Nieznane oblicza Japonii
Warszawskie kino Iluzjon wraz z Fundacją Japońską zapraszają na niezwykle interesujący przegląd nowego kina japońskiego pt. „Nieznane oblicza Japonii”, podczas którego pokazanych zostanie kilka niedostępnych dotąd dla polskiego widza filmowych perełek.
Przegląd obejmuje pięć filmów fabularnych różnych twórców, które łączy wspólny, choć dość ogólnie zarysowany temat – współczesne społeczeństwo japońskie oraz tożsamość Japończyków, kształtująca się w okresie dynamicznych przemian ekonomicznych lat 80., w obliczu wielkich katastrof naturalnych i obecnie.
Plan przeglądu:
Środa (11 marca), godz. 20:00
„Sprawa Kirishimy”, 2012, reż. Daihachi Yoshida. Jest to ekranizacja powieści Rju Asai pt. „Kirishima bukatsu yamerutteyo”. Twórca filmu, przy okazji pokazania codziennego życia zwykłych nastolatków, dokonuje wielowymiarowej analizy japońskiego szkolnictwa i relacji panujących pomiędzy uczniami i nauczycielami. Na co dzień pochłonięci swoimi sprawami uczniowie i pracownicy szkoły zostają wybici z rutyny wiadomością, że gwiazda siatkówki, Kirishima, rezygnuje z grania w szkolnej drużynie. Co więcej, chłopak nie pojawia się na treningu i nikt nie jest w stanie powiedzieć, gdzie się znajduje.
Czwartek (12 marca), godz. 20:00
„Po tsunami”, 2013, reż. Ryoichi Kimizuka. Jest to głośny film opowiadający o losach mieszkańców miasta Kamaishi po jednej z najtragiczniejszych katastrof naturalnych w dziejach Japonii, tsunami i trzęsieniu ziemi z 11 marca 2011 roku. Kiedy wielka woda opadła, tysiące ludzi zaangażowało się w organizowanie godnego pochówku dla każdej ofiary bezlitosnego żywiołu. Jednym z nich był emerytowany właściciel zakładu pogrzebowego, Tsuneo Aiba, który swoim wyczuciem i wrażliwością dawał przykład, jak pocieszać rodziny ofiar i oddać część tysiącom osób, które straciło tego dnia życie.
Piątek (13 marca), godz. 20:00
„Różowe niebo”, 2011, reż. Keiichi Kobayashi. Jest to nieco zwariowana, pełna uroku i naiwności, ale też głębokiej refleksji opowieść o tym, jak zmienia się sposób patrzenia na świat nastolatek, które pewnego dnia zostają włączone do projektu, zgodnie z którym mają wydawać gazetę z wyłącznie dobrymi wiadomościami, która ma być dystrybuowana w pobliskim szpitalu.
Sobota (14 marca), godz. 19:45
„Sztuczne ognie z Nagaoki”, 2012, reż. Nobuhiko Ôbayashi. Film przedstawia kilka dni z życia dziennikarki Aiko, która przyjeżdża do Nagaoki i odkrywa nie tylko uroki tego miasta, ale również jego smutną historię, związaną z czasami wojny i klęsk żywiołowych, które odebrały życie tysiącom jego mieszkańców. Film ma być refleksją nad współczesnym społeczeństwem Japonii, dla której ważnym elementem w budowaniu własnej tożsamości jest stosunek do trudnej, często tragicznej przeszłości.
Niedziela (15 marca), godz. 19:45
„Opowieść o Yonosukem”, 2012, reż. Shuichi Okita. Jest to podwójny obraz przedstawiający losy sympatycznego studenta Yonosuke Yokomichi w 1987 roku oraz jego przyjaciół 16 lat później, kiedy ci przypominają sobie, jaki wpływ Yonosuke miał na ich życiu.
Więcej informacji o przeglądzie oraz bilety na www.iluzjon.fn.org.pl.