Sposoby na bezsenność

Już od kilku godzin leżysz w łóżku, próbując bezskutecznie zasnąć. Mimo że jesteś zmęczona, to niestety nie możesz zmrużyć oka. Po nieprzespanej nocy jesteś podenerwowana i nie możesz skupić się na pracy. Jak oddać się w objęcia Morfeusza, aby rano tryskać energią i dobrym samopoczuciem?

Źródło: www.mujerde10.com

Dlaczego sen jest tak bardzo potrzebny?

Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Podczas snu nasz organizm intensywnie się regeneruje. Następuje wtedy wzmożona odnowa komórkowa, a także regulacja systemu przemiany materii. Do mięśni przepływa więcej krwi oraz intensyfikuje się wytwarzanie białek oraz hormonów, np. somatotropiny, odpowiedzialnej za uzyskanie odpowiedniego wzrostu, dlatego sen jest szczególnie ważny u dzieci oraz nastolatków. Gdy śpimy, mózg utrwala nasze wspomnienia oraz nabytą wiedzę, a także pozwala nam zapomnieć o nieistotnych sprawach. Po bezsennej nocy nasze zdolności poznawcze i intelektualne znacząco obniżają się.

Co to jest bezsenność i jakie są jej przyczyny?

Terminem tym określa się trudności w zasypianiu, częste oraz bardzo wczesne budzenie się (sen przerywany).

Bezsenność powodują czynniki egzogenne i endogenne. Do tych pierwszych zalicza się m.in. hałas, niewygodne łóżko, nieodpowiednią temperaturę oraz brak zaciemnienia w pokoju. Natomiast przyczyny endogenne związane są z występowaniem chorób somatycznych, np. z depresją, cukrzycą, zaburzeniami w pracy tarczycy czy z bezdechami nocnymi. Jeśli takie noce występują 3-4 razy w tygodniu przez okres 3 tygodni, to bezsenność określana jest już jako przewlekła i należy z tym problemem zgłosić się do lekarza.

Co zrobić, aby szybko zasnąć?

Wyznacz stałe godziny snu i stopniowo przyzwyczajaj organizm do wcześniejszego zasypiania.

Zrezygnuj z ciężkostrawnego jedzenia. Ostatni, lekki posiłek zjadaj 2-3 godziny przed położeniem się.

Nie podejmuj ważnych decyzji oraz staraj się nie myśleć o stresujących sprawach.

Zrelaksuj się przed snem − weź aromatyczną kąpiel lub wykonaj kilka rozciągających ćwiczeń.

Wywietrz pokój, świeże powietrze sprawi, że szybciej uśniesz, a Twój sen będzie bardziej głęboki.

Zaciemnione pomieszczenie ułatwia zasypianie, ewentualnie możesz zapalić małą lampkę, która daje niewiele światła.  

Ogranicz dźwięki, które wprowadzają Twój układ nerwowy w niepotrzebne pobudzenie. Wyłącz telewizor, radio, a głośno tykające zegarki przenieś do innego pokoju.

Jeśli nie możesz zasnąć w ciszy, to nastaw spokojną, relaksującą muzykę, która Cię wyciszy.

_________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ