„100 lat fotografii mody w Polsce”

Warszawska wystawa! 

Już niebawem będziemy mogli oglądać między innymi fotografię Tadeusza Rolke, Zuzy Krajewskiej, Sonii Szóstak czy Wojciecha Plewiński. Wszystko za sprawa wystawy o tytule: „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”. Wystawa ta będzie miała na celu pokazanie zmian, jakie zaszły w sposobie komunikowania się z odbiorca – klientem. Oraz sama refleksję nad rolą, jak odgrywa fotografia w modzie.

Wystawa będzie miała miejsce w Instytucie Fotografii Fort, w dniach – od 5 lipca do 12 września. Kuratorzy wystawy to Aleksandra Jatczak-Repeć, oraz Michał Suchora. Natomiast mecenasem jest marka Reserved.

„Niebezpieczne ujęcia to próba prześledzenia zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 100 lat zaszły w sposobie komunikowania się za świata mody z odbiorcą za pomocą obrazu (…) Burzliwa historia naszego kraju, zmiany ekonomiczne, polityczne i kulturowe, to wszystko znalazło swoje odbicie w modzie i jej przedstawieniach na fotografii. Wystawa zderza ze sobą tak różne formy jak okładki kolorowych magazynów, zdjęcia z prywatnych archiwów.”

Wystawa będzie prezentować prace około 100 artystów, w tym między innymi: Zuzy Krajewskiej, Magdaleny Łuniewskiej, Tadeusza Rolkego, Sonii Szóstak, Wojciecha Plewińskiego, Jacka Poremby, Krzysztofa Gierałtowskiego, Jerzego Neugebauera, Marka Straszewskiego, Jacka Kołodziejskiego, duetu Wunsche&Samsel, Marcina Kempskiego czy fotografów Domu Mody Limanka. Na wystawie znajdziemy także ujęcia z kampanii Reserved z Cindy Crawford.

„Planując wystawę skupiliśmy się na fotografii realizowanej w Polsce. Nie chodziło nam jednak o pełne pokazanie chronologicznego kompendium wiedzy o stuleciu zjawiska, ale o wyłuskanie najbardziej reprezentatywnych obiektów z punktu widzenia antropologii obrazu, a zatem zarówno te o wysokiej jakości artystycznej, jak i te zwyklejsze, przeciętne, i bliższe zwykłym ludziom. Moje ulubione to sesje drukowane w czasopiśmie „Ty i ja” w latach 60. i 70. – papier pożółkł, ale wiele z nich dalej urzeka niestandardowymi plenerami i pomysłami, a niektóre mogłyby swobodnie znaleźć się we współczesnych magazynach.”

Szczegóły wystawy:

  • Data: 5.07.2019 – 12.09.2019
  • Miejsce: Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort), Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa
  • Godziny otwarcia: środa-piątek 14:00-18:00; sobota-niedziela 12:00-18:00
  • Kuratorzy wystawy: Aleksandra Jatczak-Repeć, Michał Suchora
  • Ceny biletów: 12 zł – bilet normalny, 7 zł – bilet ulgowy
  • Wernisaż: 4.07.2019, godz. 19:00

Trzeba to zobaczyć!

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ