Transatlantyk 2015

Przyszły tydzień warto spędzić w Poznaniu, tym bardziej, że w piątek rusza kolejna, piąta edycja kultowego już festiwalu Transatlantyk. Podobnie jak w latach ubiegłych, również tym razem możemy spodziewać się światowego kina na najwyższym poziomie, spotkań z aktorami, artystami i ludźmi kultury, a także wystaw, warsztatów, paneli dyskusyjnych i naturalnie wspaniałej atmosfery.

fot. materiały prasoweTo, jakiego formatu festiwalem jest Transatlantyk, organizatorzy najdobitniej udowadniają w liczbach. W ciągu ostatnich czterech edycji obejrzano łącznie ponad 600 filmów, zorganizowano blisko 300 godzin warsztatów i prelekcji oraz zaproszono niemal 500 gości z Polski i zagranicy. Od samego początku starano się, by Transatlantyk był przede wszystkim festiwalem skłaniającym do refleksji i by w czasie jego trwania artyści i twórcy poruszali kwestie ważne dla lokalnej, jak i globalnej społeczności.

5 lat temu stworzyliśmy na kulturalnej mapie Polski nową jakość – rozpoznawalny także poza granicami kraju festiwal idei. Używając siły filmu i muzyki inspirujemy Polaków do dyskusji na ważne tematy społeczne i polityczne. Rosnąca z roku na rok popularność naszej imprezy pokazała, że jedno wydarzenie kulturalne może łączyć osoby w różnym wieku. Zderzać w sposób pozytywny młodość z doświadczeniem, potrzebę zmian z zastanym porządkiem, obrazy prezentujące konflikty, dramaty, ale także zwyczajne życie jednostek i całych narodów z wyobrażeniem, jakie o współczesnym świecie mają mieszkańcy naszego kraju. W tym jubileuszowym roku jeszcze silniej chcemy podkreślić, jak ważna jest tolerancja i budowanie porozumienia ponad podziałami, z szacunkiem dla drugiego człowieka i jego poglądów. Poprzez najlepsze na świecie filmy, muzykę, warsztaty, prelekcje i spotkania z wybitnymi umysłami naszej epoki udowodnimy, że konflikty – społeczne, religijne czy polityczne – nastawione jedynie na negację z pewnością nie rozwiążą problemów współczesnego świata – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor festiwalu [źródło: materiały prasowe organizatora].

Podczas tegorocznej edycji festiwalu spotkamy takie gwiazdy, jak znany chociażby z „Matrixa”, „Ściganego” czy „Rodziny Soprano” Joe Pantoliano, a także Sean Young, której główna rola kobieca w kultowym „Łowcy Androidów” przyniosła międzynarodową sławę. Będziemy mogli porozmawiać również między innymi z japońską reżyserką, scenarzystką i producentką Hisako Matsui, z amerykańską producentką Mary Jane Skalski, a także z producentkami polskimi, Ewą Puszczyńską („Ida”) oraz Karoliną Bielawską.

Na pewno nie zawiedzie nas repertuar filmowy, który otwiera zdobywca Złotej Palmy w Cannes, „Dheepan” w reż. Jacquesa Audiard, wzruszająca opowieść o życiu bojownika Tamilskich Tygrysów, którego okoliczności zmuszają do opuszczenia Sri Lanki i osiedlenia się we Francji. Poza tym możemy spodziewać się laureata dwóch Srebrnych Niedźwiedzi na tegorocznym Berlinale, film „45 lat”, opowiadający o kryzysie pewnego małżeństwa, a także zdobywcy Grand Prix z Cannes, węgierskiego filmu „Syn Szawła”. Nie można przegapić również „Umriki” z Surajem Sharmą („Życie Pi”) w roli głównej, czy też kontrowersyjnego „Apostoła”, którego premiera nad Sekwaną została wstrzymana ze względu na zagrożenie atakami islamskich ekstremistów.

{youtube} jj14QhWkSfg|600|450|0{/youtube}

Projekcje filmowe i spotkania z ludźmi kina to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Cały, obszerny program festiwalu dostępny jest na stronie transatlantyk.org.

___________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ