Z czym nie polecisz?

Właśnie rozpoczął się gorący sezon urlopowy! Jeśli planujesz podróż samolotem, koniecznie sprawdź co na pewno możesz wnieść na pokład samolotu. 31.01.2014 zmieniły się przepisy regulujące te kwestie, zwłaszcza dotyczące przewożenia płynów, aerozoli i żelów w bagażu kabinowym na terenie Unii Europejskiej.

Źródło: dellaterrawellness.com

Od końca stycznia w bagażu kabinowym można przewozić płyny, żele i aerozole o pojemności większej niż 100 ml do użycia w trakcie podróży, do celów leczniczych lub ze względu na stosowanie określonej diety. Uwzględnia się w tym żywność dla niemowląt, krople do oczu oraz wszelkie płyny i żele zakupione w porcie lotniczym i zamknięte w zabezpieczone torby (STEBs), gdzie powinien zostać umieszczony dowód zakupu.

Wciąż jednak zabronione jest wnoszenie na pokład samolotu płynów takich jak: żele pod prysznic, balsamy do ciała, mleczka do demakijażu czy perfumy o pojemności większej niż 100 ml. Nadal będzie to rygorystycznie sprawdzane. Warto dodać, że można wnieść tylko jedną buteleczkę określonego płynu o pojemności nie większej niż 100 ml na pokład. Jeśli chodzi zakup kosmetyków o tak małej pojemności, można je znaleźć praktycznie w każdej drogerii. Dodatkowo będą tam mini szczoteczki do zębów czy mleczka do pozbycia się makijażu.

Jeśli podróżujemy tylko z bagażem podręcznym warto wiedzieć, że na pokład samolotu można wnieść cążki do paznokci i skórek, jednorazowe maszynki do golenia, ale już np. nożyczek, golarek, strzykawek czy nawet drutów do robótek nie wniesiemy. Chyba, że jest to bagaż rejestrowany, wtedy nie ma ograniczeń.

Polacy, a zwłaszcza rodzice z dziećmi, mają tendencję do upychania w walizkach jedzenia na drogę. Faktycznie część żywności, głównie tej hermetycznie pakowanej, można przewieźć w bagażu podręcznym, ale część niestety odpada. Jakie produkty spożywcze można wnieść na pokład w bagażu podręcznym? Wszelkiego rodzaju ciastka, chrupki, kanapki, batoniki, a także alkohol i inne napoje zakupione w strefie bezcłowej. Produkty i napoje kupione przed kontrolą bezpieczeństwa o pojemności do 100 ml również są dozwolone, np. jogurt, bita śmietana, sosy, a także produkty spożywcze w puszkach oraz słoikach do 100 ml, np. masło orzechowe, owoce, galaretki, serki, czekolada. Warto wiedzieć, że w bagażu podręcznym możemy przewieźć również sery, wędliny, kiełbasę i mięso pakowane. Czego nie wolno nam wnieść w bagażu podręcznym na pokład? Tutaj lista zawęża się do alkoholi i napojów niezakupionych w strefie bezcłowej i napoi zakupionych przed punktem kontroli bezpieczeństwa powyżej 100 ml. Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany to możemy przewozić praktycznie wszystko.

A co ze sprzętem sportowym? Tego rodzaju sprzętów nie możemy przewozić w bagażu podręcznym, z wyjątkiem kuli do kręgli. Reszta jest absolutnie zabroniona. Również w przypadku bagażu rejestrowanego są pewne obostrzenia. Mianowicie nie można przewozić butli biwakowych z propanem-butanem, latarek gazowych i rozpałek z tabliczek węgla drzewnego. Pozostałe sprzęty, czyli m.in. deskorolki, włócznie i kusze, wszelkiego rodzaju kije: golfowe, hokejowe itp., kule do kręgli, łyżwy, wędki, strzały i rzutki oraz szable można przewozić bez większych problemów.

Sprawa przewożenia sprzętów elektronicznych jest bardzo prosta zarówno przy opcji bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Otóż w obydwu przypadkach możemy przewozić wszystko legalnie: począwszy od aparatów, poprzez laptopy i telefony komórkowe, skończywszy na prostownicach, suszarkach i lokówkach.

W bagażu podręcznym nie możemy przewozić żadnych narzędzi typu maczety, kajdanki, młotki, drobne narzędzia o ostrych końcach czy wiertarki. Chyba sprawą oczywistą jest, że broń również wchodzi w skład rzeczy niedozwolonych w przypadku bagażu podręcznego. Jeśli mamy bagaż zarejestrowany i chcemy przewieźć broń raczej nie będzie problemu, ale należy zgłosić to przewoźnikowi w trakcie odprawy.

Istnieje jeszcze taka kategoria, jak bagaż specjalny. Jakie rzeczy do niej należą i które z nich można przewozić jako bagaż podręczny? Bagaż specjalny to m.in. kwiaty, deska surfingowa, snowboardowa, narty, rower, sprzęt do nurkowania, instrumenty muzyczne czy wózek dla dziecka. Ze wszystkich wymienionych rzeczy możemy wnieść na pokład kwiaty i instrumenty muzyczne, w zależności od rozmiaru.

Zatem, pamiętajcie pakując walizkę, aby zrobić to z głową i nie upychać w niej zbędnych rzeczy, których być może nie wniesiecie na pokład. Przed wyjazdem koniecznie zróbcie listę rzeczy do spakowania, a następnie porównajcie ją z naszymi wytycznymi.

Patrycja Ceglińska, źródło: esky.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ