Czy piegów można się pozbyć?

Kilka dni temu świat obiegły zdjęcia fotografa Brocka Elbanka, przedstawiające osoby, których twarz i ciało pokryte są mnóstwem piegów. Według wielu mężczyzn, charakterystyczne plamki dodają kobietom uroku oraz sprawiają, że ich wygląd jest wyjątkowy, dlatego nie warto się nimi przejmować. Jednak gdy te argumenty Cię nie przekonują i nadal marzysz o całkowicie gładkiej skórze, to przeczytaj nasz artykuł, w którym dowiesz się, jak walczyć z piegami.

Źródło: wwww.tapeciarnia.pl

Skąd się biorą piegi?

Piegi to małe, nieregularne żółto-brunatne lub brunatne plamki wielkości 1-5 mm, które występują na skórze w wyniku nadmiernej syntezy melaniny w melanocytach obecnych w warstwie podstawnej naskórka. Najczęściej pojawiają się u dzieci o jasnej karnacji. Piegi zimą są jaśniejsze i mniejsze, natomiast latem (pod wpływem działania UV) powiększają się i zazwyczaj wtedy powstają też nowe plamki. Z wiekiem mają tendencję do zanikania, gdyż aktywność melanocytów zmniejsza się.  

Czy można pozbyć się piegów?

Skłonność do powstawania piegów jest dziedziczna. Nie można pozbyć się ich na zawsze, jednak istnieją sposoby, dzięki którym będą dużo mniej widoczne. Efekty działań uzależnione są m.in. od skłonności osobniczych, aktywności hormonów (głównie estrogenów oraz hormonów wpływających na pracę tarczycy), przebytych chorób (np. wątroby, zapalenia przydatków, niedoczynności nadnerczy), przyjmowanych leków (w tym światłouczulających substancji) oraz stopnia ochrony przeciwsłonecznej.

Substancje kosmetyczne, które zmniejszą widoczność piegów

Do wybielających składników, które dodatkowo blokują aktywność tyrozynazy odpowiedzialnej za produkowanie melaniny, należą: arbutyna, kwas azelainowy, kojowy, fitowy, elaginowy, witamina C oraz retinoidy (pochodne witaminy A). Również w rozjaśnianiu plam skuteczne są hydroksykwasy (szczególnie AHA I BHA), witamina C, a także enzymy roślinne m.in. z ananasa, ogórka, banana, papai.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Kosmetolodzy proponują przede wszystkim złuszczanie za pomocą mikrodermabrazji (kontrolowanego ścierania naskórka) oraz zabiegów z zastosowaniem silniej działających kwasów. Zaleca się również laseroterapię. Jej działanie polega na uszkadzaniu wiązką światła komórek zawierających pigment. Niektórzy poddają się także krioterapii. Bardzo niska temperatura wymraża melanocyty, które w konsekwencji się rozpadają.

O tym pamiętaj!

Bardzo ważne jest, aby stosować ochronę przeciwsłoneczną w trakcie kuracji, gdyż skóra poddawana drażniącym działaniom substancji wybielających i złuszczających, jest szczególnie narażona na powstanie nowych przebarwień, w tym właśnie piegów.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ