fut-burning-czyli-jak-szybciej-spalic-kalorie

Skolioza a siłownia

fut-burning-czyli-jak-szybciej-spalic-kaloriePowszechnie utarła się opinia o tym, że osoby, które mają wady postawy, nie powinny ćwiczyć siłowo czy uprawiać kulturystyki. Szczególnie zaś nie poleca się siłowni osobom ze skoliozą. Owszem, nie wszystkie ćwiczenia są dla nich wskazane.

Nie ma jednak powodu, dla którego osoba z bocznym skrzywieniem kręgosłupa, chcąca ćwiczyć na siłowni, miałaby tego zajęcia zaniechać. Przyjrzyjmy się zatem bliżej problemowi.

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które często nazywa się „bocznym skrzywieniem kręgosłupa”. Do określania stopnia zniekształcenia kręgosłupa stosuje się metodę Cobba, która w wielkim uproszczeniu polega na wykreślaniu prostych na zniekształconych kręgach i przecinając się, tworzą kąt wygięcia. Jeśli stopień deformacji wynosi więcej niż 10, to stwierdza się skoliozę. Mimo wielu prób wyjaśnienia przyczyn powstawania tego rodzaju skrzywienia, nadal 85% z nich pozostaje nieznanych. Co ciekawe, skoliozy nie powoduje zła postawa, niewłaściwe siedzenie czy noszenie plecaka na jednym ramieniu.

Skolioza nie musi być przeszkodą w ćwiczeniach kulturystycznych. Oczywiście z wyjątkami, jak to zwykle bywa z jednostkami chorobowymi, do których skolioza bez wątpienia należy. Pewnym jest, że osoby, u których kości jeszcze się rozrastają, a także te, mające wadę powyżej 20° wg Cobba, muszą niestety zapomnieć o siłowni, gdyż tego rodzaju ćwiczenia mogą przyczynić się do pogłębienia wady.niebezpieczne-cwiczenia

W innych przypadkach możemy uczęszczać na siłownię, pod warunkiem, że zapamiętamy kilka bardzo istotnych zasad. Pierwsza i najważniejsza jest porządna rozgrzewka. Dla osób ze skoliozą, kluczowe zadanie ma stretching, bowiem kiedy niedostatecznie rozciągamy mięśnie przed treningiem, ulegają one skróceniu, co powoduje utrwalanie wady. Rozciąganie jest także ważne po wykonanych ćwiczeniach, jak i podczas nich. Mobilizuje ono cały aparat ruchowy. Ważne jest też, aby trening przebiegał w sali, gdzie do dyspozycji mamy lustra. Dzięki nim cały czas obserwujemy swoje ciało i możemy korygować sylwetkę i stosować poprawną technikę wykonywania ćwiczenia. Trzeba także pamiętać o prawidłowym oddychaniu, nie wolno trenować na bezdechu.

Istnieją ćwiczenia, których osoby mające boczne skrzywienie kręgosłupa powinny unikać. Mowa tu o martwym ciągu czy podrzutach sztangi. Należy też zaprzestać wyciskania sztangi i hantli z dużym ciężarem w pozycji siedzącej.

Obserwowanie ciała czy wada się pogłębia i stosowanie powyższych zasad pozwala trenować osobom ze skoliozą. Pamiętać też należy o wizytach kontrolnych u ortopedy i badaniach rentgenowskich, a wtedy nic nie stanie na przeszkodzie ku wymarzonej sylwetce.

Ewelina Górczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ