Sposoby na bezsenność

budzik life4styleJest północ albo grubo po, a Ty nadal nie możesz zmrużyć oka? Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, zatem odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Po zarwanej nocy towarzyszy nam rozdrażnienie, apatia, zaburzona koncentracja i ogólne zmęczenie. Spanie jest lekarstwem: reguluje ciśnienie, pozwala odpocząć naszym oczom, uspokaja rytm serca i oddech. Sen to najlepszy kosmetyk – cera po spokojnie przespanej nocy jest promienista. Kiedy jesteśmy niewyspani wydajność naszej pracy spada, a sam komfort życia jest mocno zachwiany. Nie sięgaj od razu po środki farmaceutyczne! Istnieje kilka sposobów na walkę z okresową bezsennością.

Nasz organizm, żeby „chodził jak w zegarku” potrzebuje, abyśmy narzucili mu pewien rytm. Dlatego tak ważne jest, abyś wstawała i kładła się spać o tych samych porach -nawet w weekendy!

Jedz lekkie posiłki i spożywaj je regularnie. Wieczorem zrelaksuj się przy… sałacie! Jakkolwiek dziwnie to nie brzmi, to właśnie to warzywo, zawierające związki zbliżone do opium, Grecy uczynili głównym składnikiem mikstur uspokajających.

Nigdy, przenigdy nie pij i nie pal przed snem. Najlepiej wcale tego nie rób, ale szczególnie wieczorem zastąp kieliszek, kubkiem ciepłego mleka. Nie tylko wyjdzie Ci to na zdrowie, ale przede wszystkim będzie miało wielki wpływ na Twoją walkę z bezsennością. Oprócz alkoholu odstaw też kawę, również w postaci cola – coli. Napoje kofeinowe spożywaj najpóźniej do godziny 16.

Łóżko służy do spania! Pamiętaj o tym, kiedy następnym razem będziesz miała ochotę wyłożyć się w sypialni z laptopem przed ulubionym serialem. W łóżku nie jemy, nie uczymy się, nie oglądamy telewizji, nie robimy nic, co nie jest związane ze spaniem. Dyspensa co do aktywności w łóżku dotyczy jedynie seksu! Staraj się nie robić drzemek w ciągu dnia. Jeśli ogarnia Cię senność walcz z tym. Zajmij się czymś, co odwróci Twoją uwagę od zmęczenia.

Przed snem przewietrz swoją sypialnię. Temperatura w pomieszczeniu jest bardzo istotna i powinna wynosić 20-21 stopni. Świeczki i kadzidełka stwarzają intymną i wyciszającą aurę, ale nie można z nimi przesadzić. Odłóż na bok laptop i wyłącz telewizor. Światło wydzielane z monitorów i smartfonów ogranicza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

Nie pracuj przed snem. Z pola widoku usuń wszystkie przedmioty, jak dokumenty, teczki, terminarz, przypominające Ci o Twoich zawodowych zobowiązaniach. Ogranicz stres związany ze sprawami służbowymi do minimum. Jeśli przed zaśnięciem prześladują Cię rzeczy, o których musisz pamiętać – weź kartkę i spisz wszystko.

Warto też, o ile jesteś fanką cięższego brzmienia albo muzyki bardzo emocjonalnej, zmienić płytę. Włącz dźwięki wyciszające i relaksujące. Dodatkowo, jeśli drażni Cię każdy, najmniejszy nawet hałas, postaraj się go wyeliminować lub stłumić. W każdej aptece są dostępne korki do uszu, które izolują nas od dźwięków zakłócających nasz sen.

Tuż przed snem weź relaksującą kąpiel wzbogaconą o olejki eteryczne. Załóż wygodną, nieuciskającą pidżamę. Pamiętaj, żeby nie spędzać w niej kilku godzin przed pójściem spać. Podobnie, jak w przypadku łóżka, zarezerwujmy ją tylko do snu.

Jeśli mimo wszelkich starań nasze problemy ze snem nie ustąpią, warto, przed pójściem do lekarza, notować godziny nocnego wypoczynku i przerwy w nim występujące. Do listy dołącz opis swojej diety i wszystkie leki, jakie przyjmujesz, a w tym zioła, które również mogą wpływać na Twojego snu. Specjaliście będzie wtedy łatwiej określić przyczynę Twoich problemów z przesypianiem nocy.

Dagmara Sobczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ