Nie chcę chodzić na WF!

Rok szkolny trwa już na dobre. Wraz z nim pojawiają się nowe problemy. W poprzednich latach nauczyciele masowo dostawali od uczniów długoterminowe zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Często nie były one spowodowane niemożnością wykonywania ćwiczeń, lecz niechęcią uczestniczenia w tych lekcjach. Czy Twoje dziecko narzeka, że ma już dość WF−u? Zastanów się, jakie są tego przyczyny.

Źródło: www.vseodetyah.com

Nowe przepisy w szkolnictwie

Od 1 września do polskich szkół weszły nowe regulacje dotyczące również zajęć wychowania fizycznego. Na ich mocy uczniowie nie będą mogli być zwalniani aż na cały semestr z WF−u. Gdy lekarz wystawi zaświadczenie, będzie musiał uzasadnić, jakich ćwiczeń dziecko ma unikać i przez jak długi czas. Ma też być położony większy nacisk na to, aby przy ocenianiu brać pod uwagę zaangażowanie i frekwencję, a nie zdolności ruchowe wychowanka.

Brak życzliwości

Coraz więcej uczniów, a szczególnie młodzieży wstydzi się ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego. Takie osoby często mają nadwagę. To nie tylko niedopasowany do dzisiejszych kanonów piękna wygląd, ale także gorsza sprawność fizyczna. Dzieci te są wolniejsze, często nie udaje im się wykonać poprawnie ćwiczeń. Boją się zostać wyśmiane oraz poniżone przez rówieśników. Koleżanki i koledzy przezywają je, że są ciamajdami oraz obrzucają innymi bardzo nieprzyjemnymi epitetami. Niestety niekiedy również wuefiści komentują sportowe poczynania adeptów. Tacy uczniowie często też stają się z tego powodu klasowymi kozłami ofiarnymi. Aby grać w gry zespołowe, nauczyciel dzieli wychowanków na drużyny. Z osobami mniej sprawnymi fizycznie mało kto chce być w grupie, zwiększa się wtedy możliwość przegranej, a przecież już od dzieciństwa lubimy wygrywać oraz dostawać dobre oceny. W wielu szkołach samo przygotowanie do tych zajęć jest koszmarem. Problem zaczyna się w szatniach, gdy uczniowie, szczególnie dziewczęta, w obecności rówieśników nie chcą się przebierać, gdyż mają dużo kompleksów, a ich figury odbiegają od wychudzonych i „wyfotoszopowanych” zdjęć modelek. U chłopców zaś liczy się muskulatura i siła fizyczna.  

Siedzący tryb życia męczy

W niepamięć odchodzą już czasy, w których dzieci do późnych godzin wieczornych bawiły się na podwórku w berka, chowanego, czy grały w piłkę. Mimowolnie uczyły się wtedy również zasad życia społecznego. Teraz często ich „wypoczynkiem” zamiast aktywności fizycznej na świeżym powietrzu jest spędzanie czasu w wirtualnym świecie. Tam też grają w gry, logują się na portalach społecznościowych, nawiązują zazwyczaj płytkie znajomości oraz oglądają filmy. Wielogodzinne „ślęczenie” przed komputerem, nauka oraz odrabianie prac domowych paradoksalnie powodują, że dzieci są zmęczone oraz apatyczne, więc nie mają ochoty ćwiczyć. Dobrym pomysłem jest poznanie sportowych zainteresowań dziecka i zapisanie go na pozalekcyjne zajęcia gimnastyczne. Dzięki temu komórki nerwowe w mózgu będą lepiej funkcjonowały, przysłuży się to lepszemu przyswajaniu wiedzy oraz nabywaniu nowych umiejętności w szkole.  

Szkolna rzeczywistość

Zajęcia wychowania fizycznego niejednokrotnie prowadzone są w małych salkach oraz nawet na szkolnych korytarzach. Wiele ośrodków edukacyjnych wymaga modernizacji. Brak możliwości finansowych powoduje, że tylko niektóre szkoły mogą sobie pozwolić na wybudowanie dużych, nowoczesnych hal sportowych oraz kupno nowoczesnego sprzętu sportowego. Wysłużone akcesoria gimnastyczne również nie zachęcają adeptów do użytku. Uczniowie narzekają też, że WF jest po prostu nudny i mają dość ciągłego powtarzania tych samych ćwiczeń oraz grania w ping-ponga na każdych zajęciach. Skarżą się także, że po męczących treningach nie ma gdzie się umyć, a jeśli już jest taka możliwość, to natrysków jest zdecydowanie za mało i spóźniają się na dalsze lekcje.

Bądź wzorem!

Najważniejszym przykładem są dla dziecka rodzice. Zastanów się, kiedy ostatni raz ćwiczyłaś? Nie myśl, że syn czy córka będzie pozytywnie nastawiony do aktywności sportowych, gdy Ty nie widzisz sensu gimnastyki oraz nie znosisz ruchu. Jeśli natomiast pociechy będą widziały, że dbasz o swój rozwój fizyczny, chodzisz na fitness lub gimnastykujesz się w domu i jest to dla Ciebie ważne, to ich podejście powinno się zmienić. Będą chciały Cię wtedy naśladować.

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ