O przedłużaniu i zagęszczaniu rzęs
Piękna oprawa oczu stanowi podstawę doskonałego wyglądu każdej kobiety, a zalotne spojrzenie spod długich, wywiniętych rzęs jest w stanie zmiękczyć serce niejednego przystojniaka. Każda z nas marzy o pięknych rzęsach. Ale czy zabiegi wydłużania i zagęszczania są bezpieczne? Na czym polegają?
Przeciwwskazania
Niestety wydłużanie i zagęszczanie rzęs nie jest polecane wszystkim osobom. Nie powinny tego robić kobiety, które mają wrażliwe oczy lub u których stwierdzono stany zapalne oka, spojówek, a także alergicy. O dziwo, jednak dla niektórych z nich metoda przedłużania bywa ratunkiem, gdyż nie muszą się codziennie malować i szukać tuszu, który nie wywoływałby przykrych efektów. Sprawdza się to jednak tylko u osób nieuczulonych na klej. Zabiegu nie powinny stosować także osoby, które maja bardzo rzadkie i słabe rzęsy.
Salony kosmetyczne oferują wiele możliwości wydłużenia oraz zagęszczenia rzęs. Kosmetyczki robią to za pomocą włókien syntetycznych, imitujących rzęsy naturalne. Mogą być one wykonane także z jedwabiu lub włosia norki.
Rzęsy syntetyczne
Jako jedyne spośród wszystkich nie wykazują właściwości uczulających. Występują w różnych długościach oraz grubościach. Mogą się odrobinę plątać. Są mało elastyczne.
Rzęsy jedwabne
Po ich doczepieniu możliwy jest efekt splątania, ale wystarczy przeczesać je specjalną szczoteczką i powracają do normalnego wyglądu. Podobnie jak syntetyczne, występują w różnych grubościach oraz długościach. Mają zdecydowanie większy połysk niż rzęsy syntetyczne. Są dość sztywne. Mogą wywoływać uczulenie.
Rzęsy z norki
Są pozyskiwane z włosia norki. Posiadają taką samą grubość, ale różną długość. Efekt ich doczepienia jest najbardziej naturalny. Tak jak wszystkie rzęsy są dość sztywne, ze względu na użycie kleju. Mogą wywoływać uczulenie. Dopuszczalne jest ich malowanie specjalnymi mascarami, które są produkowane przez firmy, wytwarzające rzęsy. Ich istotną właściwością jest przedłużenie trwałości doklejonych rzęs.
Wydłużanie metodą 1:1
Polega ona na doczepieniu do każdej z rzęs jej odpowiednika. Robi się to za pomocą kleju oraz szczypczyka. Zabieg jest polecany kobietom, które mają proste i krótkie rzęsy. Trwa od 1,5-3 h, w zależności od gęstości rzęs. Przed zabiegiem dobrze jest zrobić sobie hennę, gdyż włoski doklejone są zabarwione na czarno i przyczepiane w odległości 1 mm od skóry. W ten sposób można zniwelować niewielką, ale widoczną różnicę w wyglądzie.
Wydłużanie metodą 2:1 i 3:1
Liczby 2 i 3 oznaczają liczbę rzęs doklejonych, przypadających na jedną naturalną. Daje to z pewnością bardziej spektakularny, ale jednocześnie sztuczny efekt. Według niektórych kosmetyczek jest to ryzykowne i nie stosują one tego zabiegu w swoich salonach. Motywują to tym, że każdy włosek ma swoją naturalną fazę wzrostu oraz wypadania, doczepienie mu kilku dodatkowych włosków to duże obciążenie, które może spowodować przedwczesne wypadanie. Ich zdaniem należy postawić na jakość doklejanych włosków, odpowiednio wybrać ich długość, grubość a także stopień podkręcenia.
Cena
Zabiegi przedłużania i zagęszczania rzęs są dość kosztowne. Ich cena mieści się najczęściej w granicach 300-500 zł. Jednak jeden zabieg nie wystarczy. Po ok. 3 tygodniach należy ponownie udać się do kosmetyczki, aby uzupełnić te rzęsy, które wypadły. W trakcie doklejania kosmetyczka nie wie, w jakiej fazie wzrostu są poszczególne rzęsy. Niektóre, będące w tej późniejszej wypadną wcześniej i z tego względu włoski wymagają uzupełnienia.
Po zabiegu
Bardzo ważne jest, aby po zabiegu nie drażnić oczu i nie używać tłustych produktów, np. kremów. Mogłoby to osłabić działanie kleju. Nawet gwałtowne ruchy głowy w trakcie snu mogą powodować ich osłabienie i wypadanie wraz z naturalnymi rzęsami. Nie ma przeciwwskazań do chodzenia na basen oraz do sauny.
Metoda Blink & Go
Jest to ekspresowa metoda przedłużania rzęs, która trwa ok. 40 min. Trwałość doklejonych rzęs wynosi 2-3 tygodnie, po czym trzeba je zdjąć. Zabiegu nie można powtórzyć więcej niż 3 razy z rzędu. Metoda ta daje zjawiskowy efekt, ponieważ doczepiona ilość oraz grubość włosków nie jest ograniczona do naturalnej ilości oraz jakości rzęs. Przeznaczona jest najczęściej na wielkie wyjścia typu ślub czy studniówka. Decydują się na nią głównie kobiety niecierpliwe i zapracowane, które nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na pielęgnację rzęs. Po zabiegu przez 48 h należy unikać kontaktu z wodą. Nie wolno używać zalotek oraz robić henny, natomiast do zmywania makijażu trzeba wybierać kosmetyki beztłuszczowe.
Bezpieczeństwo
Według pracowników salonów kosmetycznych wydłużanie i zagęszczanie rzęs jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Jednak Brytyjskie Towarzystwo Optyków ostrzega, że jest to zbyt duże obciążenie dla rzęs naturalnych. Po zdjęciu sztucznych włosków może zdarzyć się, że naturalne już nie odrosną. Szczególnie narażone są na to osoby, które poddają się przedłużaniu i zagęszczaniu od dłuższego czasu. Jeżeli dojdzie do trwałego uszkodzenia torebki, z której wyrasta rzęsa z doklejoną częścią, wypada ona, w związku z czym rzęsa jest stracona na zawsze. Specjaliści sądzą również, że zabiegi mogą doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych.
Marta Nagórka