Cliff Burton. Żyć znaczy umrzeć

clif2 sporteuro27 września 1986 roku basista Metalliki Cliff Burton zginął w wypadku samochodowym. Miał zaledwie 24 lata. Od tego tragicznego zdarzenia minęły już prawie trzy dekady, a nie powstała jeszcze żadna książka upamiętniająca talent i osiągnięcia Burtona. Aż do teraz! 6 listopada wydawnictwo SQN zaprezentuje Cliff Burton. Żyć znaczy umrzeć.

Joel McIver wykonał wspaniałą dziennikarską pracę przybliżając wszystkim postać Cliffa Burtona, jego wpływ na trzy pierwsze płyty Metalliki i na rozwój heavy metalu w ogóle. Cliff był postacią wyjątkową i to nie tylko w świecie metalu. Przedmowę do książki napisał Kirk Hammett.

Po lekturze tej książki wcale nie odkryłem jego muzyki na nowo; zrobiłem to już dawno temu. Na pewno jednak odkryłem go jako człowieka. I teraz mam już pewność – był kimś, kogo nie sposób było nie lubić. – Paweł Piotrowicz, Onet

Pisząc tę książkę Joel McIver rozmawiał z najbliższymi osobami w życiu Cliffa Burtona: jego rodziną, dziewczyną, nauczycielem, kolegami z zespołów i przyjaciółmi, z którymi imprezował i spędzał niemal każdą wolną chwilę. Dzięki temu autorowi udało się stworzyć niezwykłą opowieść o wyjątkowym i zdolnym młodym człowieku, który mógł mieć u swych stóp niemal cały świat. Niestety ta historia nie kończy się happy endem…

Cliff Burton. Żyć znaczy umrzeć to także opowieść o początkach Metalliki i całego metalowego środowiska San Francisco zwanego Bay Area. Na kartach książki spotkacie mnóstwo niezwykłych postaci, jak choćby Gary Holta, założyciela zespołu Exodus, Jima Martina z Faith No More (jednego z najbliższych przyjaciół Burtona), Scotta Iana z Anthrax, Briana Slagela, założyciela firmy Metal Blade, Jona Zazulę z Megaforce Records czy Rossa Halfina, legendarnego fotografa. clif3 sporteuro

Joel McIver (1971) napisał dwadzieścia dwie książki o tematyce rockowej i metalowej. Współpracuje z magazynami muzycznymi i filmowymi, takimi jak „Metal Hammer”, „Classic Rock”, „Record Collector”. Jest redaktorem „Bass Guitar”. Regularnie udziela się w radiu i telewizji. Pisze dla „Daily Telegraph” i „The Guardian”.

Wydawnictwo SQN powstało w połowie 2010 roku. Ideą, która przyświecała założycielom, jest publikowanie książek „z pasją”. Dla jednych pasją jest piłka nożna, dla innych film, trzeci interesuje się sztuką współczesną, a jeszcze kolejny dobrą beletrystyką. Każdy jednak ma możliwość dzielić się swoją pasją właśnie poprzez książki.

W oparciu o te założenia działa Sine Qua Non. Wśród pozycji, które ukazały się nakładem wydawnictwa, można znaleźć książki między innymi o tematyce sportowej i muzycznej, komiksy oraz fantastykę.

Strona www: www.wsqn.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ