Polscy mężczyźni znaleźli się w czołówce samobójstw w Europie

Ostatnio ilość samobójstw w Polsce minimalnie się zmniejszyła. Jednak na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej wypadamy kiepsko…
 
Jak się okazuje, zadziwiająca może być dysproporcja jaka występuje pomiędzy płciami. Kobiety w Polsce stosunkowo rzadko popełniają samobójstwa. Jednak polscy mężczyźni robią to znacznie częściej (zajęli oni czwarte miejsce od końca). Przez co znaleźliśmy się w europejskiej czołówce, w ilości skutecznych prób samobójczych, w przypadku dzieci oraz młodzieży. 

Organizacja zdrowia (WHO) 10 września opublikowała aktualny raport samobójstw. W każdym roku 800 tysięcy osób na całym świecie popełnia samobójstwo. Na każdą ze śmierci przypada 20 prób – nieskutecznych. Samobójstwa dotykają osoby w każdym wieku, jednak samobójstwo jest drugą, po wypadkach samochodowych, najczęstszą przyczyną zgonu, pośród osób w wieku 15-29 lat.

Lata 2010-2016 przyniosły zmniejszenie liczby samobójstwo o prawie 10 procent. Pomimo tego, że sytuacja uległa poprawie, wciąż wymaga pracy. Jedynie 38 krajów świata posiada rządowy program przeciwdziałania samobójstw:

„Co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie, to wciąż zbyt wiele”. Stwierdził dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, z WHO.

W Polsce 15 osób dziennie decyduje się na samobójstwo – 12 z nich to faceci…

„Wskaźnik samobójstw dla naszego kraju wynosi 16,2 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy światowa średnia to 10,5 na 100 tys., a europejska – 13,7 na 100 tys.”

Pomimo tego, że liczba samobójstw w naszym kraju nieznacznie spadła, wciąż nie mamy powodów do radości:

„Mniejsza liczba samobójstw to zawsze dobra informacja, jednak twierdzę, że wciąż nie mamy się z czego cieszyć. Każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, to dużo”. Stwierdził profesor Brunon Hołyst, z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

W rozwiniętych i rozwijających się państwach mężczyźni popełniają samobójstwo trzy razy częściej, od kobiety. W Polsce dysproporcja ta jest jeszcze większa… Polscy mężczyźni samobójstw popełniają prawie najczęściej, pośród europejskich krajów – „23,9 samobójstw na 100 tys., 4. miejsce od końca w UE”. Kobiety natomiast wypadają całkiem nieźle – „3,4 samobójstw na 100 tys. mieszkańców, 6. najlepszy wynik w UE”. 

Dlaczego tak się dzieje?

Mężczyźni są bardzo zaangażowani zawodowo. Wszystko przez poczucie, że to oni muszą zarabiać na rodzinę i jej utrzymanie. Jednocześnie lekceważą oni swoje zdrowie, głównie to psychiczne. Poza tym w naszej kulturze istnieje tabu, odnoszące się do chorób psychicznych i samobójstw, właśnie dlatego, osoby z problemami nie wiedzą jak i gdzie znaleźć profesjonalną pomoc. Kobiety natomiast, pomimo równie dużej ilości obowiązków, do których często dochodzi także opieka nas domem, są dużo bardziej empatyczne, rozmawiają o problemach. Kobiety w naszym kraju są silne, odzwierciedlają to statystyki.

Media nie piszą o samobójstwach dzieci:

Samobójstwa, szczególnie te pośród dzieci, to wciąż temat tabu. A jak się okazuje, skala problemu jest naprawdę alarmująca. Polska znalazła się w europejskiej czołówce, w skutecznych próbach samobójczych, pośród dzieci i młodzieży. W tej smutnej kategorii, w roku 2014 roku zajęliśmy drugie miejsce, w Unii Europejskiej. Wtedy właśnie swoje życie oddało ponad 200 dzieci i nastolatków.  

W społeczeństwie utarło się, że głośne mówienie o samobójstwie, to jedynie próba zwrócić na siebie uwagi. Jest to bardzo szkodliwy mit. Ze statystyk wynika, że aż 80 procent osób, przed samobójstwem, wcześniej mówiło o tym. W naszym procesie wychowania wciąż jest za mało empatii, i rozmów o uczuciach. Natomiast w szkole brakuje edukacji na ten temat – zajęć, które miałyby na celu identyfikowanie oraz nazywanie własnych problemów.

„Uważam, że Polska niezwłocznie powinna dołączyć do ponad trzydziestu krajów na świecie, które wprowadziły rządowy program przeciwdziałania samobójstwom (…) W naszym kraju co prawda istnieje grupa robocza przy Ministerstwie Zdrowia, która zajmuje się tematyką samobójstw, ale na razie nie doszło do wprowadzenia narodowego programu wczesnej identyfikacji, leczenia i opieki nad osobami cierpiących na zaburzenia psychiczne lub uzależnienia (…) Chodzi o to, żeby zatrzymać człowieka, zorientować się, co się z nim dzieje. Musi być profilaktyka zdrowia psychicznego, wsparcie rodziców w procesie wychowawczym. Dzieci powinni mieć łatwy dostęp do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Te wszystkie niespecyficzne oddziaływania też są bardzo ważne”.

Nie tylko rodzina i szkoła, ale równie media powinny angażować ludzi do dyskusji, dotyczącej samobójstw. Pomimo tego, że w każdym dniu wciąż więcej jest samobójców, niż ofiar wypadków, media wciąż rzadko poruszają takie tematy. 

Na samobójstwo narażone najbardziej są osoby, które cierpią na uzależnienia lub psychiczne zaburzenia. Wiele z samobójstw popełnianych jest pod wpływem impulsu. Dzieje się to głównie w momencie mocnego stresu, dużych problemów życiowych, w związku, pracy albo w przypadku przewlekłego bólu bądź choroby. Duży wskaźniki samobójstw pojawia się także pośród grup, które są dyskryminowane w społeczeństwie, jak na przykład uchodźcy, migranci, więźniowie, czy osób LGBT+. 

Depresja to istotny i poważny temat, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę i którego nie możemy ignorować. Depresja w wielu przypadkach prowadzi do samobójstwa. Jeżeli podejrzewamy, że ktoś w naszym towarzystwie ma myśli samobójcze musimy natychmiast reagować. Zapytaj wprost, a następnie zachęcać taką osobę, by poszukała pomocy u specjalisty – psychologa, psychiatry, bądź doradcy zawodowego. Ważne będzie także nasze wsparcie. 

 

https://www.who.int/news-room/detail/09-09-2019-suicide-one-person-dies-every-40-seconds?fbclid=IwAR0rQfAo5H62GOTbGDIkbdKeEmVAsaq6aoCO6AKnDg9-a3sb999c3vg7RR8

ZOSTAW ODPOWIEDŹ