Tradycje świąteczne na świecie

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z konkretnymi tradycjami – z siankiem, choinką i karpiem. Trudno sobie wyobrazić inny sposób obchodzenia świąt, jeżeli co roku wyglądają one tak samo. Jednak inne narodowości mają własne ciekawe tradycje, z którymi warto się zapoznać.

huffingtonpost.com

W Anglii nie obchodzi się Wigilii jako takiej. Za to w Boże Narodzenie rodziny zasiadają przy stołach, dzieląc się indykiem i świątecznym puddingiem. Dopiero następnego dnia rano otwiera się prezenty schowane pod choinką i w skarpetach.

Na stołach Włochów w Wigilię królują ich tradycyjne ciasta, penettone i pandoro. Nie odmawiają sobie także nugatu i wszelkiego rodzaju bakalii. Tego rodzaju przysmaki spożywa się w oczekiwaniu na pasterkę. We Włoszech ważnym elementem świąt są szopki, które można znaleźć wszędzie – w domach, na ulicach i w kościołach.

Francuzi kolację świąteczną jedzą dopiero po Mszy Świętej. Nie ma tam Świętego Mikołaja – jego funkcję pełni Dzieciątko Jezus, które podrzuca prezenty do dziecięcych bucików.

W Portugalii Boże Narodzenie odbywa się niezwykle hucznie, ponieważ jest to najważniejsze święto w roku. Całe rodziny zbierają się w domach, wokół choinki, w oczekiwaniu na pasterkę odprawianą o północy. Dosłowna nazwa pasterki w tym kraju to Msza Koguta. Swoją nazwę msza zawdzięcza legendzie, według której w dzień narodzin Jezusa kogut zapiał o północy. Po powrocie do domu Portugalczycy jedzą dorsza w wielu odsłonach.

Boże Narodzenie w Australii jest specyficzne ze względu na scenerię, w której się je obchodzi – jako, że 25 grudnia wypada tam w środku lata, świąteczny posiłek jada się… na plaży.

Na Ukrainie, z racji kalendarza juliańskiego i prawosławia, święta obchodzi się 6 stycznia. Prezentów nie rozdaje Mikołaj, tylko Dziadek Mróz.

W Japonii z kolei nie ma Bożego Narodzenia jako takiego, jednak zachodnia kultura przyniosła im tam bardzo nowoczesną tradycję. Co roku, 25 grudnia, Japończycy chodzą do KFC, żeby zjeść świąteczny kubełek kurczaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ