Aktywność po kontuzji
Powrót do aktywności fizycznej po kontuzji jest sporym wyzwaniem. Długotrwałe leniuchowanie i brak wzmożonego wysiłku nie sprzyjają naszemu organizmowi oraz psychice. Aby wrócić do uprawiania sportu musimy jednak być bardzo ostrożni. Przydadzą się duże pokłady cierpliwości i konsekwencji. Nierozważne działania tylko pogorszą sprawę, podobnie jak pośpiech. Przedstawiamy wskazówki, jak w bezpieczny sposób odzyskać formę!
Najważniejszą kwestią w powrocie do aktywności fizycznej jest konsultacja z lekarzem. To on powinien zdecydować, czy dany człowiek, a raczej jest organizm, jest gotowy na przyjęcie wysiłku. Niepodlegającym dyskusji warunkiem jest pozytywne ukończenie rehabilitacji. Nie należy lekceważyć słów lekarza, ani fizjoterapeuty, który zaleca wstrzymanie się z nadmierną aktywnością fizyczną. To może doprowadzić do odnowienia się kontuzji, albo do powstania nowych jeszcze gorszych szkód.
Stopniowanie intensywności treningu to kolejna zasada, której należy przestrzegać. Wskoczenie na „głęboką wodę” i powrót do ćwiczeń sprzed kontuzji to nienajlepsze pomysły. Pierwsza aktywność po Twoim długim leniuchowaniu powinna być delikatna, mało intensywna i niezbyt długa. Zacznij od stretchingu i ćwiczeń wzmacniających konkretne partie mięśniowe i powtarzaj je regularnie. Organizm powinien ponownie przyzwyczaić się do wysiłku, z którym będzie musiał się zmierzyć. Z każdym treningiem wysiłek powinien być coraz większy, aż dojdziesz do poziomu, na którym chcesz utrzymywać swoją aktywność.
Istotne przy powrocie do formy jest również pływanie. To doskonały sposób na trening w odciążeniu, ponieważ w wodzie Twoje stawy i mięśnie zmagają się z dużo mniejszym wysiłkiem niż na lądzie. Wpisz zajęcia na pływalni do swojego terminarza przynajmniej dwa razy w tygodniu, a już po miesiącu odczujesz różnicę. Pływanie ma szczególne znaczenie przy kontuzjach związanych z kręgosłupem.
Osłabione kontuzją części naszego ciała bardzo często potrzebują stabilizatora, dlatego warto zainwestować również w specjalistyczny sprzęt. Pamiętaj, że rozsądek będzie Twoim przyjacielem w drodze do dawnej sprawności. Uzbrój się w cierpliwość i… do dzieła!
Anna Kukiełka