Zupa krem – smaczna i prosta
Zdecydowanie nieodłącznym elementem zestawu obiadowego jest zupa. Tradycyjne i od dawna znane przepisy na zupy są oczywiście zawsze dobrym rozwiązaniem, jednak obecnie coraz częściej spotykamy się z zupami o konsystencji kremu, które są znacznie pożywniejsze i równie smaczne.
Krem z brokułów
Składniki:
- podudzie z kurczaka
- 500g świeżych brokułów
- 4 ziemniaki
- włoszczyzna: korzeń pietruszki, marchew, seler, cebula, ewentualnie por
- śmietanka 18%
- liść laurowy
- ziele angielskie
- pieprz i sól
Ugotuj wywar z kurczaka i włoszczyzny z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Brokuły ugotuj w oddzielnym naczyniu. Gdy warzywa będą miękkie, wyjmij je do osobnego naczynia i razem z ugotowanymi brokułami zmiksuj dokładnie blenderem. Połącz otrzymaną papkę z bulionem i dopraw do smaku. Do miseczek z zupą dodaj odrobinę śmietanki. Możesz także przyozdobić całość koperkiem lub natką pietruszki.
Krem z porów
Składniki:
- litr bulionu (możesz ugotować go na samej włoszczyźnie lub na dowolnie wybranym mięsie)
- 3-4 pory (tylko białe części)
- cebula
- ziemniak
- masło
- 100 ml śmietanki 30%
- sól i pieprz
- gałka muszkatołowa
- groszek ptysiowy lub grzanki
Przetnij pory wzdłuż na połowy, a następnie posiekaj na cienkie półksiężyce. Do garnka dodaj dwie łyżki masła i duś na niewielkim ogniu pora wraz z pokrojoną w kostkę cebulą. Gdy warzywa zmiękną, dolej ugotowany wcześniej bulion (warzywa ugotowane uprzednio w bulionie odłóż na razie na bok), dodaj pokrojonego w kostkę ziemniaka i gotuj wszystko około 15 minut. Następnie zmiksuj wszystkie warzywa i połącz z bulionem. Na koniec dolej śmietankę i dopraw według uznania. Zupę podawaj z groszkiem ptysiowym lub grzankami.
Krem z cebuli
Składniki:
- 1kg cebuli
- kostka rosołowa
- 2 grube plastry wędzonego boczku
- 2 serki topione o smaku ementaler lub cheddar
- pieprz i sól
- grzanki
Pokrój boczek w kostkę i przysmaż w garnku. Gdy się zarumieni, wyjmij go i odłóż na bok. Następnie na ten sam tłuszcz wrzuć pokrojoną w piórka lub półkrążki cebulę i smaż na wolnym ogniu, aż warzywo nabierze złotego koloru. Do garnka wlej wodę, dodaj kostkę i około 45-60 minut gotuj pod przykryciem. Po tym czasie zmiksuj wywar, dorzuć serki topione i poczekaj aż się rozpuszczą. Na koniec dodaj skwarki boczkowe i dopraw zupę solą i pieprzem. Podawaj z domowymi grzankami.
Krem paprykowy
Składniki:
- 5-6 papryk
- duża cebula
- 500ml bulionu warzywnego
- ziemniak
- 2 cebule
- łyżka oliwy z oliwek
- sól i pieprz
- słodka papryka lub papryka chili
- jogurt grecki light 9%
- świeża bazylia
Ułóż paprykę na blasze i piecz w piekarniki rozgrzanym do 220 stopni Celsjusza przez 30 minut. Po wyjęciu, zdejmij skórę z papryki. Do gotującego się bulionu dodaj ziemniaka pokrojonego w małe kawałki. Papryki oczyść z gniazd nasiennych, a cebulę przysmaż na oliwie. Dodaj do bulionu paprykę i zeszkloną cebulę. Zmiksuj wszystko do uzyskania konsystencji kremu. Następnie dopraw według uznania, a na talerzu udekoruj krem jogurtem i świeżą bazylią.
Dominika Dębicka