obchodami rocznicy powstania wsi Wejsuny, mieszkańcy organizują wiele ciekawych atrakcji. Oprócz wspomnianego rzutu gumofilcem, są to jeszcze zawody w pucowaniu michy czy w piłowaniu drewna na czas. Wydawałoby się, że to typowo polskie zawody. Brakuje jeszcze konkursu na najbardziej stylowe skarpetki do japonek.

Ewa Szymańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ