Zamienniki kawy

Kawa pochodzi z Etiopii, a w Europie pojawiła się ok. XVI wieku. Niektórzy nie wyobrażają sobie poranka bez wypicia filiżanki tego napoju. W ciągu dnia zazwyczaj liczba filiżanek wzrasta, a my usprawiedliwiamy się tym, że działa on pobudzająco i bez niego nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Kawa przyspiesza przemianę materii, może ograniczyć rozwój próchnicy, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby i jelita, posiada także wiele innych korzystnych właściwości. Nie da się jednak zaprzeczać, że spożywana w dużych ilościach szkodzi. Dla tych, którzy chcieliby ograniczyć picie kawy bądź nie lubią jej smaku, przygotowaliśmy zestawienie jej zamienników.

Fot. slimfitbeautyclub.comGuarana

Guaranę możemy nabyć w postaci proszku, który przypomina kawę albo w kapsułkach. To roślina, która rośnie w dorzeczu Amazonki i Pary, zawiera aż cztery razy więcej kofeiny niż kawa. Przez rdzennych mieszkańców terenów, na których występuje, jest zażywana pod różną postacią w celu zwiększenia sprawności umysłowej oraz fizycznej. Guarana likwiduje zmęczenie, sprawia, że zwiększa się nasza zdolność zapamiętywania oraz koncentracji. Niewątpliwą zaletą rośliny jest odczuwanie pobudzającego działania aż o dwie godziny dłużej niż w przypadku kawy.

Fot. pixabay.comNapój imbirowy

Imbir to roślina, która coraz częściej gości w naszej kuchni. Oprócz tego bywa wykorzystywana jako środek leczniczy. Działa przeciwbólowo, rozkurczowo i zapobiega powstawaniu wrzodów, a to tylko niektóre z zalet. Warto podkreślić, że poprawia zdolność koncentracji i zapamiętywania. Przyspiesza krążenie krwi, dzięki czemu pobudza nas, kiedy jesteśmy zaspani i rozgrzewa. Napój z dodatkiem imbiru idealnie sprawdzi się w jesienny wieczór, gdy jest nam zimno, mamy ochotę wskoczyć do łóżka i iść spać. Możemy spożywać napar z korzenia np. z dodatkiem cytryny i cynamonu albo dodawać go w startej postaci do potraw.

Fot. recreoviral.comYerba mate

To chyba jeden z najbardziej znanych zamienników. Pod nazwą yerba mate kryje się napój przygotowywany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Cieszy się bardzo dużą popularnością w Peru, Argentynie czy Brazylii. Mogą ją pić osoby, które chcą stracić na wadze, gdyż wspomaga odchudzanie. Dzięki zawartości kofeiny ma działanie pobudzające. Zawiera także niezwykle korzystne dla naszego zdrowia polifenole.

Fot. inspiyr.comZielona herbata

Zawiera aż dwa razy więcej kofeiny niż kawa. Jednak żeby działała pobudzająco trzeba ją parzyć przez 2-3 minuty, jeżeli upłynie więcej czasu, uzyskamy odwrotny efekt. Trzeba o tym pamiętać, podobnie jak o niezalewaniu liści wrzątkiem, jeżeli chcemy, aby napar zachował swoje właściwości. Właściwa temperatura to ta, mieszcząca się w przedziale 60-90 stopni C. Aby sprawdzić, czy jest właściwa, można użyć termometru albo odczekać 4-5 minut od zagotowania. Po upłynięciu tego czasu temperatura wody spada do ok. 90-85 stopni C.

Fot. pixabay.comNapój z żeń-szenia

Żeń-szeń rośnie w Japonii, Rosji, na Półwyspie Koreańskim i w Chinach. Możemy go spożywać pod postacią herbaty albo żuć świeży, ewentualnie wysuszony korzeń. Ta ostatnia metoda jest polecana najbardziej, ze względu na dużą skuteczność w działaniu. Żeń-szeń zwiększa zdolność koncentracji, odporność na stres, poprawia pamięć i dodaje energii.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.orghttp://www.naturaherbaty.pl


________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ