“100 lat fotografii mody w Polsce”

Warszawska wystawa! 

Już niebawem będziemy mogli oglądać między innymi fotografię Tadeusza Rolke, Zuzy Krajewskiej, Sonii Szóstak czy Wojciecha Plewiński. Wszystko za sprawa wystawy o tytule: “Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”. Wystawa ta będzie miała na celu pokazanie zmian, jakie zaszły w sposobie komunikowania się z odbiorca – klientem. Oraz sama refleksję nad rolą, jak odgrywa fotografia w modzie.

Wystawa będzie miała miejsce w Instytucie Fotografii Fort, w dniach – od 5 lipca do 12 września. Kuratorzy wystawy to Aleksandra Jatczak-Repeć, oraz Michał Suchora. Natomiast mecenasem jest marka Reserved.

“Niebezpieczne ujęcia to próba prześledzenia zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 100 lat zaszły w sposobie komunikowania się za świata mody z odbiorcą za pomocą obrazu (…) Burzliwa historia naszego kraju, zmiany ekonomiczne, polityczne i kulturowe, to wszystko znalazło swoje odbicie w modzie i jej przedstawieniach na fotografii. Wystawa zderza ze sobą tak różne formy jak okładki kolorowych magazynów, zdjęcia z prywatnych archiwów.”

Wystawa będzie prezentować prace około 100 artystów, w tym między innymi: Zuzy Krajewskiej, Magdaleny Łuniewskiej, Tadeusza Rolkego, Sonii Szóstak, Wojciecha Plewińskiego, Jacka Poremby, Krzysztofa Gierałtowskiego, Jerzego Neugebauera, Marka Straszewskiego, Jacka Kołodziejskiego, duetu Wunsche&Samsel, Marcina Kempskiego czy fotografów Domu Mody Limanka. Na wystawie znajdziemy także ujęcia z kampanii Reserved z Cindy Crawford.

“Planując wystawę skupiliśmy się na fotografii realizowanej w Polsce. Nie chodziło nam jednak o pełne pokazanie chronologicznego kompendium wiedzy o stuleciu zjawiska, ale o wyłuskanie najbardziej reprezentatywnych obiektów z punktu widzenia antropologii obrazu, a zatem zarówno te o wysokiej jakości artystycznej, jak i te zwyklejsze, przeciętne, i bliższe zwykłym ludziom. Moje ulubione to sesje drukowane w czasopiśmie „Ty i ja” w latach 60. i 70. – papier pożółkł, ale wiele z nich dalej urzeka niestandardowymi plenerami i pomysłami, a niektóre mogłyby swobodnie znaleźć się we współczesnych magazynach.”

Szczegóły wystawy:

  • Data: 5.07.2019 – 12.09.2019
  • Miejsce: Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort), Fort Mokotów, ul. Racławicka 99, Warszawa
  • Godziny otwarcia: środa-piątek 14:00-18:00; sobota-niedziela 12:00-18:00
  • Kuratorzy wystawy: Aleksandra Jatczak-Repeć, Michał Suchora
  • Ceny biletów: 12 zł – bilet normalny, 7 zł – bilet ulgowy
  • Wernisaż: 4.07.2019, godz. 19:00

Trzeba to zobaczyć!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

636 More posts in Bez kategorii category
Recommended for you
Sieciówka Forever 21 na skraju bankructwa

Czy właściciele ogłoszą upadłości marki? Sieciówka, która na rynku działa od 35 lat właśnie znalazła...