Jak dobrać zimowe ubranie na ryby

Dla prawdziwych, zapalonych wędkarzy sezon na ryby nigdy się nie kończy. Zimowe wędkarstwo może być wspaniałym sportem pod warunkiem, że włożymy odpowiednie ubrania, które pozwolą nam skupić się na łowieniu, zamiast rozgrzewaniu przemarzniętego ciała. Dzięki włożeniu kilku warstw stosownej odzieży będziesz mógł łowić w zamieciach śnieżnych bez uszczerbku dla twojego ciała.

WĘDKARSKI BASE LAYER

Zacznij od podkoszulka zwanego ,,base layer”. Obok bielizny to bardzo istotna część garderoby wędkarza, gdyż chroni przed utratą ciepła, a ponadto odprowadza wilgoć ze skóry na zewnątrz materiału tak, aby mogła ona wyparować. Szczególnie istotna jest zwłaszcza ostatnia funkcja, gdyż wsiąkający w ubranie pot poważnie utrudnia nam utrzymanie ciepła.

ubranie na ryby

ZADBAJ ZIMĄ O STOPY

Nie zapominajmy też o skarpetkach zapewniających izolację termiczną. Podczas łowienia twoje stopy nie będą mieć zbyt wiele ruchu, więc zagrożone są przemarznięciem. Tak, jak i w przypadku podkoszulka powinny one odprowadzać pot na zewnątrz, by pozwolić naszemu ciału zachować ciepło. Dobrym rozwiązaniem będzie założenie cienkich skarpetek odprowadzających wilgoć z naszego ciała oraz pary grubszych, by zapewnić naszym stopom właściwą izolację.

ZIMOWA BLUZA I KURTKA NA RYBY

Kolejnym krokiem jest włożenie następnej warstwy ocieplającej typu bluza z kapturem. Możemy wybierać spośród bawełnianych lub poliestrowych bluz sportowych, jednak ta ostatnia charakteryzuje się lepszą wodoodpornością. Następną warstwą, jaką powinniśmy na siebie założyć wybierając się na ryby jest tak zwana kurtka typu ,,shell jacket”. Jest zwykle cieńsza niż bluza, jednak materiał, z jakiego została wykonana ma lepsze właściwości wodoodporne. Większość z nich posiada podszewkę Gore Tex, czyli membranę pozwalającą na odparowywanie naszego potu i zabezpieczającą nas przed utratą ciepła.

TRZYMAJĄCE CIEPŁO SPODNIE

Potrzebne nam będą również spodnie typu ,,bibs”, które również dzięki membranie Gore Tex chronią przed wiatrem, zimnem i wilgocią. Dodatkowo są one wyższe niż tradycyjne spodnie dzięki czemu lepiej chronią nasz brzuch.

ubranie na ryby

ZIMOWE BUTY NA ZAWIEJE

Zatroszczmy się również o buty posiadające wysokie parametry izolacyjne. Również w tym przypadku powinny posiadać one membranę Gore Tex, która odprowadzi pot oraz zabezpieczy przed chłodem i wilgocią. Poszukajmy też butów z ociepleniem Thinsulate, wahającym się od 100 do 1000 gramów. Im wyższa wartość, tym dłużej przetrwamy bez ruchu w największe mrozy.

OCHRONA RĄK

Nasz zimowy strój na ryby nie będzie kompletny, jeśli zapomnimy o rękawiczkach. Do znudzenia będziemy przypominać, że i w tym przypadku najważniejsza jest… membrana Gore Tex! Powinny one zabezpieczyć nasze ręce przed chłodem i zamoczeniem. Pomimo ich skuteczności warto jednak zabrać ze sobą przynajmniej dwie pary na zmianę.

OSŁANIAJ TWARZ I GŁOWĘ

Na koniec zatroszczmy się o kominiarkę na ryby. Pomimo obalenia mitu, że 80 % ciepła traci się przez głowę, jej zabezpieczenie również jest ważne. Ochraniacz ten działa skutecznie, gdyż osłoni nie tylko czubek głowy, ale i twarz oraz szyję.

Nawet podczas aktywnego łowienia ryb, naszemu ciału dostarcza się zbyt mało ruchu, dlatego powinniśmy zatroszczyć się, by ubrać się ciepło i bezpiecznie. Oczywiście oprócz wspomnianych elementów garderoby, musimy zaopatrzyć się także w kamizelkę ratunkową. Posiadając taki strój wędkarza, łowienie stanie się bezpieczną przyjemnością.

Autor: Magda Niebrzydowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ