7 rad jak dbać o kręgosłup

Nawet wtedy, gdy odpoczywasz i leżysz, Twój kręgosłup cały czas pracuje. Niechciane dolegliwości bólowe pojawiają się u osób w coraz młodszym wieku. Według statystyk blisko 60% kobiet i 45% mężczyzn stwierdza, że ten problem nie jest im obcy. Sprawdź, co możesz zrobić dla swojego kręgosłupa, aby służył w dobrej formie przez długie lata.

resistthesloth.wordpress.com

Odciążaj kręgosłup przy codziennych czynnościach – przede wszystkim, siedząc lub idąc, powinnaś przestać się garbić, a zacząć ściągać łopatki i lekko wciągać brzuch. Gdy chcesz coś podnieść, najpierw ukucnij, a dopiero potem złap przedmiot jak najbliżej siebie dwiema rękami i powoli unieś. Plecy niech będą cały czas wyprostowane. Dźwigając ciężkie zakupy, rozkładaj ciężar równomiernie. Nie noś torby stale na jednym ramieniu, a najlepiej zainwestuj w plecak. Pchając wózek albo odkurzając, nie pochylaj sylwetki do przodu. Sprzątając, możesz również uklęknąć. Do prasowania przygotuj taboret z oparciem.

Pracuj zdrowo i wygodnie przy biurku. 70 % osób wykonuje swoją pracę zawodową na siedząco, dlatego tak istotna jest pozycja, jaką przyjmujesz oraz ustawienie fotela. Gdy zamiast siedzieć przy blacie biurka prosto, półleżysz i zakładasz „nogę na nogę”, kręgosłup woła o ratunek. Ważne jest oparcie krzesła, którego wysokość do co najmniej łopatek  powinna podpierać odcinek lędźwiowy. Natomiast prawidłowo ustawione podłokietniki mają pomagać w utworzeniu kąta prostego między ramieniem a przedramieniem. Twoje nogi niech pewnie opierają się o podłogę, a uda ustaw równolegle do podłoża.  

Gdy jeździsz samochodem również jesteś narażona na dolegliwości bólowe. Żeby im zaradzić możesz kupić specjalną ortezę lędźwiowo-krzyżową. Zakładasz ją przed rozpoczęciem podróży, a zdejmujesz po dotarciu na miejsce. By spełniała swoje zadanie, poproś o radę fizjoterapeutę lub  specjalistę ze sklepu rehabilitacyjnego, gdyż dobiera się ją indywidualnie. Pamiętaj, że odpowiednia pozycja ciała i ustawienie fotela również mają istotne znaczenie.

Zadbaj o odpowiednie obuwie. Jeśli lubisz zakładać obcasy, to najlepsze będą te do 4 cm wysokości. Najbardziej optymalne mają 2 – 3 cm, gdyż wyższe powodują nieodpowiednie ułożenie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, wymuszając nienaturalne zgięcie kolan i wysunięcie bioder za bardzo do przodu. Chodzenie w zbyt płaskich butach też nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może prowadzić do bólów w krzyżu.

Odżywiaj się zdrowo. Aby Twoje kości były mocne powinnaś dostarczać organizmowi co najmniej 800 mg wapnia, który jest głównym budulcem układu kostnego. Najwięcej znajdziesz go w produktach mlecznych (ser żółty, parmezan, bryndza), rybach (sardynki, szprotki), bakaliach (migdały, orzechy laskowe) maku i sezamie. Warzywa, szczególnie ciemnozielone (szpinak, jarmuż, brokuły), figi oraz rośliny strączkowe również zawierają ten pierwiastek. By dobrze się wchłaniał  przyjmuj dużo witaminy D obecnej w mięsie ryb, żółtkach jaj, maśle i wątrobie zwierzęcej.

Ćwicz! Brak ruchu jest wrogiem nie tylko zgrabnej sylwetki, ale także Twoich kręgów. Uprawiaj spokojny jogging, pływanie, jazdę na rowerze. Wyjście na spacer też będzie świetnym rozwiązaniem. Od niedawna kluby fitness mają w swojej ofercie zajęcia dedykowane właśnie kręgosłupowi. Są one oparte na ćwiczeniach zwiększających koordynację, rozluźniających napięcia mięśniowe oraz wzmacniających mięśnie pleców. Unikaj natomiast forsownych treningów, np. boksu czy podnoszenia ciężarów. Jeśli długo pracujesz przed komputerem powinnaś co godzinę robić sobie krótkie przerwy na szybką gimnastykę.

Schudnij. Każdy dodatkowy kilogram masy ciała obciąża odcinek lędźwiowy aż o 7 kg.  Prowadzi to do nadmiernego ścierania się chrząstek kości, które pokrywają stawy kręgosłupa. Następstwem jest choroba zwyrodnieniowa powodująca ból i obrzęki stawów, a nawet usztywnienie kręgosłupa.

Śpij dobrze. Sen to czynność, która zajmuje aż 1/3 ludzkiego życia, dlatego istotne jest, abyś podczas niego przyjęła odpowiednią pozycję. Najlepszą będzie ułożenie się na brzuchu lub boku z nieznacznie ugiętymi nogami. Materac łóżka powinien być dość twardy, a jednocześnie na tyle elastyczny, by dopasowywał się do kształtu ciała oraz lekko się uginał.  Nie może też mieć nierówności i być za krótki. Ważna jest także poduszka, za wysoka spowoduje bóle barków i karku. Aby wybrać najbardziej służącą Twojemu kręgosłupowi, a także wygodzie, udaj się do sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym.

 

_________________

 

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.    


ZOSTAW ODPOWIEDŹ