“Zimna wojna” najlepsza w Europie. Polski film z szansą na Oscary?

Najlepszy film europejski, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz, Najlepsza aktorka, Najlepszy montaż – “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego triumfowała w najbardziej prestiżowych kategoriach 31. gali Europejskiej Akademii Filmowej.

Wielki sukces Pawła Pawlikowskiego i jego “Zimnej wojny”. Wyróżnienia na gali Europejskich Nagród Filmowych dają nadzieję na statuetkę również w oscarowym rozdaniu.

Rozdanie “europejskich Oscarów” odbyło się w sobotni wieczór w Sewilli. W sercu Andaluzji wszystkie oczy skierowane były na Pawła Pawlikowskiego, który aż pięciokrotnie pojawiał się na scenie, by w imieniu swoim oraz ekipy odebrać statuetki. Polski film uznawany był za faworyta tegorocznej gali, jednak chyba nikt nie spodziewał się, że kompletnie zdominuje klasyfikację.

“Zimna wojna” triumfowała w najbardziej zaszczytnej kategorii – Najlepszy film europejski. Dwie statuetki zgarnął sam Paweł Pawlikowski (za reżyserię i scenariusz). Doceniono również Joannę Kulig, która otrzymała nagrodę dla Najlepszej aktorki, zaś Jarosław Kamiński dostał “europejskiego Oscara” w kategorii Najlepszy montaż. Do nagrody nominowany był również Tomasz Kot, jednak w kategorii Najlepszy aktor musiał uznać wyższość Marcello Fonte (za kreację w filmie “Dogman”).

Joanna Kulig nie mogła pojawić się na gali, gdyż przebywa akurat w Los Angeles, gdzie trwa amerykańska promocja “Zimnej wojny”. Na Instagramie aktorki pojawił się film pokazujący moment, w którym ta dowiedziała się o triumfie.

Pawlikowski w “Zimnej wojnie” postanowił zobrazować historię miłości swoich rodziców. A ta była burzliwa. Ona (w tej roli Joanna Kulig) była tancerką, a później wykładowczynią akademicką, on – lekarzem (Tomasz Kot). Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku. “Miłość moich rodziców narodziła się wśród gruzów powojennej Polski, w stalinizmie. Potem był ślub, dziecko. Ale rodzice rozeszli się. Oboje wyjechali z kraju. Osobno. Ojciec do Niemiec, matka do Anglii. Na Zachodzie jednak ich uczucie i przywiązanie odżyły. Pobrali się po raz drugi. I znowu były dramaty, i znowu do siebie wrócili. Na emigracji historia, język, wspólna przeszłość bardzo ludzi łączą” – opowiadał reżyser cytowany przez Rzeczpospolitą.

– Pomimo pominięcia przy nominacjach do Złotych Globów film wciąż ma spore szanse na zauważenie. Europejska Nagroda Filmowa dla Joanny Kulig, nagrody reżyserskie i scenopisarskie dla Pawlikowskiego, wreszcie statuetka dla najlepszego filmu to bardzo mocne poświadczenie tego, że “Zimna wojna” miała bardzo dobrą recepcję w Europie i była ważnym graczem na europejskim rynku – uważa krytyk filmowy Jakub Majmurek.

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards) to najważniejsze wyróżnienia na Starym Kontynencie, odpowiednik amerykańskich Oscarów, przyznawane przez ponad trzy tysiące filmowców zrzeszonych w Europejskiej Akademii Filmowej. Zostały wręczone po raz pierwszy w 1988 roku. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. W ostatnich latach nagrody odebrali także m.in. Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjską animację “Twój Vincent” oraz Anna Zamecka za dokument “Komunia”.

fot. kadr z wideo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

586 More posts in Film i Teatr category
Recommended for you
Ewa Kasprzyk nie była zachwycona scenariuszem do „Kogla Mogla 3”. Co jej przeszkadzało?
Ewa Kasprzyk nie była zachwycona scenariuszem do „Kogla Mogla 3”. Co jej przeszkadzało?

Ewa Kasprzyk po raz kolejny wcieliła się w Barbarę Wolańską w komedii „Kogel Mogel”. Jednak...