22. Przystanek Woodstock: 'Jeśli ma być ostatni, niech będzie najpiękniejszy’
Tegoroczny Przystanek Woodstock, który rozpocznie się już jutro, może okazać się ostatnim. Po raz pierwszy teren imprezy zostanie otoczony sześcioipółkilometrowym płotem. Szef Wielkiej Orkiestry liczy jednak, że nawet takie ograniczenia nie wpłyną na niepowtarzalną atmosferę festiwalu.
22. Przystanek Woodstock odbędzie się w Kostrzynie nad Odrą i potrwa od 14 do 16 lipca. Dotychczas festiwal odbywał się nieco później, jednak ze względu na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, organizatorzy przenieśli festiwal na wcześniejszy termin.
Jeszcze więcej muzyki i kultury
Festiwal podzielony jest aż na 4 sceny: dużą, małą scenę muzyczną, na których odbywają się koncerty, scenę ASP, gdzie odbywają się warsztaty, pokazy filmowe, debaty i rozmowy z ważnymi gośćmi, oraz Viva Kulturę oferującą szeroki wachlarz występów artystycznych.
Wśród najbardziej oczekiwanych gwiazd, które wystąpią na głownej scenie, są między innymi: Luxtorpeda, Hey, The Hives, Molotov, Decapitated, Lacuna Coil, Apocalyptica, Grubson & Sanepid Band, Dragonforce, Bring Me The Horizon, Tarja Turunen i Living Colour.
Festiwal podwyższonego ryzyka
Z niewyjaśnionych dla orgizatorów festiwalu powodów, wojewoda lubuski na trzy tygodnie przed festiwalem wysłał sześciostronicowy komunikat według którego impreza jest wydarzeniem podwyższonego ryzyka, podczas której może dojść do linczu, wystąpień rasistowskich, nacjonalistycznych czy skrajnie lewackich.
Choć Jerzy Owsiak i reszta zespołu absolutnie nie zgadzają się z taką oceną, postanowili zwrócić się do uczestników i wyjaśnili powody wprowadzenia dodatkowych ograniczeń:
[…] Zanim otrzymaliśmy formalny komunikat policji, w odpowiedzi na zaskakującą opinię wojewody lubuskiego opracowaliśmy rewolucyjny plan zabezpieczenia imprezy. Z wielkim bólem, z ciężkim sercem, ale… Ogrodziliśmy ogromny teren całego Przystanku Woodstock. Stworzyliśmy 14 wielkich bram, przyjęliśmy większą ilość Pokojowego Patrolu, który ma razem z nami pilnować porządku na festiwalu. Przyjęliśmy także zasadę, że na terenie poniżej wzgórza ASP nie będą mogły parkować samochody (to była odpowiedź na wcześniejsze sugestie policji). Poszerzyliśmy strefy wolne od procentów. To już nie tylko ASP, ale także miejsca bezpośrednio pod Dużą i Małą Sceną.
Byliśmy przekonani, że tak daleko idące z naszej strony propozycje wystarczą, aby festiwal odbył się wg dotychczasowych zasad. Niestety, otrzymaliśmy 6-stronicową opinię policji uzasadniającą dlaczego Przystanek Woodstock w sporej części otrzymuje status imprezy o podwyższonym ryzyku. Znajdują się tam określenia, które trudno jest zastosować do naszego festiwalu. Takie stwierdzenia jak „możliwość wystąpienia przejawów nienawiści na tle narodowościowym, kulturowym, etnicznym czy wyznaniowym”, lub to, że „Przystanek Woodstock może być obiektem zainteresowania środowisk skrajnie nacjonalistycznych oraz skrajnych środowisk lewackich” można by porównać do przewidywań, że pierwszego dnia festiwalu spadnie śnieg. Na przestrzeni lat uczestnicy Przystanku Woodstock wielokrotnie pokazali, iż łączą ich niezwykłe i bardzo pozytywne więzi społeczne, które przeciwstawiają się wszelkim wynaturzeniom i które pozwalają, o czym wyżej wspomnieliśmy, utrzymać porządek w tym niezwykle wartkim i ludnym woodstockowym mieście […]Dlatego teraz bardzo liczymy na Was – przestrzegajcie naszego regulaminu! Nie targajcie żadnych butli gazowych. Wcześniej przelejcie płyny z opakowań szklanych w opakowania plastikowe. Tzw. „pole Malinowskiego” będzie całe do Waszej dyspozycji – tam parkujemy, tam będzie dodatkowe oświetlenie. Nie tylko dbajcie o samych siebie, ale także prosimy – reagujcie na każdą próbę łamania prawa, regulaminu, na wszelkiego rodzaju złe zachowanie, które jest niezgodne z filozofią festiwalu.
Zaryzykujemy stwierdzenie – jeśli miałby to być ostatni Przystanek Woodstock, to niech będzie najpiękniejszy, najcudowniejszy, aby można go było wspominać do końca życia. Oby wszystkich Woodstockowiczów naładował jak największą dobrą energią, która uczyni ten festiwal opowieścią, do której zawsze warto wrócić. Pokażcie festiwal swoim przyjaciołom, swoim bliskim, swoim dzieciakom. Pamiętajcie o naszym Siemashopie, pamiętajcie, aby z dumą włożyć na pierś tegoroczną woodstockową koszulkę lub mieć któryś z woodstockowych gadżetów – napisał w oświadczeniu Jerzy Owsiak.
______________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.