Najczęstsze cechy, które dzieci dziedziczą po ojcach

Podobny do taty czy mamy?

dziecko mama lato

 

Mówimy często pół żartem, a pół serio. Zazwyczaj od razu po narodzinach dziecka. Wszyscy krewni głowią się „do kogo on/ona jest podobny(a)?”. Oczywiście cechy zewnętrzne moga się zmianiać wraz z wiekiem i dorastaniem – szczególnie w przypadku małych dzieci. Dopiero w dojrzałym wieku ostatecznie wiadomo, do kogo jest podobny potomek – zarówno z urody jak i  charakteru. Naukowcy jednak udowodniają, że po matkach dzieci dziedziczą iloraz inteligencji. A co w spadku mogą dostać po ojcu?

1. Zdrowotne problemy z sercem:
Niestety istnieje gen, który jest przekazywany od ojca na syna, który może zwiększyć ryzyko zawału serca aż o 50%. Śmiercionośny gen to chromosom haplo grupy IY, przekazywany jest on tylko w linii męskiej. Jeżeli ojciec boryka się problemy z sercem, należy otoczyć syna szczególna opieka. 
2. Wzrost:
To chyba akurat dobrze! Mężczyźni są zazwyczaj wyżsi od swoich partnerek. I to właśnie gen ojca ma znaczący wpływ na wzrost potomka.
3. Problemy psychiczne:
Psychiczne zaburzenia od ojca mogą być bardziej prawdopodobne wraz ze wzrostem wieku ojca. „DNA mutuje wraz z wiekiem, a że plemniki produkowane są w ciele mężczyzny w sposób ciągły, podczas gdy u kobiet komórki jajowe pozostają nienaruszone od czasu urodzenia, mężczyźni narażeni są na przekazywanie dzieciom wadliwego DNA.”
4. Problemy z uzębieniem: 
Geny odpowiedzialne za rozmiar zębów, czy kształt szczęki, są bardziej dominujące, niż te u kobiet. Jeżeli ojciec ma problem z zębami, jest wielkie ryzyko, że i dziecko może mieć taki problem.

5. Kolor oczu:
To ojciec jest osobnikiem, którego geny mają wpływ na odcień oczu u dziecka. Znaczenie ma także fakt, że oczy ciemne są oczami dominującymi, nad jasnymi kolorami. Jeśli jeden z rodziców ma ciemne oczy – dziecko najprawdopodobniej również będzie mieć ciemne oczy.
6. Płeć dziecka:
To wyznacza wyłącznie ojciec. „Plemnik może posiadać chromosom X (żeński) lub Y (męski). Komórka jajowa kobiety natomiast ma zawsze tylko chromosom X. Połączenie komórki jajowej z plemnikiem może dać wynik XX (dziewczynka) lub XY (chłopczyk). Mężczyźni o prawidłowym poziomie męskich hormonów częściej płodzą synów.”

Zaskoczeni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ